Zimowe wydatki – jak oszczędzać prąd i ogrzewanie?

Nadszedł sezon grzewczy. Dni stają się coraz chłodniejsze, a kaloryfery rozgrzewają się. Niespodziewana fala gorąca ogarnia również właścicieli nieruchomości, gdy spoglądają na rachunki… Jak oszczędzać prąd i ogrzewanie? Poniżej znajdziesz działania, które pozytywnie wpłyną zarówno na Twój portfel, jak i całą planetę!

Jesienne i zimowe miesiące to okres, w którym domowy budżet jest szczególnie obciążony, a badania wskazują, że najwięcej energii – jak i pieniędzy – pochłania ogrzewanie. Patrząc na oszczędzanie w dłuższej perspektywie, można zainwestować w odnawialne źródła energii, np. panele fotowoltaiczne. Choć nie uzyskamy z nich zbyt wiele prądu jesienią i zimą, to sporo zaoszczędzimy w sezonie wiosenno-letnim, dzięki czemu lepiej przygotujemy się na mroźniejsze i mniej słoneczne miesiące. Jest to jednak spory wydatek, a oszczędzać energię możemy już dziś, wprowadzając kilka prostych nawyków do naszego codziennego funkcjonowania.

Termomodernizacja 

Kluczem do oszczędności jest odpowiednia termomodernizacja budynku. Co kryje się za tym pojęciem? Zazwyczaj wysokie zużycie prądu wynika z niewłaściwej izolacji budynku. Celem termomodernizacji jest więc poprawa tego stanu, dzięki wprowadzeniu szeregu ulepszeń, na przykład modernizacji systemu grzewczego lub ocieplenie ścian zewnętrznych budynku. W ten sposób uniknie się nadmiernych strat cieplnych.

W dodatku termomodernizacja może pomóc naszej planecie. Uznaje się, że przestarzałe ogrzewanie i zaniedbania w sferze termomodernizacji są jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Zadbanie o nowoczesny sposób ogrzewania domu oraz odpowiednią izolację cieplną wpływa na stan środowiska naturalnego, gdyż zmniejsza emisję dwutlenku węgla i utratę ciepła.

W zakresie termomodernizacji znajdują się między innymi odpowiednio szczelne okna. Dlaczego szczelność okien jest ważna? Szacuje się, że źle dobrane lub nieprawidłowo zamontowane okna, mogą doprowadzić do utraty ciepła rzędu 20-30%. To bardzo duża strata, dlatego wymiana okien na nowocześniejsze czy odpowiednie zabiegi takie jak wymiana pakietu szybowego, wymiana uszczelek czy naprawa i ulepszenie okuć, mogą znacznie poprawić sytuację. Inną opcją jest zamontowanie na zewnątrz budynku węgarka ociepleniowego, który ociepla ramę okna.

Dodatkowo jeśli jesteś na etapie generalnego remont, rozważ montaż ogrzewania podłogowego. Jest to rozwiązanie pełne korzyści. Ciepła podłoga posiada niskie koszty eksploatacji, ponadto wpływa na odczuwanie ciepła, dzięki czemu można obniżyć temperaturę w pomieszczeniach nawet o 2°C. A to już spora oszczędność!

Dobre nawyki 

Oszczędzanie na prądzie i ogrzewaniu odbywa się dwutorowo: poprzez dobre nawyki, które wcielamy w życie, oraz termomodernizację. Nie oznacza to, że powinniśmy okopać się w koce i włączać ogrzewanie jedynie w momencie, gdy zaczniemy szczękać zębami z zimna. Oszczędzanie nie jest jednoznaczne z obniżeniem komfortu życia! Na co warto zwrócić uwagę, by było ciepło i stosunkowo niedrogo?

Poznaj sposoby na oszczędzanie energii w domu

Oto kilka dobrych nawyków, które pomogą Ci zmniejszyć rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie!

Jak można oszczędzić na ogrzewaniu?

 1. Stopniowo dostosuj temperaturę w pomieszczeniach – walka z zimnem nie powinna odbywać się radykalnie, poprzez rozkręcania do maksimum kaloryferów, aby móc paradować po mieszkaniu w krótkim rękawku. Optymalna temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić między 18-22°C, a ubieranie się “na cebulę” pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu ciepła. Dodatkowo wypicie ciepłej herbaty czy czekolady także wpłynie na Twój organizm rozgrzewająco.
 2. Zmniejsz temperaturę na noc – spanie w temperaturze ok. 17-18°C jest nie tylko zdrowe, ale również pozwala na oszczędzanie energii cieplnej. Pamiętaj, że w sypialni nie musisz mieć tak wysokiej temperatury jak w pokoju dziennym.
 3. Zadbaj o właściwą cyrkulację powietrza wokół grzejnika – obudowanie grzejnika, zasłanianie go meblami lub zasłonami, sprawia, że ciepłe powietrze kumuluje się wokół grzejnika, nie rozchodzi się prawidłowo po pomieszczeniu. Przeszkody zasłaniające grzejnik mogą powodować zmniejszenie jego mocy nawet między 10 a 20%. 
 4. Nie kładź mokrych ubrań na grzejnikach – wilgotne ubrania pod wpływem temperatury odparowują, co znacznie podnosi poziom wilgotności w powietrzu, a do tego blokuje rozchodzenie się ciepła w domu i niszczy ubrania.
 5. Podczas wietrzenia zakręć grzejniki oraz nie doprowadzaj do nadmiernego wyziębienia. Wietrzenie powinno być krótkie, do 10 minut
 6. Rzadko pojawiasz się w pomieszczeniu gospodarczym? Nie wymaga ono więc odkręcania kaloryfera – obniż temperaturę pomieszczeń, które nie są odwiedzane codziennie. 
 7. Obniż temperaturę, gdy wychodzisz z domu, nawet o jeden stopień – jeden stopień to już bardzo dużo dla naszego portfela, szacuje się, że to aż 6% oszczędności na ogrzewaniu. Warto zaznaczyć, że całkowite wyłączenie ogrzewania może okazać się pułapką. Nagrzewanie mocno wyziębionych pomieszczeń trwa długo i pochłania bardzo dużo energii.
 8. Zamontuj termostat – jego zadaniem jest regulowania temperatury w pomieszczeniach poprzez kontrolę działania ogrzewania czy klimatyzacji. Dzięki utrzymaniu temperatury na optymalnym poziomie, nie tylko zapewnisz sobie komfort cieplny, ale również oszczędzisz energię.

Może Cię zainteresować: Własny dom i partnerstwo – to buduje dobrostan rodzin w Polsce

Jak w prosty sposób oszczędzać prąd?

 1. Korzystaj z programów eko w sprzętach AGD – często oznaczają mniejsze zużycie wody czy energii elektrycznej, choć część z programów eko jest dłuższych, warto więc zachować czujność, by oszczędność nie była jedynie pozorna. Zapoznaj się dokładnie ze specyfikacją danego sprzętu i sprawdź zużycie energii oraz wody dla każdego z dostępnych trybów działania.
 2. Zainwestuj w energooszczędne sprzęty. Kupując pralkę czy zmywarkę, ale i mniejsze sprzęty AGD, zwróć uwagę na klasę energooszczędności jaką reprezentują. Najlepiej celować w najwyższą klasę oszczędności, ale warto też przyjrzeć się sprzętom, które posiadają tryb eko.
 3. Wymień żarówki na energooszczędne – to wbrew pozorom również może wygenerować spore oszczędności! Często decydujemy się na zwykłe żarówki, bo są tańsze. Jednak to pułapka, bo okres ich żywotności jest o wiele niższy, a pobór energii – większy. Najlepszą opcją są żarówki typu LED.
 4. Zmień taryfę energetyczną – choć niewiele osób o tym wie, to spore oszczędności może wygenerować zmiana taryfy energetycznej. Taryfa G12W zapewnia tańszą energię elektryczną w nocy i w weekendy, więc jeśli pracujesz w godzinach wieczornych lub nocnych lub najwięcej prądu ze względu na porządki czy relaks przed telewizorem zużywasz w weekend, może to opcja dla Ciebie?
 5. Dbaj o swoje sprzęty – odpowiednia eksploatacja sprzętów RTV i AGD jest kluczowa dla utrzymania odpowiedniego zużycia prądu. Np. jeśli nie zmieniamy regularnie worków w odkurzaczu lub nie opróżniamy zbiornika na kurz, to przy maksymalnym wypełnieniu spada wydajność odkurzania, a tym samym zużywamy za więcej energii (a dodatkowo poświęcamy więcej czasu na sprzątanie!).
 6. Przemyśl wyposażenie domu w system smart home – wyposażenie mieszkania w system smart home może przynieść dużo korzyści, m.in. umożliwi Ci zaprogramowanie urządzeń czy ułatwi kontrolę nad wykorzystywaną energią.

Małe zmiany, duże efekty

Jeśli chcesz wpłynąć na lepsze zarządzanie energią, zadbaj przede wszystkim o dobre nawyki. To naprawdę niewielkie zmiany, które możesz wdrożyć do swojego życia już dzisiaj! Jak oszczędzać prąd bez wyrzeczeń?

 1. Wyciągaj wtyczki z kontaktów lub wyłączaj listwy, jeżeli nie korzystasz ze sprzętu. Pozostawione w trybie czuwania urządzenia elektryczne to niepotrzebne pożeracze energii.
 2. Nie wkładaj do lodówki i zamrażarki ciepłych posiłków, gdyż chłodziarka pochłania dużo energii do ponownego ochłodzenia wnętrza. Pamiętaj też o regularnym rozmrażaniu lodówki, żeby utrzymać mniejsze zużycie energii elektrycznej.
 3. W trakcie gotowania przykrywaj garnki pokrywką. Dobrym zwyczajem jest także nie wlewanie maksymalnej ilości wody do garnka podczas gotowania makaronu czy warzyw. Im mniej wody, tym szybciej się ona zagotuje. Unikaj również otwierania piekarnika podczas pieczenia.
 4. Odsłoń zasłony zamiast zapalać światło – czerpanie z naturalnego światła wpływa korzystnie na organizm oraz samopoczucie. To również podstawowy i nieoceniony sposób, by uniknąć korzystania ze sztucznego światła. Jasne kolory ścian również mają tu znaczenie! Wyłączaj światło w pomieszczeniach, z których akurat nie korzystasz. Praktycznym rozwiązaniem są też lampy z czujnikiem ruchu, zwłaszcza na zewnątrz domu – dzięki nim nie trzeba pamiętać o wyłączaniu światła.
 5. Uruchamiaj zmywarkę i pralkę, gdy są pełne – optymalne korzystanie z domowych sprzętów może przynieść spore oszczędności. Staraj się zapełniać sprzęty do pełna, żeby nie włączać pralki czy zmywarki z połową wsadu. Jeśli jesteś na etapie zakupu sprzętów AGD, dostosuj ich wielkość do potrzeb domowników. Jako singiel nie potrzebujesz przecież ogromnej pralki i zmywarki.

Oszczędzanie energii elektrycznej nie musi być trudne ani czasochłonne, a dodatkowo niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki oszczędzaniu prądu i ogrzewania chronimy planetę i dbamy o stan naszego konta. Czy jest jeszcze coś, co warto rozważyć? Oczywiście! Często przytulaj się do bliskiej osoby lub futrzastego przyjaciela – takie źródło ogrzewania to czysta (i darmowa) przyjemność.

Przeczytaj także: Deklaracja CEEB – kogo dotyczy i jakie korzyści daje?

Back to top button