Może nad morze? Najbardziej luksusowe nieruchomości nad morzem

Czy wiesz czym są second homes? Marzysz o apartamencie wakacyjnym, gdzie powietrze pachnie jodem i solą? Zastanawiasz się gdzie w Polsce znajdziesz najbardziej prestiżowe nieruchomości nad morzem? Oto garść inspiracji i danych z raportu Otodom i ThickCo „Raport z wyższej półki”.

Second home – czemu decydujemy się na drugi dom?

Czym w skrócie są second homes? To miejsca, które wybieramy jako ucieczkę od codzienności. Tam znajdujemy to wszystko, czego nie mamy w głównym miejscu zamieszkania. To nasze małe raje na ziemi, gdzie możemy odpocząć i naładować baterie. Decydujemy się na nie z różnych powodów. Dla niektórych jest to szansa na posiadanie własnego kąta w ulubionej wakacyjnej destynacji. Dla innych – inwestycja, która z czasem może przynieść zysk.

Ale przede wszystkim, second homes to nasze osobiste przestrzenie. Dają nam poczucie wolności, prywatności i możliwość spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi w otoczeniu, które sami wybieramy i które najlepiej odpowiada naszym potrzebom. To właśnie dlatego second homes stają się coraz popularniejsze także w Polsce.

Domy wakacyjne – urlop czy workation?

W Polsce najbardziej popularne miejscowości, w których szukamy domów wakacyjnych są rzecz jasna te na Mazurach, w górach czy nad Bałtykiem. Moda na second homes w kurortach i miejscowościach turystycznych pojawiła się już jakiś czas temu, jednak prawdziwy rozkwit nastąpił w czasie pandemii Covid-19. Wtedy Polacy jeszcze chętniej stawiali na poszukiwanie domów wakacyjnych. Tam właśnie mogli odetchnąć z dala od tłumów, bezpiecznie i z naturą wokół.

I chociaż pandemia już minęła, to zainteresowanie second homes, także tymi z rynku premium, wcale nie słabnie. Z jednej strony traktujemy je jako domy wakacyjne, które odwiedzamy kilka razy do roku, by odpocząć. Z drugiej coraz częściej pracujemy zdalnie, wybierając na swoje home office właśnie ciekawsze miejsca, z dala od szarej codzienności. Takie workation w 2022 r. planowało aż 32% badanych pracowników z Polski.

Czego szukamy w domach wakacyjnych?

W second homes, które traktujemy jako urlopową odskocznię najważniejsze jest oczywiście atrakcyjne miejsce. Bliskość morza czy nawet widok na plażę to ogromny atut. Jednak poza atrakcyjną lokalizacją, Polacy szukają w domach wakacyjnych również komfortu. Coraz bardziej pożądane są większe przestrzenie, otoczenie zieleni, czy dobra izolacja akustyczna i spokój. Takie miejsce staje się prawdziwą oazą do której z chęcią wracamy. Nie przeszkadza nam wtedy odpoczynek w miejscu, które już wiele razy odwiedziliśmy. Z danych Media Provident wynika, że co piąty ankietowany co roku planuje urlop w tym samym miejscu.

Nieruchomości nad morzem – gdzie zapłacimy najwięcej?

Gdzie najczęściej szukamy nieruchomości nad morzem, które mogą posłużyć za odskocznię? Według danych Otodom ze stycznia 2024 spośród 10 najdroższych kurortów w Polsce aż 7 z nich jest nad morzem, z czego 6 to zachodniopomorskie.

Zdecydowanie najdroższe są Międzyzdroje. Chociaż cena sięgająca niemal 23 tys. za metr kwadratowy może zaskakiwać, to pamiętajmy, że mowa o jednym z najpopularniejszych kurortów w Polsce, z wieloma atrakcjami, takimi jak oceanarium czy Bulwar Gwiazd. To miasto szczególnie lubiane przez celebrytów i osoby ze świata showbiznesu. Należy też pamiętać, że chociaż nieruchomości nad morzem są stosunkowo najdroższe, to też oferują inwestorom wyższe stopy wzrostu.

Rekord cenowy? Nad Zatoką Gdańską

nieruchomości nad morzem

Jednak ceny mogą być o wiele wyższe, niż wspomniana średnia. 62 500 zł za m2 – to rekord jaki niedawno padł nad Zatoką Gdańską. Mowa o apartamencie w inwestycji Yacht Park, zlokalizowanej tuż przy przystani jachtowej. Niemal 100 metrów, bliskość Skweru Kościuszki, Teatru Muzycznego i innych atrakcji kulturalnych, oszałamiający widok na marinę i cena ofertowa wynosząca: 6 500 000 zł.

Inwestycja ma być idealna dla zapalonych żeglarzy – tuż pod oknami powstać ma marina ze 120 miejscami postojowymi. Samo wykończenie budynków i wnętrz, ma również nawiązywać do jachtu.

Trójmiasto przyciąga zamożnych

Także Sopot, z jego urokliwym położeniem, mimo średniej ceną za metr kwadratowy przekraczającej 20 tys. złotych, zdecydowanie przyciąga uwagę jako wyjątkowe miejsce na zakup nieruchomości nad morzem. Wraz z Gdańskiem i Gdynią, które również oferują wiele ciekawych opcji dla poszukujących second homes, tworzy Trójmiasto. To region nie tylko bogaty w piękne, piaszczyste plaże i zielone wzgórza, ale także urokliwych uliczek w centrum i zabytków.

To połączenie zalet dużego miasta z naturalnym pięknem i bogatą historią sprawia, że Trójmiasto jest wyjątkowo atrakcyjne dla osób szukających nieruchomości nad morzem z rynku premium. Dodatkowo, doskonałe połączenia kolejowe, drogowe i lotnicze, szczególnie z Warszawą, czynią to miejsce jeszcze bardziej pożądanym. Widać to zwłaszcza wśród zamożnych mieszkańców stolicy, którzy często wybierają Trójmiasto na swoją drugą oazę.

Sporo jest też inwestorów, stawiających na najem krótkoterminowy i okazjonalne odwiedziny w swoich nadmorskich apartamentach. To idealne połączenie biznesu i spełniania marzeń o tym, by na swoim móc doładować sobie baterie, słuchając szumu fal i spacerując po plaży.

Back to top button