Z ekspertami przy kawie: Wszystko, co musisz wiedzieć o aranżacji i wykończeniu wnętrza 

02 listopada 2021

Autor Weronika Cholt

Z ekspertami przy kawie: Wszystko, co musisz wiedzieć o aranżacji i wykończeniu wnętrza 

Załatwiliście już wszystkie sprawy związane z finansowaniem nieruchomości, a odbiór mieszkania przebiegł pomyślnie. Teraz pozostaje już tylko zaaranżować przestrzeń i wykończyć wasze nowe, wymarzone wnętrze. O tym, w czym może pomóc architekt, rozmawiamy z Martyną Banaszczuk - architektem wnętrz i ambasadorką programu “pomagamy urządzać”.

Domy stały się już nie tylko miejscem odpoczynku, ale także miejscem pracy. Spędzacie w nich sporo czasu, więc warto zadbać o ich funkcjonalność. O tym, jak przestrzeń, w  której żyjemy, wpływa na nasz dobrostan pisaliśmy w naszym badaniu “Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków”. W sekcji artykułów radziliśmy także co zrobić, aby osiągnąć szczęście w miejscu zamieszkania. Jak w tym procesie może pomóc nam architekt i jak wygląda współpraca ze specjalistą do aranżacji wnętrz? 

Specjalista na miarę waszych potrzeb

W zależności od tego, czego brakuje Waszej nieruchomości musicie zdecydować do kogo zgłosicie się po pomoc. Oczywiście najpopularniejszym rozwiązaniem jest robienie wszystkiego na własną rękę. Niestety to często kończy się wieloma błędami i efektem końcowym z którego nie do końca jesteśmy zadowoleni . Aby ich uniknąć warto zgłosić się do specjalistów: 

  • Architekt - jego zadaniem jest zaprojektowanie wnętrza od podstaw, aby było funkcjonalne i zaspokajało wszystkie Wasze potrzeby. Do tego, zadba o to, aby było dla Was atrakcyjne. Architekt dysponuje najczęściej wykształceniem w swojej dziedzinie. 
  • Dekorator - to osoba, która zajmuje się gotowym wnętrzem. Jego zadaniem jest zadbanie o dodatki, wypełnienie wnętrza i dodanie mu kropki nad i. 
  • Home stager - jego pomoc przyda się, gdy chcecie przygotować nieruchomość pod sprzedaż lub wynajem. Zmienia aranżację i wprowadza zmiany, które sprawią, że mieszkanie będzie funkcjonalne i udekoruje, by przyciągnęło więcej chętnych. 

To, na którego specjalistę się zdecydujecie, zależy od nieruchomości, którą posiadacie i waszych umiejętności. Przedstawiamy jednak kilka ważnych kwestii, przy których przydaje się wsparcie architekta. 

Rola architekta

Jego pomoc może okazać się nieoceniona. Architekt dzięki swoim umiejętnościom i doświadczeniu w projektowaniu będzie w stanie wyciągnąć z nieruchomości znacznie więcej niż inwestor. Znajduje nieszablonowe rozwiązania, które poprawiają nie tylko funkcjonalność nieruchomości, ale także design. 

Czasami bywa tak, że inwestor chciałby np. umieścić w łazience dwa zlewy, jednak twierdzi, że  metraż pomieszczenia jest za mały. Później okazuje się, że wcale tak nie jest - wystarczy jedynie dobrze ustawić wszystkie elementy wnętrza. Architekci widzą znacznie więcej takich rozwiązań. Są w stanie podwyższyć wartość nieruchomości dzięki  swoim umiejętnościom oraz wiedzy. 

Zaoszczędzony czas 

Architekci ze względu na swoją pracę mają aktualną wiedzę na temat produktów oraz materiałów. Znają najnowsze trendy, dzięki czemu będą w stanie szybko podjąć decyzję, z jakiego materiału np. najlepiej wykonać zabudowę kuchenną, aby była praktyczna i pasowała do stylu przyszłych domowników. 

Dzięki temu  zaoszczędzacie czas, który poświęcilibyście na czytanie o tym, jak spisują się dane materiały, które są najlepsze, a których lepiej unikać. Nie musicie się też martwić o spójność materiałów używanych w nieruchomości, ponieważ architekt zadba i o to. 

Sporą część czasu przeznaczalibyście na jeżdżenie po różnych sklepach i wybieranie danego materiału. Architekt zna wiele sprawdzonych miejsc, w których można kupić materiały i będzie w stanie zrobić to znacznie szybciej. 

Dodatkowy koszt, czy zaoszczędzone pieniądze? 

Ważną kwestią jest oczywiście budżet. Wbrew pozorom współpracując z architektem, można zaoszczędzić sporą część pieniędzy. Po pierwsze, architekt pilnuje budżetu i dba o to, aby nie wydawać pieniędzy w błoto. 

Kolejną rzeczą jest oszczędzanie na materiałach. Bazując na wiedzy i doświadczeniach architekt wie, na czym nie warto oszczędzać, a na czym tak. Rozliczając te kwestie, weźmie pod uwagę Wasze preferencje i tryb życia. Są materiały, na których oszczędzanie nie ma sensu i przyniesie negatywne konsekwencje.  

Pamiętajcie, że architekt ma dostęp do różnych producentów i sprzedawców. Dzięki temu ma lepszą ofertę i może kupić niektóre materiały taniej. Zna rynek i wie gdzie znaleźć odpowiednie produkty. To pozwala zachować kolejne pieniądze. 

Dzięki współpracy ze specjalistą unikniecie wielu błędów, które mogłyby się pojawić na etapie wykończenia i aranżacji. Zaoszczędzicie na poprawkach, które potem mogłyby Was słono kosztować. Jakie to mogą być błędy? 

Projekt szyty na miarę

Projektując wnętrze, łatwo jest przeoczyć szczegóły. Naprawienie tych błędów może generować kolejne koszty. Specjalista zapyta Was o tryb życia i potrzeby, dzięki czemu dopasuje projekt wnętrza idealnie do Was. 

Robiąc to na własną rękę, łatwo zapomina się o szczegółach np. kontakcie przy łóżku albo miejscu na lampkę przy ulubionym fotelu do czytania. Architekt sprawi, że w Waszej nieruchomości znajdzie się funkcjonalne miejsce na wszystko - pracę, odpoczynek, domowe obowiązki. 

Przed rozmową z architektem rozpiszcie, jakie są Wasze priorytety. Czy potrzebujecie miejsca do pracy w trybie home office? A może ćwiczycie pilates i musicie mieć sporo wolnej przestrzeni? Może Wam się wydawać, że w  Waszej nieruchomości nie ma miejsca na te rzeczy. Architekt na pewno je znajdzie i podsunie ciekawe rozwiązania. 

Jak znaleźć architekta? 

  • Polecenia - wiadomo od lat, że najlepszym formą reklamy jest marketing szeptany. Pamiętajcie jednak, że to może być ryzykowne. Styl Waszej cioci, która była bardzo zadowolona z usług architekta, którego Wam poleciła, może znacznie odbiegać od Waszego… i rozczarować. 
  • Portale ogłoszeniowe - warto poszukać fachowca na portalach takich jak np. Fixly, gdzie macie dostęp do opinii na temat specjalisty. Zdanie kilku osób będzie bardziej rzetelne niż opinia jednej cioci. Sprawdzajcie także opinie w google oraz portfolio, którym dysponuje architekt. 
  • Program “Pomagamy urządzać” - to program internetowy, za pomocą którego możecie wysłać formularz. Po jego uzupełnieniu dopasowany zostaje Wam architekt lub dekorator, który pasuje do Waszych potrzeb. Szczegóły możecie z nim omówić na wideokonsultacji. 

Ile to kosztuje? 

Standardowe pytanie brzmi - ile za to zapłacicie? Oczywiście cena zależy od specjalisty, metrażu, wymagań, które posiadacie i rodzaju nieruchomości, którą chcecie zaaranżować. Ceny niektórych specjalistów zaczynają się od 1000 zł za metr kwadratowy. 

W takim razie, czy to się opłaca? Biorąc pod uwagę, że współpracując z architektem, zaoszczędzicie na wielu sprawach i nie poniesiecie kosztów błędów, a mieszkanie posłuży Wam w takim stanie dłużej, to tak. Może się okazać, że podliczając te wszystkie wydatki, to co zaoszczędzicie, zapłacicie architektowi. Jednak dla Was to nadal jest oszczędność czasu i stresu. 

Zakres współpracy 

Czy musicie decydować się na pełen projekt od architekta? Oczywiście, że nie! Jeśli Wasz budżet Wam na to nie pozwala, możecie zdecydować się np. na projekt najtrudniejszego do zaaranżowania pomieszczenia w Waszej nieruchomości. 

To, w jakim stopniu wy zaprojektujecie wnętrze i na ile pomoże Wam architekt, bez problemu możecie ustalić z nim na konsultacji. Możecie podać specjaliście budżet, którym dysponujecie, a on doradzi Wam w jaki sposób pomoże Wam zaprojektować wnętrze.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj rozmowę z naszymi ekspertami!

Czytaj również: 

Artykuł zaktualizowany: 02 listopada 2021

Udostępnij