Siła społeczności. Co mogę zrobić dla swojej społeczności już dziś?

Na co ma wpływ zwykły mieszkaniec miasta? Okazuje się, że siła społeczności ma ogromną moc! Nawet niewielkie codzienne działania poprawiają nasz dobrostan i poczucie szczęścia w miejscu, w którym żyjemy. Nie wiesz, od czego zacząć? Podpowiadamy!

Jako mieszkańcy osiedla, dzielnicy czy miasta, często mamy wspólne interesy z innymi zamieszkującymi ten obszar oraz podobne potrzeby wynikające z jego charakterystyki. Istnieje również wiele badań, które pokazują, że działanie w ramach wspólnoty buduje silną więź między jej członkami i może być bardzo efektywne. Dlatego zjawiska takie jak zaraźliwość społeczna i skuteczność zbiorowa nie powinny nam być obce. To dzięki nim możemy zrozumieć, że nasze działanie ma sens.

Poczucie odpowiedzialności nie tylko za swój własny dom czy mieszkanie, ale także za okolicę, w której się znajduje, wpływa pozytywnie na procesy demokratyczne i pozwala wprowadzać zmiany korzystne np. dla grup mniejszościowych, dzięki zwiększeniu empatii i zaufania między członkami społeczności. 

Świeć przykładem

Podstawowym działaniem, które łatwo rozpocząć jeszcze dziś, jest wprowadzenie małych codziennych aktywności. To one mają szansę stopniowo wpłynąć na poprawę jakości życia w najbliższej okolicy. Dbanie o poprawną segregację śmieci, sprzątanie po swoim psie, dbanie o części wspólne, np. klatkę schodową w bloku to podstawa, o której zawsze powinniśmy pamiętać. Nie zapominajmy też o szacunku do sąsiadów, szczególnie tych parterowych. Niedopałki papierosów mogą wywołać duże szkody w ogródkach, podobnie jak inne śmieci spadające z wyższych pięter. Z pewnością takie zachowanie nie przyczyni się również do poprawy stosunków międzysąsiedzkich. 

Dobrym nawykiem jest także – w miarę możliwości – podnoszenie śmieci i wyrzucanie ich do najbliższego kosza. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na nieopróżnione do końca plastikowe butelki, które przez to nie mają szansy na recykling. Zamknięte w nich płyny nie mogą wrócić do obiegu wodnego ziemi. 

Choć naszym pierwszym odruchem jest zwykle myśl „nie będę się schylać, to nie moje”, to jednak korzyści z podjętego działania mogą przekroczyć nasze oczekiwania. Po pierwsze, oprócz poprawienia stanu swojej okolicy, wpływamy także na ogólny stan środowiska. Po drugie, w ten sposób przeciwdziałamy obojętności na negatywne zjawiska – dając pozytywny przykład, możemy zmienić zachowanie innych.

Zobacz też: Budownictwo senioralne – rynek nieruchomości przyjazny seniorom

Zaangażuj się!

Nie chcesz ograniczać się do małych inicjatyw? Możesz działać dużo szerzej, angażując się w dodatkowe aktywności na rzecz swojej okolicy. Wśród ciekawych przykładów, w których dużą rolę odgrywa siła społeczności, znajdzie się Po-Dzielnia w Poznaniu. To miejsce nastawione na współpracę, dzielenie się niepotrzebnymi nam już rzeczami czy sprzętami oraz ponowne wykorzystanie zasobów. Przeświecają w nim idee zero waste i less waste, czyli nastawione na minimalizowanie konsumpcji. W Po-Dzielni można rzeczy zostawić, naprawić lub zabrać stamtąd coś, co nam się przyda. Dla osób aktywnych istnieje również możliwość wolontariatu. 

Na podobnych zasadach działa Współdzielnik w Warszawie. Tutaj również oddamy niepotrzebne rzeczy lub znajdziemy coś ciekawego z drugiego obiegu. Często dyżurują tam wolontariusze, którzy pomagają naprawić ubrania i sprzęty. 

Popularność w całej Polsce zyskują też Jadłodzielnie. Stopniowo pojawiają się one nawet w mniejszych miejscowościach. Jadłodzielnia to najczęściej specjalna lodówka w ogólnodostępnym miejscu, w której można zostawić dania i produkty, których nie zdążymy lub nie damy rady zjeść i musielibyśmy je po jakimś czasie wyrzucić. Z lodówki każdy też może zabrać to, czego akurat potrzebuje – bezpłatnie.

Oczywiście opcji jest dużo więcej – wolontariat można podjąć również w wielu instytucjach publicznych czy fundacjach. Ważne, żeby po prostu zacząć działać!

Przeczytaj też: Jakich projektów miejskich najbardziej potrzebujemy? Inicjatywy deweloperskie „Zaprojektowane po ludzku”

Pamiętaj o głosowaniach

Wiele projektów należy zgłosić, a potem przegłosować w ramach procesów demokratycznych. W ten sposób działa choćby Budżet Obywatelski, który często dotyczy naszej najbliższej okolicy. Uważasz, że Twoje osiedle potrzebuje ścieżki rowerowej, odnowienia placu zabaw, nowego boiska, parku dla psów? Zgłoś swój projekt lub zagłosuj na ten, który odpowiada najbardziej na Twoje potrzeby. 

Ogromne znaczenie mają także wybory samorządowe. Głosowanie na osobę, która będzie nas reprezentowała przez kilka najbliższych lat wymaga naszej uważności. Warto zapoznać się z tym, co proponują kandydaci, ale również z tym, co już udało im się zrealizować bądź czym zajmowali się dotychczas. Dzięki temu upewnimy się, czy warto oddać nasz głos akurat na tego kandydata.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak dużą rolę odgrywa siła społeczności, przeczytaj raport: Szczęśliwy Dom. Okolica bliska sercu – Raport Otodom x ThinkCo.

Back to top button