Niebanalne pomysły na pokój dziecięcy

Dla nas to tylko pokój – kilka metrów, łóżko, szafki, uroczy dywan i zawsze porozrzucane zabawki. Dla dziecka to cały świat. Musi być w nim miejsce na pluszowe przyjęcia herbaciane, najszybsze wyścigi pojazdów niebywałych czy wybieg dla stada dinozaurów. Słowem: pole do popisu dla wyobraźni. Jeśli zastanawiasz się jak urządzić przestrzeń dla dziecka, dobrze trafiłeś. Oto ciekawe pomysły na pokój dziecięcy!

Ściany w pokoju dziecka: coś dla małych artystów i dla wyobraźni

Mocny kolor czy wzorzysta tapeta z motywem lasu lub kosmosu? Sky is the limit! Kolory w pokoju dziecka są niezwykle ważne – nie powinniśmy się ich bać. Wiele badań prowadzonych przez lata potwierdza: wprowadzanie kolorów od najmłodszych lat wspiera rozwój poznawczy i emocjonalny dziecka, wspiera także naukę. Na rynku istnieje wiele barwnych rozwiązań. Jednym z nich są tapety przenoszące pokój dziecka do tropikalnej dżungli czy między gwiazdozbiory.

Kolejną ciekawą opcją są kolorowe farby tablicowe, które można w tej chwili otrzymać w dowolnym kolorze. Rysowanie tylko na kartce? Po co się ograniczać, skoro można chwycić za kredę i chociaż na jeden dzień zmienić pokój dziecięcy w wioskę Indian czy średniowieczny zamek. Możesz zdecydować się również na farby magnetyczne, dzięki którym ściana może zmienić się w galerię sztuki, bez konieczności wiercenia w ścianach. Chcesz działać na zmysły? Sięgnij po farbę fluorescencyjną, która będzie świecić w ciemnościach i namaluj nią gwiazdy na suficie. Inną opcją na odrobinę blasku może być efektowny brokat do ścian.

W ostateczności możesz również rozważyć mural namalowany przez całą rodzinę – w sieci istnieje wiele tutoriali, także dla tych, których mocną stroną nie jest talent malarski. Wystarczy skorzystać z gotowych szablonów i nastawić się na świetną zabawę, a nie perfekcyjne dzieło sztuki.

Ruch to zdrowie -ścianki wspinaczkowe, huśtawki i bujaki

Wzmacnia pewność siebie, uczy rozwiązywania problemów i zapewnia solidną porcję ruchu. A do tego świetnie wygląda i zachęca do kreatywności. O zaletach ścianki wspinaczkowej w pokoju dziecka można napisać bardzo wiele. To z pewnością fantastyczny dodatek do wnętrza, który pokocha dziecko. Inną opcją są huśtawki – to jak plac zabaw we własnym pokoju.

Oto pomysły na pokój dziecięcy ze ścianką wspinaczkową i huśtawkami.

1. Stwórz Przygodę – Zaprojektuj pokój tak, aby ścianki wspinaczkowe i huśtawki były częścią większej przygody. Możesz stworzyć tematyczny pokój, np. dżunglę, kosmos lub zamek, gdzie każdy element zachęca do aktywności i eksploracji.

2. Zorganizuj Wyzwania – Dzieci uwielbiają wyzwania. Możesz organizować cotygodniowe lub comiesięczne wyzwania wspinaczkowe, np. „Zdobądź szczyt” lub „Przejście przez dżunglę”, gdzie dzieci muszą używać różnych elementów pokoju, aby osiągnąć cel.

3. Nagrody i Uznania – Wprowadź system nagród za osiągnięcia w aktywnościach. Może to być coś prostego, jak naklejki za każdy zdobyty szczyt, co dodatkowo motywuje do ruchu.

Wprowadzenie tych elementów do pokoju dziecięcego to fantastyczny sposób, by rozwijać wyobraźnię, zdolności motoryczne i zdrowie.

Dla młodszych dzieci ciekawą alternatywą może być bujak Montessori – to bezpieczna huśtawka, która uczy balansu, ale ustawiając go do góry nogami, może stworzyć drabinkę do wspinaczki. Maluchy to uwielbiają.

Zdrowy sen – łóżka z fantazją czy materac na ziemi?

Każdy rodzic wie, że niewyspane dziecko to spore wyzwanie – dlatego warto zadbać o samopoczucie malucha, wprowadzając zdrowe nawyki wokół zasypiania. Co to oznacza? Przede wszystkim, należy wybrać odpowiedni materac, który powinien być dostosowany do wagi i wzrostu dziecka, zapewniając wsparcie dla kręgosłupa. Materac nie powinien być ani za miękki, ani za twardy, a jego skład powinien być wolny od szkodliwych substancji chemicznych. Warto wybrać rozwiązania naturalne, ale i łatwe w czyszczeniu oraz odpowiednio zabezpieczyć materac.

Co jeszcze należy wpisać sobie do dobrych nawyków? Z pewnością regularne wietrzenie pokoju, utrzymanie odpowiedniej temperatury (około 18-20 stopni Celsjusza) oraz minimalizację źródeł hałasu i światła. To sprzyja głębokiemu i nieprzerwanemu snu. Ważne jest również, aby dziecko kładło się spać i wstawało o stałych porach, a tuż przed snem wyciszało – np. z książką. Wielu rodziców do wieczornych rytuałów wprowadza wieczorne kąpiele.

A co z łóżkiem? Na rynku dostępne są łóżeczka o fantastycznych kształtach, które mogą być atrakcyjne wizualnie, ale nie zawsze są najlepszym wyborem pod kątem zdrowia dziecka. Alternatywą, zgodną z filozofią Montessori, jest umieszczenie materaca bezpośrednio na podłodze. Taka aranżacja sprzyja rozwojowi niezależności dziecka, umożliwiając mu samodzielne wchodzenie i wychodzenie z łóżka. Ponadto, materac na ziemi jest bezpieczny, eliminując ryzyko upadku z wysokości – to coraz popularniejsze rozwiązanie, doceniane przez wielu rodziców.

Łóżko dziecięce
Tradycyjne łóżeczko czy materac na ziemi? Wiele osób wybiera tę drugą opcję.

Hobby – pasja od małego

Pamiętaj, że przeglądając pomysły na pokój dziecięcy nie można zapomnieć o jednym: mieszkańcu i jego osobowości. Możemy mieć zakusy, by pokój dziecka wyglądał spójnie z resztą domu czy odpowiadał na nasze poczucie estetyki. Ważne jest jednak to, by dziecko mogło poczuć, że to naprawdę jego przestrzeń. Pomyśl o tym jak pokój może wspierać hobby.

Masz fana klocków lego? Pomyśl o półkach, na których wyeksponuje swoje budowle i o dużej, miękkiej macie na której będzie się wygodnie budowało. Twój maluch uwielbia konie albo małpy? Niech pluszaki i figurki zagoszczą we wnętrzu. Daj dziecku możliwość zaplanowania swojej przestrzeni, wyrażenia siebie i eksperymentów: nawet tych nieudanych. Aranżacje można zmienić, a ścianę odmalować. Ważne, by maluch czuł się swobodnie, bezpiecznie i zwyczajnie czuł, że pokój w którym przebywa jest naprawdę jego.

Chcesz wiedzieć o czym marzyła ekipa Otodom i jak powinny wyglądać pokoje oczami dziecka? Zajrzyj tu: Pokój dziecka z marzeń? O tym marzyliśmy! (otodom.pl)

Back to top button