Przygotowując Ranking Dzielnic Otodom zapytaliśmy ponad 3000 mieszkańców Krakowa o to, na ile prawdopodobne byłoby, że poleciliby znajomym mieszkanie w swojej okolicy. Skala odpowiedzi wynosiła od 0 (zdecydowanie nie polecę) do 10 (zdecydowanie polecę), a na ich podstawie powstał wskaźnik NPS. Jest on obliczany jako różnica odsetka promotorów i krytyków i może przyjmować wartości od -100 do 100.

Najwyższy wynik otrzymały Bronowice (30), a tylko niewiele gorzej wypadły Zwierzyniec (27) i Łagiewniki-Borek Fałęcki (25). Wyniki w przedziale 10-20 otrzymały Prądnik Czerwony, Czyżyny, Krowodrza, Podgórze i Mistrzejowice. Ujemne rezultaty zanotowano w takich dzielnicach Krakowa jak Bieżanów-Prokocim, Prądnik Biały, Stare MIasto, Swaszowice oraz w Nowej Hucie, która osiągnęła najniższy wynik w całym mieście (-18).

 

Najchętniej polecane dzielnice Krakowa

1

Bronowice

30

2

Zwierzyniec

27

3

Łagiewniki-Borek Fałęcki

25

4

Prądnik Czerwony

19

4

Czyżyny

19

5

Krowodrza

17

6

Podgórze

14

7

Mistrzejowice

12

8

Bieńczyce

9

9

Podgórze Duchackie

8

10

Grzegórzki

6

10

Wzgórza Krzesławickie

6

11

Dębniki

3

12

Bieżanów-Prokocim

-5

12

Prądnik Biały

-5

13

Stare Miasto

-9

14

Swoszowice

-13

15

Nowa Huta

-18

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

Co ciekawe, Nowa Huta osiągnęła najwyższy w całym Krakowie wynik w kategorii “bezpieczeństwo”. Jednocześnie zajęła ostatnie miejsce pod względem czystości, dostępności sklepów, infrastruktury dla dzieci i w kategorii “zadbana okolica”. Mieszkańcy Nowej Huty najniżej ocenili także własnych sąsiadów.

- Powod, z których mieszkańcy Swoszowic i Nowej Huty nie chcą polecać swoich dzielnic można znaleźć w pozostałych wynikach ankiety. Dzielnice te mają stosunkowo słabo rozwiniętą infrastrukturę (może poza starą częścią Nowej Huty) mają dużo terenów słabo zurbanizowanych, a to wpływa na wygodę życia. Ciężko polecać miejsce, z którego trudno się dostać do centrum miasta, w którym brak jest podstawowych funkcji w zasięgu spaceru - komentuje Krzysztof Pelowski, ekspert z biura Północ Nieruchomości.

Najchętniej polecane Bronowice nie wygrały żadnej z pojedynczych kategorii Rankingu. W obszarze związanym z sąsiedztwem zajęły 3. miejsce, ustępując Zwierzyńcowi i Czyżynom, na najniższym stopniu podium znalazły się także pod względem bezpieczeństwa.

- Bronowice od lat cieszą się popularnością. Są świetnie skomunikowane, posiadają dobrze rozwiniętą infrastrukturę i jest to bezpieczna dzielnica - komentuje Krzysztof Pelowski.

Druga spośród najchętniej polecanych dzielnic, Zwierzyniec, okazała się najczystszą i najbardziej zieloną częścią Krakowa, a do tego zamieszkałą przez najsympatyczniejszych i najbardziej uprzejmych sąsiadów. - Zwierzyniec to bezpieczna, prestiżowa dzielnica, która kojarzy się z willami i niską zabudową tworzoną przez apartamentowce. To drogie, ale dobre miejsce do życia, ze stosunkowo łatwym dojazdem do centrum - przekonuje Krzysztof Pelowski.

Jak wynika z Rankingu Dzielnic Otodom, osoby oczekujące łatwych dojazdów do pracy i szkoły oraz wielu atrakcji powinny zamieszkać natomiast na Starym Mieście. Warto jednak pamiętać, że dzielnica ta w Rankingu okazała się najmniej zieloną, a w ogonie znajduje się też pod względem poziomu cen towarów i usług. Współczynnik rekomendacji Starego Miasta wyniósł tylko -9, co sprawiło, że stało się ono 13. (i 3. od końca) dzielnicą pod tym względem.

Oferta handlowa i infrastruktura dla dzieci najlepiej oceniona została natomiast w Mistrzejowicach, które pod względem współczynnika rekomendacji zajęły 7. miejsce z wynikiem 12.

A czy mieszkańcy Krakowa polecają swoje miasto? Owszem, ale mało zdecydowanie. Wśród 10 największych (według GUS) miejscowości kraju, stolica Małopolski z wynikiem 10 zajęła dopiero 7. miejsce, wyprzedzając tylko Bydgoszcz (8,6), Wrocław (6,5) i Łódź (2,0). Najchętniej polecanymi dużymi miastami Polski okazały się być Warszawa (18,3), Gdańsk (16,6) i Lublin (12,5).

Z tak niskim wynikiem nie zgadza się Jolanta Senkowska z biura GET.PL Nieruchomości.  Jej zdaniem do największych zalet stolicy Małopolski zaliczyć można: urodę i zabytki miasta, wysoki poziom edukacji, liczbę i jakość wydarzeń kulturalnych, dobrą komunikację, tereny rekreacyjne i szeroką ofertę rozrywkową. - To moje miasto, pełne gwaru, kolorów i zapachów - podsumowuje.


 

CZYTAJ WIĘCEJ O RANKINGU DZIELNIC OTODOM