Cyfrowi nomadzi – czyli mój dom, gdzie mój komputer?

Posiadanie mieszkania na własność to przywilej, na który pozwolić sobie może coraz mniej osób. Stygmatyzowany wynajem nie podnosi na duchu najmłodszych pokoleń, które w największym stopniu mierzą się z kryzysem gospodarczym. Jednak w tym całym ambarasie pojawia się nowa szansa – cyfrowy nomadyzm. Na czym polega ten tryb życia i kim są cyfrowi nomadzi? Sprawdzamy w raporcie Domodo.

Jak mieszkają Polacy? 

Jak wynika z raportu Domodo, aż 7 na 10 respondentów deklaruje, że posiada dom lub mieszkanie na własność lub współwłasność. Odsetek ten rośnie wraz z wiekiem – w każdej z przebadanych grup wiekowych powyżej 35 lat wartość ta wynosi ponad 80%. Odwrotnie tendencja wygląda w przypadku młodych dorosłych. Wśród osób w grupie 25-34 lat swoje cztery kąty posiada 63% osób, a w grupie 18-24 lata już tylko 35%. 

Brak mieszkania na własność najczęściej związany jest z brakiem funduszy. Aż 2 na 3 respondentów deklaruje, że to ich główna przeszkoda do posiadania własnego M. Wśród ankietowanych, aż 40% nie chce brać kredytu, a podobna ilość nie spełnia warunków, by go otrzymać. Co trzeci badany nie wie, gdzie chciałby mieszkać na stałe. Co piąty przesunął decyzję o zakupie mieszkania z powodu kryzysu gospodarczego. 

Przeczytaj też: Czy łatwiej będzie uzyskać kredyt hipoteczny? Zmiany, których już dziś mogą spodziewać się kredytobiorcy

Cyfrowy nomadyzm – mieszkania na własność w Polsce

Wśród innych wymienianych powodów, przez które respondenci nie posiadają mieszkania na własność pojawiły się takie kwestie jak: emigracja, oferty niespełniające oczekiwań czy częste podróże.

Praca pod palmą – trend, który rośnie w siłę

Media społecznościowe na całym świecie coraz bardziej zdominowane są przez trend „pracy pod palmą”. Zarówno freelancerzy, jak i specjaliści wykonujący pracę biurową, która nie wymaga fizycznej obecności w siedzibie firmy, podkreślają uroki cyfrowego nomadyzmu w postach z hashtagami typu #digitalnomad czy #digitalnomads. Pod tymi frazami znajdziemy kilka milionów postów! Czy Polakom znane jest to pojęcie? 

Badania rozwiewają wątpliwości – tylko 27% respondentów spotkało się z określeniem „digital nomad”. Największą świadomością wykazali się ankietowani w grupie wiekowej 25-34 lata, gdzie znajomością tego pojęcia pochwalić się mogło 37% badanych. 

Kim właściwie są cyfrowi nomadzi? 

Współczesny nomada utożsamiany jest z osobą niezwiązaną na stałe z konkretnym miejscem zamieszkania, natomiast cyfrowy nomada łączy te niezależność z pracą zdalną. Dużą rolę w popularyzowaniu mobilnego trybu życia odegrała pandemia, za sprawą której praca zdalna stała się bardziej powszechna. 

Cyfrowi nomadzi po polsku 

Przywiązanie do swoich domów i mieszkań odczuwa niemal 3 na 4 respondentów. Nie dziwi więc fakt, że prawie 60% zapytanych nigdy nie łączyło pracy z podróżowaniem. Pozostała część grupy miała w tej kwestii różne doświadczenia, lecz tylko 8% respondentów przyznaje, że łączyło pracę zdalną z podróżami zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Co nas powstrzymuje przed cyfrowym nomadyzmem?

Digital nomadyzm – cyfrowy nomadyzm

Największa grupa respondentów (40%) przyznaje, że nie jest to styl życia, jaki chcieliby prowadzić. Przeszkodą dla wielu ankietowanych (38%) jest też niewystarczająca ilość środków finansowych na podróże. Problemem bywa również praca – co czwarty respondent przyznaje, że ich pracodawca nie dopuszcza takiej możliwości. 

Podróże czy stabilizacja? 

Życie cyfrowego nomady postrzegane jest przede wszystkim jako możliwość podróżowania, poznawania kultur i języków. To szansa na pracę z dowolnego zakątka świata oraz swoboda w zmianie miejsca zamieszkania. W terminie tym wielu dopatruje się również poczucia wolności i niezależności. Natomiast najczęściej dostrzeganą wadą w tym trybie życia jest utrudniony kontakt z bliskimi, który podkreśla prawie połowa respondentów. Narzekamy też na brak poczucia stabilizacji oraz własnego domu. Boimy się trudności w nawiązywaniu relacji oraz samotności. 

Polacy znacząco przywiązują się do swoich mieszkań i domów, które postrzegają jako coś więcej niż cztery ściany. Domy są traktowane jako oaza spokoju i odpoczynku, bezpieczne miejsce, w którym czujemy się sobą. Natomiast życie w podróży dla dużej grupy to zbyt wiele wyrzeczeń, a przede wszystkim brak stabilizacji i niemożność otaczania się tym co znane.

Być może brak możliwości zakupu mieszkania wśród najmłodszych dorosłych, odmieni głęboko zakorzenione przeświadczenie, że jedyną słuszną drogą w życiu jest posiadanie nieruchomości. Może cyfrowy nomadyzm okaże się szansą na poznanie świata w nieco inny sposób niż robiły to poprzednie pokolenia? 

Więcej informacji o sytuacji mieszkaniowej Polaków, postrzeganiu pojęcia “dom” i cyfrowym nomadyzmie znajdziesz w raporcie Domodo – Własne mieszkanie czy życie na walizkach? Dom w obliczu pracy zdalnej i cyfryzacji życia.

Czytaj również: Szczęśliwy Dom. Okolica bliska sercu – Raport Otodom x ThinkCo

Back to top button