Koszty życia w Warszawie coraz bardziej dotkliwe

28 lipca 2020

Autor otodom

Koszty życia w Warszawie coraz bardziej dotkliwe

Mając ograniczony budżet szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na kupno nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak znaleźć takie miejsce? Tym razem, w ramach Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy mieszkańców 12 miast Polski o koszty życia w poszczególnych dzielnicach. Zadaliśmy respondentom dwa pytania: o cenę nieruchomości w okolicy oraz o koszty życia, czyli czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. Ankietowani oceniali w skali od 1 do 5 poziom cen w swojej dzielnicy. Sprawdźmy kto wypadł najlepiej, a gdzie sytuacja wymaga zmian.

Choć zarobki w Warszawie są najwyższe w Polsce, to koszty życia w stolicy również nie mają sobie równych. Jak żyje się warszawiakom? Czy wysokie pensje pozwalają im spokojnie patrzeć na rosnące ceny nieruchomości? W której dzielnicy Warszawy koszty życia są najniższe? Poznaj wyniki Rankingu Dzielnic Warszawy. 

Ile kosztuje życie w Warszawie?

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy prawie 6000 warszawiaków o opinię na temat kosztów życia w ich okolicy. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, gdzie można najkorzystniej kupić nieruchomość oraz w której dzielnicy utrzymanie się jest najtańsze. 

W większości kategorii Rankingu Dzielnic Warszawy mieszkańcy stolicy bardzo wysoko ocenili swoje miasto. Jest jednak coś, co mocno ich boli. Mowa o cenach nieruchomości i kosztach życia. W tej kategorii Warszawa uzyskała fatalną ocenę. Co właściwie nie dziwi – średnie ceny metra kwadratowego przekroczyły już dawno 10 000 zł, zatem kupno mieszkania w Warszawie jest dziś nie lada wyzwaniem, nawet dla dobrze zarabiających. Która dzielnica Warszawy została uznana za najdroższą? 

Ranking Dzielnic Otodom - koszty życia w Warszawie

Wszędzie drogo, ale w Śródmieściu najdrożej

Warszawiacy zgodnie orzekli, że najwyższe koszty życia są na Śródmieściu. Niewiele lepiej wypadły Żoliborz i Wilanów. Wszystkie te lokalizacje uzyskały notę ledwie przekraczającą dwa w pięciopunktowej skali.

Pięć najdroższych dzielnic Warszawy to:

  1. Śródmieście (2,13)
  2. Żoliborz (2,16)
  3. Wilanów (2,17)
  4. Mokotów (2,19)
  5. Ursynów (2,22)

– Mokotów, Żoliborz, Wilanów oraz Śródmieście to najdroższe lokalizacje, z najwyższymi cenami nieruchomości oraz wysokimi stawkami czynszowymi lokali usługowych, co przekłada się na ceny usług i produktów w tych części miasta – komentuje Małgorzata Podbielska, En Casa Premium Real Estate.

Dzielnice w Warszawie najbardziej przyjazne kieszeni

Gdzie w Warszawie są najniższe koszty życia? Okazuje się, że od 2017 roku sporo się zmieniło. W pierwszej edycji Rankingu Dzielnic Otodom wygrały Bielany, wyprzedzając o włos Wesołą i Bemowo. Dziś dwie z tych lokalizacji są poza pierwszą piątką. W tegorocznym zestawieniu zaszczytny laur lidera otrzymał Ursus. Tuż za nim uplasował się Targówek. Trzecie miejsce zajmują ex aequo dzielnice, które zanotowały spektakularny awans – pozycja Białołęki poprawiła się aż o dziesięć, a Włoch o dziewięć pozycji.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że zwycięzcy Rankingu Dzielnic Warszawy otrzymali noty umiarkowanie zadowalające. Żadnej z dzielnic nie udało się nawet osiągnąć wyniku na poziomie trzech punktów w pięciopunktowej skali.

Pięć dzielnic w Warszawie o najniższych kosztach życia to:

  1. Ursus (2,90)
  2. Targówek (2,74)
  3. Białołęka i Włochy (ex aequo 2,72)
  4. Rembertów i Wesoła (ex aequo 2,66)
  5. Wawer (2,59)

– Ursus to jedna z tańszych dzielnic. Widać to wyraźnie w lokalnych sklepach, ale też w cenach nieruchomości – dodaje Małgorzata Podbielska, En Casa Premium Real Estate.

Wszystkie warszawskie dzielnice uzyskały bardzo niską ocenę w kategorii kosztów życia. Mieszkańcy stolicy zadeklarowali, że w Warszawie żyje się drogo. Porównując tegoroczne wyniki z pierwszą edycją Rankingu Dzielnic Otodom, widać również wyraźnie, że koszty życia są dla warszawiaków coraz większym problemem.

Warszawa, a inne miasta Rankingu

Wśród 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Warszawa zajmuje pod względem zadowolenia z kosztów życia ostatnie miejsce. Najlepiej jest w Białymstoku (2,94), drugie miejsce zajmuje Lublin (2,84), a trzecie przypadło Bydgoszczy (2,83).  Najmniej zadowoleni z kosztów życia oprócz warsawiaków są mieszkańcy Krakowa (2,51) i Wrocławia (2,52).

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 28 lipca 2020

Udostępnij