Najbardziej zielone dzielnice Krakowa

Dzielnica

Ocena

Zwierzyniec

6.42

Wzgórza Krzesławickie

6.28

Bieńczyce

6.05

Mistrzejowice

5.96

Nowa Huta

5.85

Czyżyny

5.74

Bieżanów-Prokocim

5.62

Podgórze

5.57

Podgórze Duchackie

5.55

Bronowice

5.46

Łagiewniki-Borek Fałęcki

5.40

Prądnik Czerwony

5.32

Prądnik Biały

5.30

Dębniki

5.27

Swoszowice

5.25

Krowodrza

5.20

Grzegórzki

5.04

Stare Miasto

4.79

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

- Wyniki te pokrywają się z obiektywną oceną opartą na podstawie analiz przestrzennych 3D. Analizy takie były przeprowadzone przez miasto w projekcie Monit-air i zostały opublikowane w “Atlasie pokrycia terenu i przewietrzania Krakowa”. Z przeprowadzonych analiz wynika, że najbardziej komfortowe warunki do życia w aspekcie zieleni miejskiej zapewniają dzielnice: VII (Zwierzyniec), X (Swoszowice) i VIII (Dębniki). Obliczone wskaźniki UVI i VV2BV oscylują dla tych dzielnic na poziomie 90%. Najmniej korzystnie te same wskaźniki wyglądają z kolei w dzielnicach: I (Stare Miasto), II (Grzegórzki), V (Krowodrza) oraz III (Prądnik Czerwony). Różnice w ocenie mieszkańców odzwierciedlają faktyczne różnice w dostępności do terenów zieleni w poszczególnych dzielnicach - twierdzi Łukasz Pawlik, Zastępca Dyrektora ds. Zieleni Zarządu Zieleni Miejskiej w Urzędzie Miasta.

Jak przekonuje, Zwierzyniec jest najbardziej zieloną dzielnicą Krakowa głównie za sprawą usytuowanego w tej dzielnicy największego kompleksu leśnego miasta - Lasu Wolskiego. - Dodatkowo układ przestrzenny zieleni w tej dzielnicy jest bardzo korzystny. Udział terenów zieleni począwszy od Błoń Krakowskich usytuowanych w centrum miasta do jego granicy Krakowa jest bardzo duży - dodaje.

Zdaniem Łukasza Pawlika, miasto planuje inwestycje w parki i zieleń także w najniżej ocenionej dzielnicy - na Starym Mieście. - Istniejące tereny będą stopniowo rewitalizowane, począwszy od Plant Krakowskich, poprzez liczne małe skwery. Nowej zieleni doczeka się niebawem rewitalizowana ul. Sławkowska. W śródmieściu w najbliższym czasie zostanie utworzony nowy park w rejonie ulicy Karmelickiej i Dolnych Młynów - podkreśla.

Wśród 10 największych miast Polski, pod względem dostępu do terenów zielonych, Kraków znalazł się na 8. miejscu, z wynikiem 5,49. Najwyżej oceniony został Szczecin (5,84), a ogólnokrajowa średnia, niezależnie od wielkości miejscowości to 5,87.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RANKINGU DZIELNIC W OTODOM