Jak będziemy mieszkać w 2022 roku? Gorące trendy we wnętrzach i architekturze

Dom stał się jeszcze ważniejszy niż do tej pory – pandemia i kolejne lockdowny sprawiły, że uważniej przyglądamy się gdzie mieszkamy i jeszcze więcej wysiłku wkładamy w to, by czuć się u siebie. Co to będzie oznaczało w 2022 roku? Oto najgorętsze trendy we wnętrzach i architekturze, które zagoszczą w nowym roku.

1) Krągłości

Jakie będą nasze cztery kąty w nadchodzących miesiącach? Przede wszystkim stanowczo mniej kanciaste. Nastąpi bowiem powrót do krągłości, fal, płynnych, miękkich linii, zarówno w architekturze jak i wnętrzach. Obłe będą i meble i dodatki, do tego wszechobecne staną się łuki czy sklepienia kolebkowe, zaokrąglone kanapy czy wyspy w kuchni. To oznacza także renesans inspiracji latami 60-tymi i 70-tymi.

2) Design biofiliczny

Trendy we wnętrzach stawiają na miękkie linie i obłości to nie przypadek – inspiracją do nich jest natura, która podbija szturmem nasze domy i mieszkania. Hasło warte zapamiętania w 2022 roku to stanowczo design biofiliczny. Biofilia w skrócie oznacza „umiłowanie życia i różnych form życia” i odnosi się do naszej potrzeby kontaktu z naturą. Wielu z nas szczególnie odczuło to w trakcie lockdownów, podczas których ucieczka do lasu czy na łąki była na wagę złota – nic więc dziwnego, że dziś tym bardziej chcemy, by natura towarzyszyła nam na co dzień w naszych domach i mieszkaniach. Jak można to zrobić?

  • Przede wszystkim sięgając po neutralną paletę kolorystyczną: czekoladowe brązy, piaskowe beże, zgaszona zieleń czy delikatne błękity podbiją nie tylko Instagrama czy Pinterest, ale i nasze pokoje.
  • Stawiając na organiczne materiały: drewno czy kamień , ale też i te nietypowe jak… grzyby.
  • Rośliny w każdym kącie: podwieszone pod sufitem, zielone sypialnie, schody wypełnione doniczkami.

Co ważne, zielone aranżacje i czerpanie z lasów czy łąk, będą obecne również w biurach, hotelach i innych przestrzeniach w których szukamy rozrywki i wypoczynku. W końcu wśród natury czujemy się najlepiej – nawet jeśli jest ona poskromiona i…pod dachem.

3) Udawaj Greka

Trendy we wnętrzach zaczerpnięte z mitologii? Tak! Kolumny, bohaterowie mitów, posągi i pochwałą antyku – starożytna Grecja wróci w wielkim stylu. Tapety i reprodukcje z Afrodytą, wnętrza czerpiące Panteonu i wieczorne seanse przy „Herkulesie” Disneya, to tylko niektóre opcje, by zaprosić Grecję do swoich wnętrz.

Przy inspiracjach nie trzeba wcale stawiać na minimalizm – w końcu bogowie zasiadający na Olimpie również nie byli miłośnikami skromności. Uwaga! Nie tylko statuetki inspirowane antykiem staną się szczytem nogi – nasze wnętrza w nadchodzących miesiącach wypełnią się sztuką!

4) Trendy we wnętrzach: Jasna sprawa

Więcej światła i przestrzeni to trend, który pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Badania Otodom na temat Szczęśliwego Domu udowodniły, że m więcej światła słonecznego w naszych pomieszczeniach, tym jesteśmy szczęśliwi. Nie bójmy się więc dużych okien i… przestrzeni, bo wysokie sufity i wnętrza pełne oddechu i słońca będą w nadchodzącym sezonie na fali.

5) Barkitecture czyli królestwo zwierząt

Pokoje dla psów czy domy stworzone z myślą o kocich lokatorach stają się codziennością. Coraz więcej z nas ma zwierzęta i… lubi je rozpieszczać z głową. Kołdry obciążeniowe, podwieszane półki dla kota czy relaksacyjne hamaki dla czworonogów to tylko szczyt góry lodowej.

Chcemy wnętrz w których nasze zwierzaki też czują się jak u siebie, a dbałość o ich komfort, poczucie bezpieczeństwa i zdrowie, widać w każdym kącie mieszkania. Ten trend nabierze na sile, a projektując wnętrza, coraz częściej będziemy myśleć o tym, jak zrobić jak najlepszy użytek z przestrzeni, zarówno dla ludzkich jak i zwierzęcych mieszkańców.

6) Prywatny Escape Room

Każdy z nas czasem ma ochotę po prostu zamknąć drzwi i pobyć w samotności. I nie ma w tym nic złego! Wręcz przeciwnie, coraz więcej z nas akceptuje, że potrzebujemy #metime i nie zawsze oznacza to wielkie wyjścia do spa czy modnych knajp. Aby zadbać o reset, możemy zamknąć się w swoim escape roomie: wypełnionym od podłogi do sufitu książkami, wygłuszonego mini studia muzycznego, pokoju do tańca na rurze czy… pokoju demolki. Zasada jest jedna: to w całości przestrzeń dla Was, byście mogli skupić się tylko na sobie, swoich potrzebach i oderwaniu od codziennego biegu.

7) Wzorowe piwnice, strychy i pralnie

Odpicowane spiżarki, piwnice czy pralnie – doskonały deisgn będzie zaglądał w miejsca, o których wcześniej zapominaliśmy. Koniec z nerwowym zamykaniem drzwi do piwnicy, skoro można w niej zrobić pokój gier czy domowe kino. Pokój gospodarczy również może wyglądać jak ze snu Marthy Stewart. Pinetrest przewiduje, że po wyremontowaniu naszych salonów, sypialni i kuchni, w końcu weźmiemy się za resztę pomieszczeń.

Back to top button