Czy wspólnota mieszkaniowa może się pozbyć uciążliwego lokatora?

 

 

Możliwość taką daje ustawa o własności lokali. Jej przepisy umożliwiają członkom wspólnoty mieszkaniowej wyeksmitować lokatora zarówno w sytuacji, gdy zalega przez długi czas z zapłatą opłat za mieszkanie, ale także gdy zakłóca porządek w bloku, przez co mieszkanie z taką osobą jest uciążliwe.

Mieszkańcy bloku mogą to zrobić wnosząc pozew i zażądać w nim egzekucji mieszkania takiej osoby, a konkretnie jego sprzedaży na licytacji. Co ważne, właścicielowi mieszkania, które zostało w ten sposób sprzedane nie przysługuje mieszkanie zamienne.

Należy pamiętać, że nie wystarcza tu uchwała członków wspólnoty mieszkaniowej, konieczne jest wniesienie sprawy do sądu.

Sądy w wyrokach podkreślają, że przymusowa sprzedaż mieszkania powinna być ostatecznością, gdy nie przyniosły skutku inne, łagodniejsze środki, takie jak np. pozew wspólnoty mieszkaniowej wobec lokatora o zakazanie przez sąd uciążliwych zachowań.

Jeżeli sprawa trafi do sądu, to wspólnota mieszkaniowa musi wykazać, że słuszne jest domaganie się licytacji mieszkania. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli wspólnota udowodni, że pozew jest uzasadniony, sąd może odmówić jego uwzględnienia ze względu na zasady współżycia społecznego. Chodzi tu np. o sytuację, gdy lokator mieszka z osobą niepełnosprawną, a wyrok sądu pozbawiłby ją mieszkania zastępczego.

Wystąpienie przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej z pozwem o nakazanie sprzedaży mieszkania jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu dlatego wspólnota mieszkaniowa musi podjąć w tej kwestii uchwałę.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O PRAWIE W OTODOM

 

 

 

Back to top button