Raport z rynku najmu – kwiecień 2023

Co oferowano do wynajęcia, jakie były średnie czynsze ofertowe oraz czego i za ile szukali najemcy w największych miastach Polski

  • Na koniec kwietnia 2023 r. liczba aktywnych ofert mieszkań na wynajem dostępnych na platformie Otodom utrzymała się na poziomie zbliżonym do tego z marca.
  • Największy przyrost aktywnych ofert mieszkań na wynajem w porównaniu do marca zanotowano w Szczecinie (7%) i w Łodzi (6%).
  • Największy spadek liczby nowych ogłoszeń względem marca odnotowano w Trójmieście (o 35%) oraz w Warszawie i w Krakowie (o 18%)
  • W kwietniu 2023 roku uśredniona cena czynszów ofertowych w miastach wojewódzkich wzrosła o 1,4% m/m. Najwyższy wzrost odnotowano w Olsztynie (7,8%) i Lublinie. (4,6%).
  • W ujęciu rocznym liderem wzrostów pozostaje Rzeszów, gdzie średni czynsz ofertowy po wzroście o 36% r/r wynosi obecnie już blisko 2,4 tys. zł.
  • Mieszkania 2-pokojowe o pow. do 40 mkw. wzmocniły swoją pozycję najczęściej wyszukiwanych w kategorii najmu, a ich udział był o 0.5 p.p. wyższy względem poprzedzających miesięcy 2023 roku.

Kwiecień 2023 roku nie przyniósł zaskakujących zmian na rynku najmu. Widoczne jest pewne spowolnienie – zarówno od strony podażowej, jak i popytowej. Liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem spadła w ujęciu miesięcznym o 10%, co można uznać jednak za przejściowy spadek. Przyczynił się do tego najprawdopodobniej czas świąteczny i początek długiego weekendu majowego.

Drugi kwartał roku – który właśnie rozpoczęliśmy – to historycznie czas na rynku najmu, który charakteryzuje się pewną stagnacją. Trendy z poprzednich lat sugerują, że zainteresowanie mieszkaniami na wynajem długookresowy w maju i czerwcu utrzyma się na podobnym poziomie jak w kwietniu. Wróci z większą siłą w lipcu, kiedy poszukiwania nowego lokum rozpoczną studenci.

W tym czasie warto obserwować przepływ ofert z najmu długoterminowego do krótkoterminowego, którego przykładem może być np. Trójmiasto, gdzie 35% spadek aktywnych ofert w kwietniu zwiastuje rozpoczęcie sezonu turystycznego.

Raport z rynku najmu Otodom to najaktualniejsze dane

Jest to analiza danych dotyczących czynszów najmu, podaży mieszkań na wynajem oraz preferencji osób poszukujących mieszkań do wynajęcia za pośrednictwem Otodom. Publikacja zawiera zestawienie analiz dotyczących rynku najmu w największych miastach Polski. Wśród nich znaleźć można dane o cenach najmu i dostępności ofert na poszczególnych rynkach. Gra podaży i popytu wyrażona jest aktywnością ogłoszeń w danym miesiącu. Statystyki opatrzone są komentarzem eksperckim Karoliny Klimaszewskiej, analityczki Otodom.

Publikacja zawiera także unikalną prezentację graficzą zainteresowania potencjalnych najemców. Patrzymy na nią przez pryzmat ceny, metrażu oraz liczby pokoi mieszkań w największych polskich miastach.

Zapraszamy do lektury!

Inne analizy i raporty Otodom:

Back to top button