Suterena, oficyna, mansarda – o czym musisz wiedzieć, zanim kupisz mieszkanie w kamienicy?

W sercu miasta, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością, kamienice kryją swoje tajemnice i historie. Majestatyczne budynki przesiąknięte atmosferą minionych epok fascynują i przyciągają kolejnych śmiałków, którzy dopatrują się w nich nie tylko wysokich sufitów, przestronnych pomieszczeń i dużych, drewnianych okien, ale też duszy.

Kojarzona z inspiracją, natchnieniem i szeroko rozumianym artyzmem… kamienica! Nie bez powodu utarło się w nas przekonanie, że to kochanka malarzy, muzyków, poetów, rzemieślników czy ludzi poszukujących w życiu po prostu „czegoś więcej”. Kamienice mają swój niepodrabialny charakter, jednak i one nie są bez wad. O czym powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania w kamienicy? 

Wyjątkowa i pełna uroku

Kamienica przyciąga niepowtarzalnym charakterem, architekturą i oryginalnością. Już same klatki schodowe, często bogate w drobne detale czy niezwykłe witraże, przesiąknięte są historią i tradycją. A co z mieszkaniami? Duże, wysokie przestrzenie przemówią do osób spragnionych odważnych aranżacji. Loftowe, nowoczesne, eklektyczne… wybór dowolny! Przy tak wysokich sufitach bez problemu zaaranżujesz także antresolę. Dodatkowo mieszkania w kamienicach najczęściej kryją w sobie zabytkowe wyposażenie i niebanalne rozwiązania. W detalach znajdziemy zabytkowe, lecz wciąż niezwykle jakościowe: oryginalne dębowe parkiety, kominki czy piece kaflowe. To niezwykła gratka dla miłośników historii i nieoczywistych wnętrz. 

Do worka pełnego zalet możemy dodać najczęściej również lokalizację. Bowiem kamienice zwykle zlokalizowane są w centrach miast, blisko śródmieścia, parków, niezbędnej infrastruktury oraz przystanków komunikacji miejskiej. 

Dobra lokalizacja i przestronne wnętrza, które można zaaranżować na miliony sposobów przyciągają licznych śmiałków, którzy są skorzy do płacenia wyższych kwot niż w przypadku tradycyjnych nieruchomości. Stąd też kamienice mają w sobie duży potencjał inwestycyjny i są doskonałe nie tylko jako miejsce zamieszkania, ale także jako atrakcyjna opcja pod wynajem długo- i krótkoterminowy. 

Jednak w ferworze zakupów i z całym szacunkiem do zauroczenia tak piękną nieruchomością, lepiej nie pozostawać ślepym na potencjalne mankamenty. 

Wiekowa, więc i wymagająca

Kamienica to zwykle budynek, który wielokrotnie osiągnął wiek emerytalny, więc nietrudno domyślać się, że może w przyszłości wymagać kosztownych renowacji. Z uwagi na to, że kamienice mają dla miast nierzadko dużą wartość historyczną, są one przez to niejako „obciążone” nadzorem konserwatora budynków. To natomiast może oznaczać dość wysoki fundusz remontowy oraz drogie części zamienne, gdy kamienica ma status zabytkowej. Przykładowo, jeśli w Twoim mieszkaniu ulegną zniszczeniu drzwi wejściowe czy okna – nie będziesz mógł wymienić ich na dowolny zamiennik, a odpowiedniki niemal identyczny do remontowanego. 

Duże przestrzenie kamienic to nie tylko zalety. Gdy mieszkanie nie jest zasilane przez ogrzewanie miejskie czy gazowe przyjdzie nam się zetknąć z dużymi rachunkami za media. Warto wobec tego poprosić zarządcę o całoroczne, szczegółowe zestawienia kosztów, z uwzględnieniem miesięcy letnich i zimowych. Sprawozdanie powinno zawierać informacje, co pokrywa czynsz, ile wynosi składka na fundusz remontowy, jaki jest koszt utrzymania budynku oraz wywozu nieczystości. 

Dodatkowo kamienice najczęściej oznaczają piesze wędrówki po schodach, a to w przypadku czwartego piętra – dosyć wymagające. W starych kamienicach bardzo rzadko wspomożemy się windą. O ile dla młodych osób nie będzie to kłopot, tak u osób starszych, z ograniczoną mobilnością czy nawet zwierząt domowych może to bywać dosyć frustrujące. Podobną przeszkodą może być brak przypisanych miejsc postojowych. Doskonała lokalizacja może oznaczać konieczność parkowania samochodu przy oddalonych ulicach oraz piesze wędrówki, również w czasie niepogody czy z siatką pełną zakupów. 

Twoje… choć może nie do końca? 

Choć powyższe punkty są niezwykle ważne, tak kluczowym jest stan prawny kamienicy. Nie każdy może zdawać sobie sprawę, że przy tego typu nieruchomościach często zdarza się, że właściciele nie mają przypisanego żadnego konkretnego lokalu mieszkalnego, a jedynie udział we własności kamienicy. Wówczas każdemu z udziałowców przysługuje ułamek nieruchomości bez wyłącznego prawa do konkretnej części kamienicy. Upraszczając – każdy współwłaściciel zamieszkuje swój lokal, lecz nie ma do niego prawa własności. Zanim kupisz – sprawdź skrupulatnie księgę wieczystą danego lokalu. 

Przeczytaj również: Kupujesz nowe mieszkanie lub dom? Przed tobą ważne decyzje i dylematy

Czy suterena to piwnica? 

W niektórych atrakcyjnie wyglądających ogłoszeniach, szczególnie przez wzgląd na stosunkowo niską cenę, można trafić na enigmatyczne określenie – suterena. Termin ten brzmi nieco łagodniej niż „piwnica”, lecz w ogólnym znaczeniu odnosi się do tego samego – przestrzeni znajdującej się pod poziomem gruntu, czyli poniżej parteru budynku. Najczęściej są to pomieszczenia gospodarcze, magazynowe czy przechowalnie, które zostały przekształcone na pomieszczenia mieszkalne. 

W suterenach uświadczysz jedynie małych okien, tuż przy samym suficie. Tak zlokalizowane przeszklenia słabo doświetlają pomieszczenia oraz nie zapewniają prywatności. Wnętrza mieszkań usytuowanych poniżej parteru są świetnie widoczne dla przechodniów, natomiast sami mieszkańcy mają niezbyt szeroką panoramę na świat. Właściwie, aby wyjrzeć przez okno musieliby stanąć na podwyższeniu. Niski prestiż mieszkań w suterenach sprawia, że nie cieszą się one zbyt dużym zainteresowaniem na rynku nieruchomości ani wśród najemców. 

Mansarda, czyli strych w kamienicy

Mansarda to pomieszczenie lub mieszkanie zlokalizowane na kondygnacji strychowej, tuż pod dachem mansardowym. Tego typu dach składa się z dwóch kondygnacji, a jego niższa połać jest bardziej pochyła niż górna. Mansarda to niejako odpowiedniki typowego poddasza.

Atutem mansardy jest dobre doświetlenie pomieszczeń oraz wyjątkowy widok z okien, często obejmujący panoramę miasta. Dużą zaletą tego typu mieszkań jest też ich cena, która nierzadko wynika z faktu, że ze względu na występujące skosy, nie cały metraż wliczany jest do powierzchni użytkowej. To co jednak dla jednych może wydawać się niezwykle urokliwe, przez innych może zostać uznane za wadę. Skosy w mieszkaniu z pewnością wpływają na jego mniejszą funkcjonalność. Szczególnie odczują to osoby wysokie, dla których skosy mogą stanowić spore utrudnienie w korzystaniu z przestrzeni. 

Problematyczny może okazać się też aspekt izolacji termicznej. Poddasza czy strychy często narażone są na zbyt wysoką temperaturę latem oraz zbyt niską zimą. Duże wahania temperatur mają oczywiście wpływ na wyższe rachunki oraz konieczność wyposażenia mieszkania w klimatyzację. Przed zakupem należy zatem dokładnie sprawdzić stan techniczny dachu i rozważyć, czy potencjalne utrudnienia nie będą przeszkadzać nam w codzienny użytkowaniu mieszkania. 

Warto pamiętać też, że mieszkanie na ostatniej kondygnacji może okazać dużą barierą komunikacyjną, zwłaszcza dla osób starszych. Jeśli kupujesz mansardę inwestycyjnie, weź pod uwagę to, że tego typu przestrzeń będzie atrakcyjna przede wszystkim dla ludzi młodych, singli czy artystów. 

Może Cię zainteresować: Zimowe wydatki – jak oszczędzać prąd i ogrzewanie?

A tuż przy podwórzu – oficyna 

Oficyna to boczne skrzydło kamienicy lub budynek umieszczony za jej frontową częścią. Dawniej partery oficyn pełniły funkcję usługowe, natomiast na wyższych kondygnacjach znajdowały się mieszkania dla osób o niższych dochodach. W architekturze wyróżniają się one od głównej części kamienicy mniejszą rozpiętością stropów i zazwyczaj niższymi kondygnacjami.

Mieszkanie w oficynie niesie ze sobą zarówno zalety, jak i wady. Cisza to jeden z kluczowych atutów, ponieważ okna często skierowane są na podwórze, co eliminuje hałas z zewnątrz lub przynajmniej minimalizuje go. Jednocześnie rezonujący hałas z podwórza może wpływać na akustykę wnętrza mieszkania. Dodatkowo, dużą wadą tego typu mieszkań jest słabe doświetlenie.

Wątpliwa historia oficyn oraz słabe doświetlenie wpływają na ich niski prestiż, a co za tym idzie – niższą niż standardowe mieszkania, cenę. 

Mieszkanie w kamienicy – czy warto?

Jak widzisz, mieszkanie w kamienicy oraz w poszczególnych jej częściach ma wiele zalet, ale też wad. Nim zdecydujesz się na zakup nieruchomości w kamienicy, sprawdź dokładnie potencjalną nieruchomość pod względem prawnym i technicznym. Zastanów się również, czy ta inwestycja nie będzie dla Ciebie finansową studnią bez dna. Jeśli natomiast wszystkie potencjalne wady przyjmujesz z pokorą – mieszkanie w kamienicy może okazać się spełnieniem Twoich marzeń. 

Marzysz o mieszkaniu w kamienicy? Na Otodom z pewnością znajdziesz to, czego szukasz!

Back to top button