Trendy wnętrzarskie 2023 roku – jak zmienią się nasze mieszkania?

Uwielbienie obłości, naturalne materiały na piedestale, meble dla zwierzaków, stylowy kąt do pracy i magenta. Oto trendy wnętrzarskie 2023 roku w skrócie. I chociaż z częścią z nich mieliśmy okazję polubić się już w tym roku, to pojawią się także zupełnie nowe rozwiązania. Po co sięgać, by nadać wnętrzom nowoczesnego klimatu? Sprawdź czym będzie zachwycał się świat designu w 2023 roku!

Szlachectwo naturalnych materiałów: marmur

Luksus w najnowszym wydaniu to wcale nie typowy blask i blichtr. W nadchodzącym roku to przede wszystkim szlachetne i dobrej jakości materiały zaczerpnięte z natury. Drewniane dodatki (koniecznie w kolorze mlecznej czekolady), które polubiliśmy w 2022 roku, będą teraz miały towarzystwo stylowego twardziela: marmuru. Marmur zagości przede wszystkim w naszych kuchniach i łazienkach, a marmurowe blaty wrócą do łask. Take te z nietypowym żyłkowaniem: niebieskim, brązowym czy żółtym.


Designerskie zwierzaki i barkitecture

Trend, który już w zeszłym roku pokazał, że zwierzaki zawładnęły nie tylko naszymi sercami, ale i wnętrzami, trwa nadal. Jako członkowie rodzin, czworonogi również zasługują na własny kąt i ważne jest dla nas, by był on nie tylko funkcjonalny, ale i pasował do wnętrza. Nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej marek, które oferują meble i akcesoria dla zwierzaków, na które aż chce się patrzeć, a trend na barkitecture ma się doskonale! Nie możemy się doczekać jakie rozwiązania i pomysły przyniesie rok 2023.

Kącik do pracy stylowy jak nigdy

Skoro stylowe mogą być kąciki dla zwierząt, to nikogo nie powinno dziwić, że domowe biuro stanie się równie przyjemne dla oka. Wnętrzarskie trendy 2023 roku mówią jasno: zadbamy o wygląd i wygodę domowego biura. Badania jakie Otodom przeprowadził 2021 roku pokazały, że praca zdalna na stole w kuchni czy stoliku kawowym to nie to.

Musimy zadbać o miejsce przeznaczone do pracy, które będzie wygodne i pozwoli komfortowo i w dobrym nastroju spędzić 8 godzin za biurkiem. Ma ono też wpływać na nasze samopoczucie – dodawajmy więc rośliny, ciekawe dodatki i wszystko, co uprzyjemni nam pracę.

Obłości i łuki

Już w 2022 roku nastąpił wielki powrót łuków, obłości i form czerpanych z natury i jasne jest, że ten krągły trend wnętrzarski nadal będzie nam towarzyszył. Obłe będą zarówno meble i dodatki, jaki i łuki czy sklepienia kolebkowe, zaokrąglone kanapy czy wyspy w kuchni. Inspiracje latami 60-tymi i 70-tymi również będą jak najbardziej na czasie.


Kolor Pantone 2023: Viva Magenta

Co roku Instytut Pantone ogłasza kolor, który odzwierciedla nastroje i sytuację na świecie. Barwa, która będzie nam towarzyszyła w 2023 roku została ogłoszona podczas międzynarodowych targów sztuki w Art Basel w Miami 1 grudnia. Jest nią Viva Magenta: kolor wyrazisty, energetyczny i odważny. Ma ona symbolizować dobrą energię i pozytywne nastroje, których trzeba szczególnie w trudnych czasach.

To kolor, który łączy ciepłe i zimne odcienie, przeszłość i przyszłość, fizyczną i wirtualną rzeczywistość – dodaje Laurie Pressman, wiceprezeska Instytutu Pantone.

trendy wnętrzarskie 2023 - viva magenta
Energia, radość odwaga – to ma symbolizować Viva Magenta, kolor Pantone na 2023 rok.

Nowe trendy wnętrzarskie 2023: Japandi

Czym jest styl japandi? To połączenie estetyki japońskiej i skandynawskiej (japan i scandi). Taki miks ma zapewnić minimalizm, ale i komfort dla mieszkańców. To sposób na przemyślane aranżacje i zapobieganie zagraceniu. Urządzając wnętrza w stylu musimy zrezygnować ze zbędnych bibelotów, a postawić na zabawę światłem. Dodatki powinny być surowe, bez ozdobników. Przykład to szlachetna ceramika i ozdobne trawy, które wnoszą do pokojów stonowaną elegancję. Styl japandi ma być lekiem na przebodźcowanie i pozwolić na wyciszenie w domowych pieleszach.


Pokochaj eko & vintage

Dodatki i meble z drugiej ręki to jest to! 2023 nie lubi wyrzucania i stawia na renowację. Dlatego sięgajmy po ekologiczne rozwiązania i materiały i odnawiajmy używane meble, nadając im nowego życia. Ekologia była już obecna w naszych wnętrzach – widać to choćby w modzie na naturalne materiały. 2023 rok to wejście na wyższy poziom. Upcycling będzie motywem przewodnim – po meble i dodatki zamiast do Ikei, będziemy jeździć do… second handów. Trend eko będzie widoczny nawet w tym, jakich rzeczy używamy do sprzątania. Czyli przyjaznych środowisku. Oczywiście we wnętrzach jeszcze bardziej rozgoszczą się rośliny i zieleń.

Back to top button