Jak urządzić pokój malucha? Mieszkanie bezpieczne dla dziecka

Pierwszy pokój malucha to prawdziwe wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. To w nim dziecko spędza swoje pierwsze miesiące czy lata, dlatego ważne jest to, by zadbać o bezpieczeństwo, funkcjonalność i ergonomie tej przestrzeni. Jak urządzić pokój dziecka? Poznaj rady Agnieszki Zaranek – architektki Decoroom.

Kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców

Gdy w domu pojawi się maluch, często zapominamy o komforcie pozostałych członków rodziny stawiając na piedestale potrzeby tego najmłodszego. Jednak przez pierwsze dni i tygodnie swojego życia maluchy najczęściej śpią w sypialni swoich rodziców i nie przejmują się zbytnio estetyką pokoju. Jest to więc czas, w którym warto postawić przede wszystkim na wygodę rodziców oraz ogólny porządek. Dzięki dobrej organizacji przestrzeni w szybki sposób odnajdziemy wszystkie potrzebne rzeczy nawet w środku nocy.

Kiedy tworzymy tymczasowy kącik dla niemowlaka, ważne jest to, aby nie dominował on całej przestrzeni w pomieszczeniu. Wystarczy subtelna dekoracja kącika oraz łóżeczka, aby nadać temu miejscu przytulności. W najbliższym zasięgu możemy umieścić pojemniki do przechowywania, w których znajdą się kosmetyki, pieluszki i najważniejsze ubrania dziecka. Resztę ubranek i zabawek można przechowywać w szafach lub na regałach w docelowym pokoju, zwłaszcza jeśli sypialnia nie jest zbyt przestronna. Dzięki temu otrzymasz pokój czysty i niezagracony.

Jak zaaranżować pokój malucha?

Przy doborze kolorystyki do pokoju dziecka sprawdzi się zasada „mniej znaczy więcej”. Unikajmy intensywnych i jaskrawych kolorów, a wykorzystajmy bogatą paletę barw ziemi z subtelnymi akcentami. Zbyt dużo kolorów i wzorów wpływa negatywnie na koncentrację dzieci.

Farby zmywalne i tapety pomagają utrzymać ściany w czystości, więc warto wybrać te z wyższej półki, by zapewnić sobie spokój na dłużej. Względnie niedrogie materiały pluszowe, dekoracje ze sztucznych tekstyliów, ciężkie zasłony czy dywany z wysokim włosiem, które gromadzą kurz i bakterie, zastąpmy materiałami naturalnymi i hipoalergicznymi z możliwością samodzielnego wyprania.

Pokój dziecka – przemeblowanie

Podłoga w pokoju dziecka powinna być miękka i odporna na zarysowania, a przy tym nieśliska – tu sprawdzi się np. ekologiczne drewno naturalne, które jest trwałe i bezpieczne, przyjazne alergikom. Tańszym zamiennikiem takiej podłogi będą panele laminowane, które także są wytrzymałe i posiadają odpowiednie atesty. Innym rodzajem wybieranej przez rodziców podłogi jest ciepła, miękka i cicha podłoga korkowa. Jako ekonomiczną alternatywę możemy wybrać antyalergiczne wykładziny elastyczne lub wykładziny dywanowe. Pamiętajmy o użyciu podkładu filcowego pod wykładziną, co zapewni solidną izolację od zimnej podłogi. 

Idealny pokój dla dziecka, czyli funkcjonalne strefy

Urządzenie pokoju dziecka to niemałe wyzwanie! Pokój dziecka powinien uwzględniać zmieniające się potrzeby malucha i rosnąć wraz z nim, z uwzględnieniem dostosowania przestrzeni do obecnego wieku. Najważniejsze jest zachowanie ergonomii, funkcjonalności i bezpieczeństwa.

W pokoju dziecka należy zadbać o jego funkcjonalne urządzenie z podziałem na strefy: sen i wypoczynek, zabawa i kreatywność, nauka i skupienie oraz przechowywanie (szafy, komody, schowki). Funkcje powinny być blisko siebie.

Może Cię zainteresować: Co zrobić by lepiej mieszkać? Receptę znajdziesz w podcastach „Dobrze Mieszkać”

Stefa snu i odpoczynku

Aby pomóc dziecku stopniowo przyzwyczaić się do swojego pokoju i zapewnić mu komfort podczas snu, warto dobrać odpowiednie łóżeczko. Popularnym wyborem są niskie łóżeczka, które nie posiadają wysokich barierek oraz umożliwiają dziecku swobodne wchodzenie i wychodzenie. Ważne jest, aby łóżeczko dziecka nie było umieszczone przy oknie ani blisko kaloryfera. W początkowym okresie nie zaleca się używania ochraniaczy, pluszowych misiów ani kocyków w łóżeczku dziecka. Nie są one konieczne dla maluszka, a mogą nawet stanowić potencjalne zagrożenie.

Pamiętaj, że pokój dziecięcy powinien być wyposażony w kilka źródeł świateł. Oświetlenie powinno być dostosowane do każdej ze stref. W strefie wypoczynkowej postawmy na nastrojowe lampki pozwalające dzieciom na spokojny sen.

Strefa przechowywania

Meble, dekoracje i zabawki w pokoju dziecięcym powinny być stabilne, trwałe i wytrzymałe. Meble nie powinny mieć kantów i ostrych krawędzi, a konstrukcje powyżej 60 cm należy przymocować do ściany. Świetnym rozwiązaniem będą tu fronty z cichym domykiem.

Urządzając pokój dziecka najlepiej wybrać materiały o wysokiej jakości i wytrzymałości, takie jak naturalne drewno i MDF bez toksycznych farb, łączone klejami z odpowiednimi atestami dla dzieci. Tu ważne, by dobierać produkty i dodatki łatwe w utrzymaniu czystości, by móc szybko i bez dużego wysiłku uporządkować przestrzeń. Z nieco tańszych opcji, które sprawdzają się w pokoju dziecka, możemy wybrać sklejkę i meble laminowane, jednak należy pamiętać, że odznaczają się one trwałością. 

Zamknięte przestrzenie do przechowywania zabawek ulokowane na wysokości wzroku dziecka pomogą zachować porządek, a maluszkowi pozwolą swobodnie sięgać po ulubione rzeczy w dowolnym momencie.

Aranżacja pokoju dziecięcego – inspiracje
Aranżacja pokoju dziecięcego – Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom

Strefa nauki i skupienia

W dziecięcym pokoju należy zadbać o komfortową strefę nauki. To tutaj młody człowiek będzie musiał wykazać się skupieniem i cierpliwością. Pomocny w tym będzie fotel z regulowaną wysokością siedziska – ergonomiczny, zapewniający wygodne oparcie plecom dziecka. Podłogę pod krzesłem warto ochronić odpowiednią podkładką.

W tej strefie mile widziane będą kreatywne elementy, jak np. ściana pomalowana farbą tablicową, magnetyczną lub oryginalne naklejki na ścianę. Takie elementy z pewnością zmotywują dziecko do działania oraz pobudzą jego wyobraźnię.

Modna strefa zabawy i kreatywności

Obecnie trendy w pokojach maluchów to powrót do beztroskiego dzieciństwa i naturalnych materiałów. Tu króluje stonowana kolorystyka z delikatnymi akcentami kolorystycznymi połączona z prostym, bliskim naturze wzornictwem. Stawiamy na drewniane zabawki i meble, które nie przebodźcowują dzieci, a wyciszają je i uspokajają. Poszczególne rozwiązania wpływają na wrażliwość i poczucie estetyki dziecka już od najmłodszych lat.

Aktualnie dość popularne stały się również antresole, które mogą pełnić funkcję dodatkowej przestrzeni zabaw, sypialni lub miejsca do nauki. Modne są elementy mobilne, modułowe, dające dziecku możliwość przestawiania elementów (poduchy, pufy, pudła, zabawki itp.) i tworzenia schowków czy namiotów, co pozytywnie wpływa na rozwój ich wyobraźni i kreatywności.

W pokoju dziecięcym, szczególnie należącym do chłopców, często pojawiają się urządzenia wspomagające ruch i zabawę – drabinki, huśtawki, zjeżdżalnia, trampolina. Przestrzenna strefa zabaw musi być dobrze doświetlona i przytulna. Tu bardzo ważne jest bezpieczeństwo!

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Dziecko, szczególnie raczkujące, to prawdziwy odkrywca. Powinniśmy zadbać zatem o nowe przyzwyczajenia i rozwiązania, które zapobiegną nieszczęśliwym wypadkom.

Co możesz zrobić, by mieszkanie było bezpieczne dla Twojego dziecka?

  1. Zabezpiecz kontakty za pomocą specjalnych nakładek, które uniemożliwią dziecku wkładanie paluszków do gniazdek.
  2. Przymocuj meble, m.in. komody i regały, do ścian, aby zapewnić im stabilność i uniknąć przypadkowego przewrócenia.
  3. Zabezpiecz szuflady i drzwiczki szafek, np. w kuchni i łazience, za pomocą blokad, aby dziecko nie miało dostępu do potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów, takich jak sztućce czy środki chemiczne.
  4. Zamontuj bramki dla dzieci z blokadą, aby uniemożliwić dostęp do schodów i innych potencjalnie niebezpiecznych pomieszczeń.
  5. Zamontuj zabezpieczenia na oknach, aby zapobiec otwarciu ich przez dziecko – możesz użyć specjalnych blokad, które utrudnią dziecku otwarcie okna na pełną szerokość.
  6. Zadbaj o usunięcie ostrych krawędzi we wszystkich pomieszczeniach, np. na meblach, sprzętach AGD, blatach czy stolikach, aby zapobiec ewentualnym urazom.
  7. Umieść rośliny w miejscach niedostępnych dla dziecka, szczególnie te, które mogą być trujące.
  8. Wybierz bezpieczne zabawki dostosowane do wieku dziecka.
Bezpieczne mieszkanie dla dzieci w wieku szkolnym

Wymienione środki ostrożności zminimalizują wystąpienie niebezpiecznych sytuacji. Ponadto, niezwykle ważna jest edukacja i nadzór. Edukuj dziecko o potencjalnych zagrożeniach i naucz je, jak korzystać z zabawek i sprzętów w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Przeprowadzaj regularne przeglądy domu, aby upewnić się, że nie ma żadnych ukrytych zagrożeń. Dbaj również o czystość, aby zapobiec przypadkowym upadkom i poślizgnięciom.

Przeczytaj również: Praktyczne rozwiązania, które pomogą Ci wybrać mieszkanie


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz DECOROOM jest obecna na rynku od 12 lat i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Swoich klientów zaprasza do wyjątkowego biura połączonego z showroomem w samym centrum Warszawy. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji i dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Back to top button