Otodom Live #33: Kupno i sprzedaż nieruchomości bez wychodzenia z domu. Co musisz wiedzieć?

Pandemia sporo zmieniła na rynku nieruchomości. Nie tylko w kontekście tego, jakich domów i mieszkań szukamy, ale i w jaki sposób je kupujemy. Które etapy procesu zakupu i sprzedaży nieruchomości możemy zrealizować zdalnie? Co możemy sprawdzić, podpisać i załatwić bez wychodzenia z domu, a do czego konieczna będzie osobista wizyta? O tym wszystkim rozmawialiśmy z gośćmi #33. Otodom Live: Katarzyną Pióro z biura Brand&Sell, Grzegorzem Dulem z Notus Finanse i radcą prawnym i wykładowcą prof. r. pr. Dariuszem Szostkiem.

Nowe rozwiązania w specyficznych czasach

W pierwszych miesiącach lockdownu wydawało się, że branża nieruchomości mocno odczuje negatywne skutki pandemii. Wbrew prognozom pośrednicy, deweloperzy i inwestorzy zaadaptowali się do sytuacji, często wykorzystując narzędzia online. Czy klient może całkowicie zdać się na takie narzędzia i kupić nieruchomość zdalnie? Na jakie przeszkody trafi, o czym musi pamiętać? Eksperci w trakcie #33 debaty zaprezentowali różne aspekty dotyczącego złożonego problemu, jakim jest zdalny zakup nieruchomości. 

Podczas Live pytaliśmy też:

 • Czy Polacy zaczęli zdalnie kupować także mieszkania z rynku wtórnego?
 • Czy zdalne kupowanie mieszkań to wyłącznie domena inwestorów?
 • Co przed zakupem lub sprzedażą mieszkania można załatwić bez wychodzenia z domu?
 • Czym są wirtualne spacery i czym wirtualne prezentacje?
 • Jakie dokumenty można przygotować i podpisać online?
 • Czy otrzymanie kredytu hipotecznego bez wychodzenia z domu jest możliwe?
 • Jak minimalizować ryzyko zdalnych transakcji?

Co tydzień możesz zadawać pytania ekspertom w trakcie trwania transmisji.  

Podobała Ci się transmisja #31 Otodom Live? Poznaj kilka najważniejszych refleksji, które podsunęli eksperci:

 • Od lipca 2015, zgodnie z rozporządzeniem UE, podpis elektroniczny jest równoważny podpisowi tradycyjnemu. Dzięki temu możemy posługiwać się tym pierwszym w finalizowaniu prawie wszystkich etapów zakupu nieruchomości. Chcesz wiedzieć więcej o podpisie elektronicznym? Przeczytaj nasz artykuł.
 • Obecnie istnieją dwa wyjątki od powyższej reguły: to składanie w banku podpisanego wniosku o kredyt i podpisanie ostatecznej umowy o kredyt. Do tej pory tylko 1 bank w Polsce zezwolił na złożenie wniosku o kredyt online.
 • Wszystkie inne formalności dotyczące finansów możesz zrealizować online. Jak dodawał Grzegorz Dul z Notus Finanse, większość ich usług odbywa się wirtualnie – z sukcesem.
 • Im lepsza współpraca na linii pośrednik-klient, tym lepiej zrealizowana transakcja zakupu nieruchomości. Warto więc sprawdzać opinie o pośrednikach w internecie i pytać o to bliskie osoby. Jeżeli zaufamy agentowi, będziemy mieć pewność, że wiernie przedstawia stan nieruchomości, zwłaszcza tej z rynku wtórnego. Wtedy łatwiej nam podjąć decyzję.
 • W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym w grę wchodzą aspekty, które Katarzyna Pióro z Brand&Sell określa mianem “kryteriów miękkich”. To wszystkie subiektywne preferencje klienta, jak poziom hałasu, który jest w stanie znieść i inne indywidualne czynniki. Dlatego nieruchomość z rynku wtórnego warto choć raz obejrzeć na własne oczy. 
 • Równie istotny jest wywiad sąsiedzki, z którego dowiemy się, w jakim otoczeniu będziemy mieszkać. Wielu pośredników przeprowadza taki wywiad w ramach oferowanych usług – warto o to zapytać.
 • Z prawnego punktu widzenia, klient jest chroniony przez zapisy w umowie deweloperskiej i wydłużony okres dotyczący niezgodności towaru z umową, co pozwala ją wypowiedzieć.
 • Dla kogo transakcja online będzie najbardziej korzystna? Eksperci wymienili dwa rodzaje klientów: tych, którzy chcą zakupić nieruchomość, lecz mieszkają za granicą, a także inwestorów, ponieważ podejmują oni decyzje ściśle na podstawie danych.
 • Pośrednik i ekspert ds. finansów lepiej znają platformy takie jak ePUAP, za pomocą których dokonuje się formalności i pozyskuje dokumenty online. Ścieżka do ich uzyskania może być kręta, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.
 • W ten sposób można pozyskać dokumenty z ZUS-u, Urzędu Skarbowego, czy też Księgi Wieczyste. W Polsce wyjątkiem jest podpisanie aktu notarialnego.

Chcesz wiedzieć więcej? Eksperci wyjaśniali także problem pozyskiwania kredytu poprzez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, odsłaniali tajniki pracy z klientami w formie wirtualnej i wiele innych kwestii. Zobacz cały live:

Spotkanie odbyło się we wtorek 17 listopada o godzinie 10:00. Transmisja była streamowana zarówno na Facebooku, jak i YouTube Otodom. 

O czym przeczytasz w tym artykule?

Gośćmi #33 Otodom Live byli: 

Katarzyna Pióro

Katarzyna Pióro  – Współwłaściciel i członek zarządu Brand&Sell Sp. z o.o. Brand&Sell to agencja nieruchomości założona 2016 roku przez Katarzynę Pióro i Pawła Mrówkę. Koncept B&S jest połączeniem ich doświadczeń w obszarze marketingu i sprzedaży. Każdy z realizowanych projektów traktowany jest indywidualnie – od przyjęcia odpowiedniej strategii cenowej, przygotowania nieruchomości do sprzedaży, prowadzenia działań marketingowych skierowanych do właściwych grup docelowych, po negocjacje i zapewnienie bezpiecznego przebiegu transakcji. Ważnym aspektem działalności firmy jest model współpracy z agentami – firma wspiera i dostarcza narzędzia osobom, które chcą rozwijać swój biznes w obszarze nieruchomości.bio

Grzegorz Dul

Grzegorz Dul – Dyrektor Zarządzający Notus Finanse. Specjalista ds. zarządzania kryzysowego, sprzedaży, planowania finansowego, analiz biznesowych i project managementu. Ukończył Akademię Leona Koźmińskiego.

Dariusz Szostek

prof. Dariusz Szostek – radca prawny, wykładowca. Radca prawny, partner zarządzający w Szostek_Bar i Partnerzy Kancelarii Prawnej, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego w Zakładzie Prawa i Postępowania Cywilnego; członek Komisji Nauk Prawnych i Ekonomicznych oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach; współpracownik Centrum Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Sprawdź poprzedni odcinek Otodom Live:

Czytaj również:

Back to top button