Zakup nieruchomości – czym się kierować, aby podjąć właściwy wybór?

W 26. Otodom Live rozmawialiśmy z Magdaleną Kondej-Aftyką, starszym ekspertem ds. finansów, Katarzyną Czerwiak, pośredniczką nieruchomości i prezesem zarządu GRUPA.PRO, a także Martą Żysko-Pałubą, psychologiem i psychoterapeutką. Co jest najważniejsze w procesie wyboru nieruchomości?

Eksperci odpowiedzieli m.in. na pytania takie jak:

  • Lepiej kierować się własnymi preferencjami, czy radami bliskich?
  • Jak istotna jest lokalizacja nieruchomości?
  • Czy naprawdę wiemy, jakie mamy potrzeby?
  • Jak zmienia się proces wyboru i zakupu nieruchomości?

Zapraszamy na podsumowanie kilku najważniejszych kwestii z 26. Otodom Live.

Nasze potrzeby – dlaczego ich określenie jest najważniejsze?

Często przy wyborze nieruchomości radzimy się bliskich osób, z których każda podpowiada rozwiązanie podyktowane własnymi preferencjom. Choć ich rady mogą być pomocne, warto iść za głosem serca – nieruchomość musi najlepiej pasować do nas samych.

Zachęcamy Was do tego w kampanii Otodom „Adresujemy marzenia”. Ekspertki podczas live zaznaczały, że dopasowanie wyboru do indywidualnych potrzeb i marzeń jest najważniejsze:

  • Czy masz dzieci? Jeżeli tak – ile? W jakim wieku?
  • Wolisz mieszkać na wsi czy w centrum miasta?
  • Czy bliskość miejsc takich jak kawiarnia, kino i tym podobne jest dla Ciebie istotna?

To tylko kilka przykładów pytań, które możemy sobie zadać w celu określenia potrzeb.

Kolejny etap to porównanie marzeń i potrzeb z rzeczywistością. Być może szukasz cichego miejsca i rozważasz wybór domu na wsi. Wtedy jednak musisz skonfrontować się z rzeczywistością: na wsi może brakować hałasu miejskiego, jednak pojawi się dźwięk pracujących maszyn rolniczych czy hałas szczekających psów lub piejących kur.

Równie istotne jest branie pod uwagę potrzeb wszystkich członków rodziny. Dlatego pośrednik rozmawia nie tylko z jednym  ze wszystkich mieszkańców. Przeważnie w toku rodzinnych konsultacji czy też konsultacji w parze okazuje się, że pomimo wspólnych planów każda osoba ma nieco inne potrzeby. Można uwzględniać rozmieszczenie pokojów, kwestie hałasu, widok z okna – wszystko to, co składa się na nasze codzienne doświadczenie przebywania w danej przestrzeni.  

Właśnie dlatego warto zaufać ekspertom takim jak pośrednik nieruchomości. Sprecyzują nasze wybory tak, jak sami tego nie zrobimy. Najważniejszy jest kompromis pomiędzy naszymi marzeniami a tym, co może dostarczyć rynek.

Co ciekawe, z badań Otodom wynika, że proces podejmowania decyzji z uwzględnieniem potrzeb nie jest linearny. Modyfikuje się z biegiem czasu pod wpływem czynników takich jak zmiana naszych zasobów finansowych, zmiany wprowadzane z ramienia banku czy powstawanie nowych inwestycji w otoczeniu nieruchomości, którą planujemy kupić.

Dlaczego przygotowanie jest najważniejszą częścią procesu zakupu nieruchomości?

Jeżeli dobrze przygotujesz się do zakupu, możesz mieć pewność, że będziesz bezpieczny. Jak zaznacza Magdalena Kondej-Aftyka, płynność i bezpieczeństwo klienta są najważniejsze. Zakup nieruchomości nie powinien bowiem doprowadzić do sytuacji, kiedy nie mamy na koncie żadnych oszczędności. Przy zachowaniu takich środków ostrożności zabezpieczymy się na wypadek choroby lub utraty pracy i możemy żyć spokojnie. Dlatego dla jednych klientów bezpieczny jest zakup gotówkowy, innym przysłuży się zakup na kredyt hipoteczny.

Trzeba też brać pod uwagę, że dla niektórych kredyt hipoteczny jest stresującym obciążeniem, wtedy korzystny będzie zakup gotówkowy. Przy wyborze kredytu hipotecznego i podjęciu decyzji o zakupie mogą kierować nami różne emocje: od radości z pierwszej, samodzielnie wybranej nieruchomości, po duży stres.

Marta Żysko-Pałuba podpowiada, że wszystkie emocje mają prawo się pojawiać. Wtedy warto je rozpoznać, nazwać i spróbować zrozumieć czego dotyczą. Proste techniki uważności pozwalają zredukować odczuwane napięcie poprzez lepsze rozumienie siebie i własnych odczuć. Banalny proces analizy samego siebie umożliwia zapanowanie nad odczuciami i odzyskanie równowagi, która wspiera proces działania i pozytywnie oddziałuje na nasze decyzje, wybory czy podejmowane działania. Psycholog wskazuje, że sięganie po pomoc ekspertów – zarówno pośrednika, jak i doradcy finansowego – pomaga utrzymać równowagę i zapanować nad pojawiającymi się wrażeniami emocjonalnymi. 

Ekspertki podpowiadały też, dla kogo będzie lepszy wybór mieszkania w mieście, a kto może skorzystać na zakupie domu wolnostojącego. Rozwiały wątpliwości dotyczące brania kredytu przy różnych rodzajach zatrudnienia i przybliżyły zalety i wady wynajmu lub kupna nieruchomości. Chcesz poznać wyniki ankiet przeprowadzonych w trakcie transmisji?

Dowiedz się więcej z całego LIVE na profilu Otodom:

Śledź na bieżąco relacje z naszymi ekspertami.

Magdalena Kondej-Aftyka – starszy ekspert ds. finansów. Od 10 lat działa jako ekspert kredytowy, pomagając klientom w uzyskaniu najtańszego kredytu hipotecznego, gotówkowego czy doborze najlepszego ubezpieczenia.

Katarzyna Czerwiak – pośredniczka nieruchomości i prezes GRUPA.PRO. Od 25 lat zajmuje się pośrednictwem nieruchomości i pomaga klientom bezpiecznie znaleźć lub zmienić mieszkanie, dom czy biuro. Ukończyła Ekonomikę Nieruchomości i Inwestycji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, studia podyplomowe Wyceny Nieruchomości, a w 2019 zdała egzamin na Certified Digital Marketing Professional w ramach Digital Marketing Institute.

Marta Żysko-Pałuba – psycholog i psychoterapeutka. Absolwentka studiów psychoterapeutycznych atestowanych przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Psychologiczne. Ukończyła studia w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Pedagogicznej.

Back to top button