Restorative city – miasto a zdrowie psychiczne

Idea restorative city zakłada, że dobrze zaprojektowane miasto powinno przede wszystkim skupiać się na zdrowiu psychicznym i samopoczuciu mieszkańców. Jej autorzy zwracają szczególną uwagę na te aspekty miejskiego życia, które podnoszą jego jakość i sprawiają, że niektóre miejsca mają na nas dobroczynny wpływ. Jakie powinno być więc miasto regeneracyjne i czy polskie miasta mają szansę się nimi stać? Oto garść faktów z raportu Otodom x ThinkCo: Szczęśliwy Dom. Miasto dobre do życia.

Restorative cities to twór względnie nowy – zostały opisane w 2021 roku przez Jenny Roe i Laylę McCay, amerykańskie ekspertki z zakresu psychologii środowiskowej i zdrowia publicznego. Do przemyśleń nad miejskimi przestrzeniami, zmusiła je pandemia i nowe wyzwania przed jakimi stanęliśmy. Według Roe i McCay, to też świetna okazja, by spojrzeć na nie z dystansu i uzdrowić je tak, by służyły mieszkańcom na wielu poziomach.

7 aspektów miasta regeneracyjnego

Miasto regeneracyjne ma wspierać nasze samopoczucie na wiele sposobów. Restorative city to podejście zarówno w skali makro, np. w przypadku infrastruktura, jak i mikro jak w przypadku dostępności toalet w przestrzeni publicznej. Okazuje się bowiem, że są osoby, które np. ze względu na ograniczony dostęp do toalet w wielu miejscach, unikają wychodzenia z domu. A to wpływa na wykluczenie części społeczeństwa. W mieście regeneracyjnym przestrzenie są dostosowane do potrzeb każdego i zachęcają do interakcji społecznych i korzystania z miejsc o różnych funkcjach.

Co zatem składa się na miasto regeneracyjne?

  • miasto inkluzywne – dostępność i bezpieczeństwo dla wszystkich, niezależnie od wieku, płci, pochodzenia, zamożności i poziomu sprawności;
  • miasto błękitne – maksymalizacja dostępu do wody;
  • miasto zielone – wprowadzanie natury w rdzeń tkanki miejskiej;
  • miasto sąsiedzkie – wspieranie spójności społeczne;
  • miasto aktywne – mobilność, sport, rekreacja;
  • miasto zmysłów – przyjemne odczucia dla wszystkich zmysłów;
  • miasto idealne do zabawy – pobudzanie kreatywności i możliwości zabawy w każdym wieku.

Jak w praktyce uzdrowić nasze miasta, by były miastami dobrymi do życia?

Autorki idei restorative city wskazują też na bardziej szczegółowe aspekty o które powinny zadbać zarówno władze miast, jak i osoby odpowiedzialne za projektowanie przestrzeni, jak choćby deweloperzy. Z badań nad poczuciem szczęścia w polskich miastach przeprowadzonych przez Otodom wynika jasno, że kluczowe dla dobrze zaprojektowanych miast jest możliwość załatwienia codziennych sprawunków oraz zadbania o różne potrzeby w najbliższej okolicy. Chodzi np.o możliwość uprawiana sportu, zdobywania wiedzy, skorzystania z rozrywki i kultury, udania się do placówki medycznej, etc.

Warto więc zadbać o tzw. przestrzenie mixed-use, gdzie miejsca pracy, sklepy, kawiarnie i restauracje czy lokale usługowe znajdują się w jednej przestrzeni. Najważniejsza jest różnorodność oraz inteligentne łączenie poszczególnych funkcjonalności, tak, by dane miejsce było uniwersalne i dostosowane do różnych potrzeb jego mieszkańców.

Ważna jest także gęsta zabudowa, ale zorganizowana tak, by między budynkami zapewnić szerokie chodniki i ulice, a także miejsca odpoczynku takie jak parki kieszonkowe. Poruszanie się po okolicy powinno być dostosowane do pieszych i rowerzystów, a to oznacza wygodną i bezpieczną infrastrukturę. Istotnym trendem jest jest mikromobilność. Łatwe poruszanie się po mieście wymaga również odpowiednich oznaczeń: drogowskazów, widocznych nazw ulic, etc.

Nie od dziś wiadomo, ze na nasze samopoczucie wpływa zieleń. Mogliście o tym przeczytać w raporcieRanking zielonych dzielnic Otodom i Heksagonu | OtodomZadbanie o obecność różnorodnej natury to nie tylko kwestia estetyczna. Roślinność wspiera przy wysokich temperaturach latem czy pozwala ograniczać podtopienia przy intensywnych opadach, a to zaledwie kilka z zalet zielonego miasta.

Wygodna komunikacja czy różnorodność to jednak nie wszystko. Równie istotne jest oddziaływanie na zmysły. Oznacza to więc m.in. miasta zaprojektowane tak, by zaskakiwać: muralami, ciekawie zaaranżowaną zielenią, sztuką dostępną dla każdego, fontannami i inne intrygującymi, kreatywnymi przestrzeniami, nierzadko pozwalającymi na integrację społeczności. To klucz do stworzenia przyjaznego miasta.

Back to top button