25 polskich nominacji do nagrody EU Mies Award 2022

EU Mies Award to najważniejsze wyróżnienie architektoniczne w Europie. Od 1987 roku, co dwa lata, nagradza projekty najciekawsze i najbardziej znaczące dla europejskiej architektury współczesnej. W bieżącej edycji do nagrody nominowano aż 25 realizacji z Polski, co jest rekordowym wynikiem. W sumie, we wszystkich kategoriach, nominowane zostały 532 realizacje. 

Misja EU Mies Award

Konkurs stawia sobie klika celów. Ma podkreślić znaczenie europejskiego miasta jako modelu miasta inteligentnego, tworzonego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Chce być wyrazem uznania dla doskonałości architektury europejskiej (pod względem koncepcyjnym, technicznym, estetycznym, ale też społecznym i kulturowym). Konkurs ma dowodzić, jak ważna jest różnorodność architektonicznej ekspresji w Unii Europejskiej. Jury wychodzi z założenia, że architektura jest istotnym nośnikiem przekazu kulturowego, więc powinna wykorzystywać swój potencjał najlepiej, jak potrafi.

Konkurs nosi imię niemieckiego architekta modernistycznego Ludwiga Miesa van der Roche (1886-1969), czołowego przedstawiciela i twórcy stylu międzynarodowego w architekturze.

Jak przebiega konkurs EU Mies Award 2022?

Najnowsza edycja konkursu, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, przesunięta została o rok, a nominacje, czyli I etap konkursu, podzielono na dwie fazy. Pierwsza faza to inwestycje ukończone do października 2020 roku, a druga – ukończone do kwietnia 2021 roku.

W I etapie wybrani eksperci z danego kraju przygotowują listę najciekawszych realizacji. W Polsce zadanie to przydzielono przedstawicielom Stowarzyszenia Architektów Polskich: Hubertowi Trammerowi, Ewie P. Porębskiej i Marcinowi Szczelinie.

II etap to ocena wybranych realizacji przez międzynarodowe jury. Nominowane realizacje zakwalifikowane do konkursu ogłoszone zostaną w styczniu 2022, piątkę finalistów poznamy w lutym, a zwycięzców z kolei w kwietniu przyszłego roku.

Do edycji 2022 zakwalifikowane zostały 532 projekty z 41. krajów. Najwięcej, 39 projektów pochodzi z Hiszpanii, 33 projekty z Francji, 29 z Niemiec, 26 z Belgii. Polska startuje w konkursie z rekordową dla nas liczbą 25 nominacji.

Polskie nominacje do tytułu najlepszego budynku Europy

Przedstawiamy krótko 25 nominacji z Polski, wybranych w dwóch fazach pierwszego etapu (20 projektów wybrano w pierwszej fazie, a 5 w drugiej). Wśród nich znalazły się obiekty różnego przeznaczenia.

  • Osiedla i budynki mieszkalne: Nowe Żerniki we Wrocławiu, kwartał zabudowy Riverview w Gdańsku, osiedle Nowy Nikiszowiec w Katowicach, Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej, projekt rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu, dom jednorodzinny Origami House w Toruniu.
  • Obiekty publiczne: Przedszkole Żółty Słonik w Suwałkach, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Pawilon Zodiak w Warszawie, Miejska i Gminna Biblioteka w Głuchołazach, zbudowane przez stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae przedszkole w Opolu, Pawilon Edukacyjny „Kamień” w Warszawie
  • Infrastruktura: Stacje „Płocka”, „Młynów” i „Księcia Janusza” drugiej linii metra w Warszawie, nowa odsłona starego dworca PKS w Kielcach.
  • Obiekty komercyjne: Elektrownia Powiśle w Warszawie, budynek biurowo-usługowo-hotelowy P4 w Warszawie, rewitalizacja kompleksu hotelowo-usługowego Cukrownia w Żninie, modernizacja Sanatorium Gurewicza w Otwocku.
  • Obiekty o znaczeniu kulturowym i społecznym: Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu, Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku, Strefa Aktywności w Chorzowie, Dom dla Bezdomnych w Jankowicach, Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu, Enklawa przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu, Klasztor Sióstr Franciszkanek w Dobrzeniu Wielkim.

Nagrody dla laureatów

Oczywiście już sam tytuł wystarczy, aby kariera danego projektanta czy biura architektonicznego nabrała tempa. Jednak oprócz prestiżu i statuetek laureaci otrzymują nagrody finansowe w wysokości kilkudziesięciu tysięcy euro. Zwycięzcom z 2019 roku – autorom modernizacji bloków socjalnych Grand Parc Bordeaux – przyznano 60 tys. euro. Wszystkie realizacje ze skróconej konkursowej listy publikowane są w specjalnym katalogu. Projekty można podziwiać także w trakcie wystawy, która podróżuje po całej Europie.

Save the date, czyli harmonogram EU Mies Award 2022

Styczeń 2022 – ogłoszenie tzw. krótkiej listy EU Mies Award 2022  

Luty 2022 – ogłoszenie 5 finalistów EU Mies Award 2022

Kwiecień 2022 – ogłoszenie zwycięzców  EU Mies Award 2022

Maj 2022 – UE Mies Award Day, czyli cykl konferencji oraz ceremonia wręczenia nagród w Pawilonie barcelońskim zaprojektowanym przez Ludwiga Miesa van der Rohe. Wydarzeniu towarzyszy inauguracja objazdowej wystawy EU Mies Award 2022 

Źródła:

Zdjęcia realizacji:

Back to top button