Najwyższym może poszczycić się Wilanów, który uzyskał 47 punktów w skali od -100 do 100. Do pierwszej trójki trafiły też Ursynów (41 punktów) i Żoliborz (38 punktów), a tuż za podium znalazła się Wesoła (36 punktów). Najmniej polecanymi dzielnicami Warszawy są Praga Północ (-7 punktów), Wola (-2 punkty) i Śródmieście (0 punktów).

- Tu kłania się planowanie przestrzeni. Wilanów jest zaprojektowany, natomiast w śródmieściu jest „jak w westernie”, dzika deweloperka i chaos. Miasto nie buduje parkingów w Śródmieściu, co powoduje, że mieszkanie tam lub na Ochocie jest horrorem. Ale nieruchomości w Śródmieściu będą zawsze w cenie, gdyż... śródmieście jest tylko jedno - zauważa Dariusz Tański z biura Warsaw Broker.

 

Najchętniej polecane dzielnice Warszawy

Dzielnica

Ocena

Wilanów

47

Ursynów

41

Żoliborz

38

Wesoła

36

Bielany

26

Praga-Południe

22

Bemowo

22

Mokotów

21

Wawer

20

Ursus

18

Ochota

17

Włochy

16

Rembertów

15

Białołęka

5

Targówek

1

Śródmieście

0

Wola

-2

Praga-Północ

-7

żródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

A jak wypadły poszczególne dzielnice Warszawy w innych kategoriach Rankingu Dzielnic?

Mieszkańcy najchętniej polecanego Wilanowa najwyżej ocenili poziom bezpieczeństwa, czystości, a także działanie służb komunalnych. Drugie miejsce spośród dzielnic Warszawy Wilanów zajął w kategoriach związanych z możliwościami spędzania wolnego czasu oraz z oceną własnych sąsiadów. Mieszkańcy tej dzielnicy najmniej zadowoleni są z okolicznych cen towarów i usług - w tej kategorii Wilanów znalazł się na trzecim od końca miejscu spośród 18 dzielnic stolicy.

Po 3 zwycięstwa w różnych kategoriach mają Śródmieście, Wesoła i Ursynów. Mieszkańcy pierwszej z dzielnic najlepiej ocenili łatwość dojazdów do pracy i szkoły oraz mnogość możliwości spędzania wolnego czasu. Wesoła w Rankingu Dzielnic Otodom wygrała pod względem dostępu do terenów zielonych i sympatii do sąsiadów. Na Ursynowie najwyższej oceniona została pobliska oferta handlowa oraz infrastruktura dla dzieci: bliskość szkół, przedszkoli, placów zabaw, czy przychodni. Najbardziej zadowoleni z poziomu cen towarów i usług są natomiast mieszkańcy Bielan.

Spośród 10 przebadanych szczegółowych kategorii, dwie warszawskie dzielnice zajęły ostatnie miejsce aż 4 razy. Praga-Północ otrzymała najniższe noty w kategoriach: bezpieczeństwo, czystość, dostęp do terenów zielonych, i “zadbana okolica”. Niezbyt zadowoleni z 4 aspektów życia są także mieszkańcy Białołęki, która najgorzej spośród warszawskich dzielnic wypadła w kategoriach związanych z łatwością dojazdów, wygodą zakupów, możliwościami spędzania wolnego czasu i infrastruktury dla dzieci. Najmniejszą sympatią i zaufaniem własnych sąsiadów darzą mieszkańcy Woli, a najmniej zadowolone z cen są osoby mieszkające w Śródmieściu.


 

CZYTAJ WIĘCEJ O RANKINGU DZIELNIC OTODOM