Gdzie Polacy kupują wakacyjne domy – Chorwacja, Hiszpania czy Włochy?

Przyznaj: ile razy będąc na wakacjach za granicą marzyłeś o tym, by nigdy się nie kończyły? Wspaniała pogoda, egzotyczne plaże i piękne widoki za oknem – ach, mieć to wszystko na co dzień. Niektórzy te marzenia zmieniają w rzeczywistość. Jak? Odpowiedź jest prosta: wakacyjne domy za granicą. Oto garść danych na temat wakacyjnych domów z raportu Otodom i ThickCo „Raport z wyższej półki”.

Domy wakacyjne – czemu szukamy ich za granicą?

Dom wakacyjny ma być miejscem, gdzie możemy zawsze naładować baterie, zrelaksować się i oderwać od codzienności. Nawet jeśli decydujemy się na tzw. workation, to przyjemny widok za oknem wpływa na nas o wiele lepiej niż polskie blokowisko w oprawie z kapryśnej pogody. Nic dziwnego, że wiele osób myślących o tzw. second home, stawia na zagranicę. Południowe kraje takie jak Hiszpania, Włochy czy Chorwacja to gwarancja przyjemniejszej pogody i wizja morskich (i słonecznych) kąpieli.

Są również osoby, które wakacyjne domy w cieplejszych rejonach wybierają myśląc nie tylko o swoim komforcie. W krajach, które słyną z ciepłego klimatu, sezon urlopowy trwa dłużej, a co za tym idzie, bardziej opłacalny staje się najem krótkoterminowy. Część inwestorów szuka także słonecznej ostoi z myślą o zbliżającej się emeryturze.

raport z wyższej półki domy wakacyjne

Hiszpania – ulubieniec Polaków szukających domu zagranicą

Polacy szukający second homes zagranicą, najczęściej wybierają Hiszpanię. W 2022 roku, kupili w tym kraju aż 3 tysiące mieszkań. Rok wcześniej było to 161% mniej. Widać więc wyraźnie, że zainteresowanie tym rejonem rośnie. Które części Hiszpanii są najpopularniejsze wśród kupców z Polski? Oczywiście Costa del Sol. To właśnie tam w Hiszpanii ceny nieruchomości odnotowują najszybszy wzrost. W ścisłej czołówce są również Wyspy Kanaryjskie. Z kolei wśród nieruchomości luksusowych króluje Malaga – tam wybór jest największy, a za apartament wakacyjny zapłacimy 3 miliony euro wzwyż.

Formalności

Domy wakacyjne w Hiszpanii kuszą? Pamiętaj, że ceny jakie widzisz przy ogłoszeniach to zazwyczaj kwoty netto i musisz doliczyć do 10% podatku. Warto mieć na uwadze, że dodatkowe koszty zakupu domu w Hiszpanii wyniosą mniej więcej 10-15% jej ceny zakupu. Do tego musisz mieć hiszpański numer identyfikacyjny dla obcokrajowców (NIE – Numero de Identificacion de Estranjero) i założyć konto w banku w Hiszpanii.

Chorwacja – na weekendowe wypady autem

Nie będzie zaskoczeniem fakt, że wśród krajów gdzie najczęściej kupujemy domy wakacyjne, znalazła się Chorwacja. W ciągu ostatnich lat coraz częściej odwiedzaliśmy ją w ramach wakacyjnych wypadów podczas których niejednego z nas oczarowała. Wspaniały klimat i nieco przystępniejsze ceny niż w części krajów Europy Zachodniej sprawiły, że Polacy postanowili jeszcze bardziej zadomowić się w Chorwacji. Także ceny nieruchomości są tu korzystniejsze niż choćby w Hiszpanii czy Portugalii.

Formalności

Również w Chorwacji należy pamiętać o podatku VAT (nawet 25% ceny netto). To dotyczy nieruchomości z rynku pierwotnego. Jeśli zdecydujesz się na kupno mieszkania z drugiej ręki, podatek będzie dużo niższy: ok. 3% wartości, za które kupujesz nieruchomość. Podsumowując wszelkie koszty dodatkowe powiązane z nabyciem nieruchomości, uzyskamy kwotę w okolicach 7% jej ceny. Konieczne jest również posiadanie numeru OIB.

Casa Italiana

Polscy inwestorzy we Włoszech najczęściej wybierają. luksusowe nieruchomości położone w malowniczych zakątkach. Na słonecznym wybrzeżu Ligurii, na dzikiej Sardynii w urokliwym Capri. Za taki dom marzeń na wybrzeżu czy na wyspie trzeba zapłacić około 1,5 do 1,7 miliona euro. Toskania, z jej sielskimi krajobrazami, jest jeszcze droższa, bo ceny zaczynają się od 2,1 miliona euro.

Niektórzy szukają też miejskiego życia w największych włoskich miastach, gdzie celują w stylowe apartamenty w starych kamienicach. Mimo że luksusowe nieruchomości we Włoszech na tle innych krajów Europy Zachodniej stanowią tylko mały ułamek rynku, zainteresowanie nimi rośnie, szczególnie po wybuchu konfliktu na Ukrainie. Aż 70% nabywców luksusowych apartamentów we Włoszech to obcokrajowcy!

Formalności

Podsumowując informacje dotyczące zakupu nieruchomości we Włoszech, oto kluczowe punkty:

1. Włoski kod fiskalny (codice fiscale): Jest to niezbędny dokument dla każdej osoby dokonującej zakupu nieruchomości. Kod ten jest wykorzystywany w całym systemie podatkowym Włoch.

2. Podatek od rejestracji nieruchomości (imposta di registro): Jest to główny podatek, który musi zostać opłacony przy zakupie nieruchomości. Jego wysokość może się różnić w zależności od rodzaju nieruchomości i jej przeznaczenia.

3. Podatek od hipoteki (imposta ipotecaria) oraz podatek katastralny (imposta catastale): Są to dodatkowe opłaty, które należy uiścić przy zakupie nieruchomości. Zazwyczaj są one stałe i niezależne od wartości nieruchomości.

4. Całkowite koszty zakupu: Suma wszystkich opłat i podatków związanych z zakupem nieruchomości we Włoszech może wynosić od 10% do 20% ceny transakcyjnej.

5. Dodatkowy podatek od nieruchomości (imposta municipale propria): Właściciele drugich domów lub domów uznanych za luksusowe muszą opłacać ten podatek 2-3 razy w roku. Jest on częścią jednolitego podatku miejskiego IUC (imposta unica comunale).

Back to top button