Sposób na biblioteczkę! Moc inspiracji na Dzień Miłośników Książek

Dzień Miłośników Książek przypada na 9 sierpnia, chociaż prawdziwi miłośnicy książek nie potrzebują specjalnego święta, aby sięgnąć po ukochaną lekturę. Mimo to warto świętować ten dzień, bo według badań nad czytelnictwem w Polsce przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, tylko 38% Polaków przeczytało książkę w ubiegłym roku. To wynik, który z pewnością można poprawić! Dzień Miłośników Książek można celebrować na różne sposoby: wybrać się do biblioteki czy księgarni, spotkać się ze znajomymi w celu dyskusji wokół jakiejś książki lub udać się na spotkanie literackie z pisarką bądź pisarzem. Inną formą świętowania będzie odświeżenie własnej biblioteczki. Poznaj sposoby na stworzenie funkcjonalnego i atrakcyjnego kącika mola książkowego. 

Dlaczego warto czytać książki?

Dba o mózg, redukuje stres, poszerza słownictwo. To tylko niektóre z korzyści jakie płyną z randez-vous z dobrą książką. Zagłębienie się w lekturę to sprawdzony sposób na walkę z niektórymi chorobami oraz demencją i pozwala się zrelaksować, dlatego warto wprowadzić nawyk czytania przed snem. Oprócz tego regularne czytanie zwiększa wydolność mózgu, m.in. powoduje zahamowanie proces starzenia się komórek mózgowych. Szacuje się, że miłośnicy książek rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera, a czytanie pomaga ograniczać skutki tej choroby. Zapaleni czytelnicy mają mogą pochwalić się także lepszą pamięcią. To jednak nie koniec! Do listy zalet można dodać także wzrost inteligencji emocjonalnej, zwiększoną zdolność odczuwania empatii oraz pobudzenie wyobraźni. Cytując George’a R. R. Martina: 

Czytelnik może żyć życiem tysiąca ludzi, zanim umrze. Człowiek, który nie czyta, ma tylko jedno życie.

Co więcej, czytelnik statystycznie żyje dłużej, niż osoba która unika książek, co udowodnili naukowcy z Uniwersytetu Yale. 

Aranżacja domowej biblioteczki 

Niejeden mól książkowy fantazjuje o osobnym pokoju, przeznaczonym wyłącznie do czytania, wypełnionym kolekcją książek, której nie powstydziłby się profesor językoznawstwa.  Większość z nas posiada małe mieszkania, przez co przestrzeń na książki jest ograniczona. Nie warto jednak rezygnować z eksponowania książek – zamiast chować je w pudłach, lepiej zapełnić nimi swoje półki i szafki!

Domowa biblioteczka jest nie tylko praktyczna, ale również stanowi dopełnienie wnętrza i potrafi nadać mu unikalnego klimatu. Jak urządzić biblioteczkę? Klasycznym rozwiązaniem są drewniane regały, najlepiej w jasnych odcieniach, gdyż na takich półkach kurz jest mniej widoczny. To opcja łatwa w montażu i bez problemu wpisze się do każdej aranżacji, ale jest raczej standardowa. Nieco ciekawszym pomysłem są szklane witryny. NIeźle zabezpieczają książki, a do tego ciekawie eksponują zbiory. Występują również biblioteczki w zabudowie z szafkami, łącząc w sobie otwarte półki oraz zamykane drzwiczkami szafki w wybranych modułach.

W postindustrialnych wnętrzach królują surowe, metalowe regały. Metal jest bardzo trwałym materiałem i cechuje się długą żywotnością, jednak takie rozwiązanie wpisze się w gust nielicznych. W małych wnętrzach warto wykorzystać całą powierzchnię ściany i ustawić kilka regałów obok siebie lub postawić na półki podwieszane.

Dla osób z ograniczonym budżetem sprawdzonym rozwiązaniem będą drewniane skrzynki, zdobyte na przykład w pobliskim sklepie, które stanowią dobry materiał do własnej inwencji twórczej.  Biblioteczki wbudowane w ścianę są ukłonem w stronę funkcjonalności. Regały mają określoną formę i wymiar, natomiast regały wnękowe mogą przyjąć dowolny rozmiar i wypełnić trudną do zagospodarowania przestrzeń, na przykład w mieszkaniach ze spadzistymi dachami. Biblioteczki na zamówienie można wykonać w formie zamkniętej lub otwartej, z dowolnych materiałów. Jest to jednak rozwiązanie, które bardziej obciąży portfel.

Ciekawą opcją są także nietypowe półki, np. pozwalające na ułożenie książek pod skosem lub tak, by wyglądały jak unoszące się w powietrzu. Świetnym podejściem jest nietypowe wykorzystanie przestrzeni i sięgnięcie po każde możliwe opcje, nawet te nieoczywiste.

Jak dbać o książki 

Książki, aby służyły na lata, powinny być składowane w odpowiednich warunkach. Najlepsze miejsce przechowywania książek to takie, z odpowiednią cyrkulacją powietrza i oddalone od kaloryfera, ponieważ zbyt suche powietrze niszczy papier. Książki narażone na wilgoć, zmiany temperatur i działanie promieni słonecznych szybciej tracą urodę – dlatego biblioteczki założone wśród domowej dżungli czy przy nawilżaczu powietrza to nienajlepszy pomysł. Co ciekawe, nawet ustawienie książek wpływa na ich żywotność! Książki powinny być ustawione pionowo, w dużym zagęszczeniu, chyba że mamy do czynienia z masywnymi tomami – wtedy zaleca się pozycję poziomą. Niedbale ułożone, pochylone pozycje mogą sprawić, że strony i się odkształcą.

Niefortunny kurz

Niewiele osób wie, że kurz destrukcyjnie wpływa na książki, bo jego kwaśne pH niszczy papier. Jak jednak walczyć z kurzem, skoro wilgotna ścierka również nie jest najzdrowszym rozwiązaniem dla naszych książek? Najlepszą bronią do walki z kurzem w biblioteczce jest sucha ściereczka z mikrofibry lub odkurzacz ze specjalną końcówką. Między stronami również gromadzi się kurz, wystarczy więc energicznie przekartkować strony, kierując książkę w dół. Specyficzny zapach może zwiastować, że książkę zaatakowała pleśń. W tym przypadku należy szybko interweniować, bo pleśń może być szkodliwa też dla nas, szczególnie dla astmatyków i alergików. Można spróbować uporać się z tym problemem korzystając z sody oczyszczonej, którą wystarczy rozsypać między stronami, a książkę odłożyć na kilka dni. W przypadku większych zniszczeń warto skorzystać z usług konserwatorów książek. 

Jak układać książki na półkach, by było pięknie i wygodnie?

Przysłowie “szukanie igły w stogu siana” mogłoby mieć swój książkofilski odpowiednik: “szukanie książki w niezorganizowanej biblioteczce”. Układanie książek w losowy sposób może i zaoszczędzi kilka minut przy ich rozmieszczaniu na regale, ale później znalezienie konkretnego egzemplarza stanie się nie lada wyzwaniem, a do tego bardzo frustrującym… Porządek stanowczo sprzyja książkofilom. Jakie są najpopularniejsze sposoby układania książek?

  • alfabetycznie, według nazwisk autora – ten klucz porządkowania sprawdza się w dużych zbiorach, dlatego stosowany jest w bibliotekach. Niektórzy decydują się na ułożenie alfabetyczne według tytułu książek, jednak .
  • kolory okładek – sposób ten odpowiedni jest dla wzrokowców, dla których wygląd okładki łatwiej utkwi w pamięci, niż nazwisko autora książki. Układanie książek w tym  kluczu zawiera dodatkowy walor estetyczny i sprawia, że wizualnie książki wydają się być uporządkowanie. Kolorystyczne kompozycje mogą być różne: stopniowe przechodzenie barw, od najjaśniejszniejszego do najciemniejszego lub na odwrót.
  • serie wydawnicze – kolekcja kilku tomów w ramach jednej serii stanowi ułatwienie w porządkowaniu, a zarazem ujednolica zawartość bibliotecznych półek. 
  • tematycznie oraz gatunkowo – to rozwiązanie dla osób, które nie ograniczają swojej kolekcji do jednego gatunku literackiego. Segregacja bazuje na podziale: proza, poezja i dramat, można też rozbijać na konkretne działy, np: literatura obyczajowa, kryminał, biografie i tak dalej. Warto w centralnym punkcie biblioteczki umieścić ten gatunek, po którego najczęściej się sięga. Ten sam wzór można zastosować w porządkowaniu książek z różnych sfer nauki. Posiadacze sporej kolekcji książek najlepiej odnajdą się w podziale łączącym segregacje gatunkową i alfabetyczną, tak jak to funkcjonuje w bibliotekach publicznych.
Back to top button