Dojlidy Górne najdroższą dzielnicą Białegostoku

28 lipca 2020

Autor otodom

Dojlidy Górne najdroższą dzielnicą Białegostoku

W której części Białegostoku wysokość cen nieruchomości są najbardziej dotkliwe? Gdzie utrzymanie się wymaga największych nakładów finansowych? Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy ponad 1500 mieszkańców miasta o ocenę kosztów życia w swojej okolicy. Oto, czego się dowiedzieliśmy. 

Ceny nieruchomości trudne do przełknięcia 

O ile same koszty utrzymania w Białymstoku nie są dla kieszeni mieszkańców przesadnym obciążeniem, o tyle ceny nieruchomości w opinii ankietowanych są wysokie. W efekcie w drugiej edycji Rankingu Dzielnic Otodom lokalizacja najwyżej notowana w zestawieniu otrzymała zaledwie 3,33 punktu na 5 możliwych do zdobycia. 

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia w Białymstoku

Słoneczny Stok najbardziej przyjazny kieszeni 

W zgodnej opinii ankietowanych najtańszą dzielnicą w Białymstoku jest Słoneczny Stok. Mieszkańcy uznali, że zarówno ceny nieruchomości, jak i koszty utrzymania się właśnie w tej części miasta są najniższe. Na podium znalazły się również Starosielce i Nowe Miasto – tu też koszty życia są całkiem przyjazne kieszeni. 

Co ciekawe zwycięzcy pierwszej odsłony Rankingu Dzielnic Białegostoku z 2017 roku w tej edycji zostali ocenieni wyraźnie słabiej. Poprzedni lider, czyli osiedle Młodych, tym razem uplasował się dopiero na ósmym miejscu, zaś trzeci dwa lata temu Antoniuk spadł na dziesiątą pozycję. Najbardziej spektakularny spadek stał się jednak udziałem drugiego w roku 2017 Osiedla Piasta II – tym razem respondenci ocenili tę lokalizację na zaledwie 2,86 punktu, co pozwoliło na zajęcie dopiero szesnastego miejsca. 

Wysokie koszty życia na Dojlidach Górnych 

Zestawienie zamykają Dojlidy Górne, ocenione przez ankietowanych na zaledwie 2,63 punktu. Na tak niską notę wpłynęły przede wszystkim ceny nieruchomości – w zgodnej opinii respondentów to właśnie w tej dzielnicy domy i mieszkania kosztują najwięcej w Białymstoku. Zdaniem mieszkańców stolicy Podlasia bardzo wysokie koszty życia są również na Zawadach, Bojarach i w Centrum. 

Mieszkańcy Białegostoku mają sporo zastrzeżeń co do cen nieruchomości w swoim mieście. To właśnie wysokie koszty zakupu domu bądź mieszkania sprawiają, że w zgodnej opinii respondentów utrzymanie się w stolicy Podlasia jest sporym obciążeniem dla kieszeni. 

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia - wyniki ogólnopolskie

Białystok, a inne miasta Rankingu

Na tle innych miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020 Białystok wypada jednak… bardzo dobrze! Okazuje się, że średnia ocena 2,94, która padła w tym mieście jest najwyższą w kraju. Drugie miejsce  zajmuje Lublin (2,84), a trzecie – Bydgoszcz (2,83). Najmniej zadowoleni z poziomu cen są mieszkańcy Warszawy (2,43), Krakowa (2,51) i Wrocławia (2,52).

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 28 lipca 2020

Udostępnij