Jak założyć przydomowy kurnik? Kurzy poradnik

11 kwietnia 2022

Autor Joanna Witczak

Jak założyć przydomowy kurnik? Kurzy poradnik

Z hodowlą kur wiąże się wiele korzyści. To nie tylko krok do samowystarczalności i źródło ogromnej satysfakcji. Posiadacze przydomowego kurnika podkreślają, że jajka z supermarketu znacznie odbiegają smakiem od tych, które znajdują się w gniazdach. Na smak jajek i ich wartości odżywczych wpływa skład paszy, wykorzystywanej do karmienia kur, więc dbając o odpowiednie żywienie ptaków, możemy być pewni, że pozyskiwane jajka są zdrowe i smaczne. Oprócz tego nawóz od kur, po kompostowaniu, znakomicie sprawdzi się w warzywniaku. Nawóz kurzy jest bogaty w azot i wapń, posiada wysokie PH, czyli odkwasza ziemię. Kury rozprawiają się również z robactwem, które atakują warzywa, poza tym można je karmić bioodpadami, takimi jak obierki czy łupiny. A do tego to bardzo uroczy towarzysze! Uznaje się, że drób jest jednym z najprostszych zwierząt gospodarskich do hodowania, należy się jednak do tego odpowiednio przygotować. Dowiedz się, jak założyć przydomowy kurnik.

Przydomowy kurnik. Co na to przepisy?

Na początku należy przyjrzeć się kwestiom prawnym. Zanim zostanie postawiony kurnik, trzeba udać się do urzędu gminy lub urzędu miasta. Nie ma ogólnokrajowego przepisu, który regulowałby posiadanie drobiu na własny użytek, ale urzędnicy zazwyczaj ustalają indywidualne akty prawne, a nieprzestrzeganie ich wiąże się z konsekwencjami. Mamy bowiem do czynienia ze zwierzętami gospodarczymi, których hodowla musi spełniać określone warunki. Warto więc zapoznać się z ustawą o ochronie zwierząt i kierować się pierwszym artykułem ustawy:

Art. 1. 1. Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Należy podkreślić, że kury nie mogą być puszczane samopas, a o zamiarze posiadania drobiu należy poinformować sąsiadów. Przemieszczanie się kur w obrębie miejsc publicznych, dróg, terenów wspólnych, jest zabronione - w dodatku może to być oczywiście niebezpieczne dla Twoich ptasich podopiecznych.

Kurnik - o czym warto wiedzieć? 

Zalecane jest, aby na 1m2 przypadały 3-4 kury, na wybiegu zaś 1 kura na 4 m2. Kurnik musi być osadzony na suchym terenie, poziom wód gruntowych nie może przekraczać 1 metra. Wejście do kurnika powinno znajdować się od wschodniej strony. Wiąże się to z zapewnieniem odpowiedniego oświetlenia, ale również ochroną kur przed wiatrem i zacinającym deszczem.  Ściany powinny być gładkie, bo usprawnia to czyszczenie.

Kury nie lubią zimna, dlatego należy zapewnić prawidłową termoizolację kurnika. W tym celu najczęściej stosowany jest styropian. Nie można zapominać o szczelnych oknach, które powinny zajmować ⅓ metrażu powierzchni kurnika. Optymalną temperaturą w kurniku jest 15-18 stopni. Na utrzymanie ciepła wypływa pokrycie podłogi ściółką. Najważniejszą cechą ściółki jest chłonność, popularnością cieszy się słoma ze zbóż ozimych. 

Kurnik wymaga odpowiedniego oświetlenia, gdyż nioski potrzebują światła do prawidłowego funkcjonowania. Konieczne jest więc zapewnienie sztucznego źródła światła, optymalnie będzie 3 W/m2. Dach nie może być wykonany z blachy, materiał ten nie ma wystarczających właściwości termoizolacyjnych. Brak dobrej wentylacji będzie skutkowało powstawaniem chorób, zaleca się więc zastosowanie okien z lufcikiem. 

Kura: daj się zaskoczyć

Kury to wbrew obiegowej opinii bardzo towarzyskie i inteligentne zwierzaki. W ich komunikacji można wyodrębnić aż 30 różnych dźwięków, potrafią się też szybko uczyć i naśladują innych członków swego stada. Potrafią także rozwiązywać proste problemy. Potrafią także rozpoznawać nawet do 100 członków swojego stada i pamiętają ich nawet po kilku miesiącach rozłąki. Mają także swoich ulubieńców w kurniku, a między ptakami często zawiązują się przyjaźnie. Kury żyją przeciętnie około 10 lat, chociaż zdarzają się takie, które dożywają kilkunastu lat. Co ciekawe, kury widzą więcej kolorów niż ludzie, a dzięki wrażliwości na ultrafiolet, szybciej wiedzą, że nadchodzi świt, a do tego śnią, podobnie jak ludzie.

Wyposażenie kurnika  - co zrobić, by kury były szczęśliwe?

Podstawowym wyposażeniem kurnika są grzędy i gniazda. Gniazda powinny być łatwo dostępne, a ściółka wewnątrz czysta. Narzucone są wymiary gniazd: szerokość 30 cm, wysokość 30 cm i głębokość 40 cm. Jedno gniazdo przypada na 3-4 kury. 

Grzędy, wykonane z drewna lub z plastiku, należy umieścić na wysokość do 1 metra. Przepisy narzucają 15-20 cm grzędy na jedną nioskę. Sporym ułatwieniem będzie umieszczenie pod grzędami płyt na odchody, które można swobodnie wyciągać.

Wymagane jest urządzenie do skracania pazurów, równie ważne są poidła i karmidła. Karmidła cylindryczne stanowią dobre rozwiązanie - automatycznie się napełniają, gdy karmy ubywa. Kury muszą mieć swobodny dostęp do gniazd, grzęd, karmideł i poideł.

Jak stworzyć idealny wybieg dla kur?

Zapewnienie odpowiedniego wybiegu jest niezbędnym elementem dla każdego hodowcy. Należy zadbać o wystarczającą wielkość, na jedną nioskę powinno przypadać co najmniej 4m2 powierzchni, chociaż im większy teren, tym lepiej.  Małe wybiegi wymagają bowiem częstszej dezynfekcji. Ważne jest, aby wyznaczona przestrzeń na wybieg nie była podmokła, błoto sprzyja rozwijaniu się pasożytów. Kury uwielbiają skubać i grzebać w ziemi, dlatego wybieg powinien być pokryty różnorodnymi mieszankami traw i roślinami bobowatymi.  Nioski nie powinny przebywać na wybiegu, gdy panuje niska temperatura, wieje wiatr, czy występują opady. Jednak z rozkoszą będą spędzać czas na świeżym powietrzu, kiedy pogoda dopisuje. Z racji tego, że kury mogą spędzić dużo czasu w obrębie wybiegi, należy zapewnić im dostęp do wody i pożywienia. 

Konieczne jest, mające odpowiednie fundamenty i szczelne, ogrodzenie - stanowi to formę zabezpieczenia kur przed drapieżnikami i uniemożliwia ucieczkę. Warto pamiętać, że lekkie ptaki, w tym kury nioski, są w stanie pokonać spore wysokości, dlatego optymalną wysokością ogrodzenia jest przedział 150-200 cm.

Opieka nad nioskami

Kury nioski czują się najlepiej, gdy jest ciepło, sucho i jasno.  Kurnik wymaga regularnego sprzątania, najlepiej raz w tygodniu. Sprzątanie obejmuje wymianę ściółki, pozbycia się odchodów i pozostałości w karmidłach. Gruntowne sprzątanie uwzględnia kilka etapów: dezynfekcję wstępną, mycie kurnika i dezynfekcję właściwą. Dlaczego należy o to dbać? Zachowanie higieny wpływa na produktywność stada, ponadto pozwala zapobiegać rozwijaniu się chorób zakaźnych oraz pasożytów. 

Kury nioski są wszystkożerne, jednak zapewnienie odpowiednio zbilansowanego pokarmu odbija się na wysoki poziom nieśności i wpływa na żywotność zwierząt. Żywienie kur opiera się na paszy roślinnej, przede wszystkim zbożu, jednak nie może stanowić to jedynego składnika kurzej diety. Drób do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje białka oraz odpowiednich składników odżywczych. Kury energię czerpią ze zbóż, a w szczególności z kukurydzy, pszenicy, owsa. Ziarno należy podawać w formie rozdrobnionej. Poekstrakcyjna śruta sojowa jest cennym źródłem białka. 

To nie wszystko, nioski jedzą również warzywa i owoce, na przykład marchew, buraki, dynie, ziemniaki (ugotowane), kapustę pastewną, jarmuż, czosnek, jabłka i gruszki. Kury nie pogardzą obierkami. Korzystnym elementem diety nioski są zioła: lucerna, pokrzywa, mniszek lekarski, koniczyna i inne. Wzbogacenie diety właśnie o zioła poprawia odporność zwierząt. Na co należy uważać? Zaleca się, aby unikać paszy, która jest uboga w białko. Z umiarem należy stosować żyto, owies, nasiona roślin strączkowych, śrutę poekstrakcyjna rzepakową, mączkę rybną. Z diety należy wyłączyć tłuszcze o wysokim poziomie kwasów nasyconych.

Pasza powinna być świeża, podawana o regularnych porach. Bardzo ważny jest również nieograniczony dostęp do wody. Drób nie może być pojony wodą, do której dostęp mają dzikie ptaki, wiąże się to z ryzykiem zachorowań.

Stres, zbyt duże zagęszczenie, zimno, hałas, nieodpowiednia dieta i brak odpowiedniej czystości - te rzeczy wpływają negatywnie na zdrowie i kondycję kur. Jeżeli hodowca uwzględni potrzeby tych uroczych zwierząt, kury na pewno odwdzięczą się smacznymi jajkami.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 11 kwietnia 2022

Udostępnij