Ile trwa budowa domu?

Budowa domu to wieloetapowy proces, który pochłania średnio rok lub nawet dwa lata. Z jakich etapów się składa i ile trwa każdy z nich? Co warto wiedzieć przed budową oraz jak efektywnie przejść przez ten proces? Podpowiadamy.

Budowa domu – etapy

Na czas budowy domu wpływa wiele czynników. Pierwszym z nich jest wielkość budynku oraz stopień skomplikowania projektu. Niewielki budynek o prostej bryle z pewnością będzie wymagał mniej czasu niż niestandardowa, dwukondygnacyjna bryła. Na czas budowy wpłynie też zaangażowanie ekipy budowlanej oraz to, na co mamy najmniejszy wpływ, czyli pogoda. Innym elementem jest odpowiednie przygotowanie się do budowy domu – im dokładniejszy plan i projekt sporządzisz, tym mniej czasu zajmie Ci rozwiązywanie późniejszych problemów, które pojawią się już podczas budowy. 

Nie bez znaczenia jest też technologia budowlana. Choć domy prefabrykowane powstają znacznie szybciej, w Polsce nieustanną popularnością cieszą się domy murowane. Z jakich etapów składa się budowa domu tradycyjnego?

Przygotowanie formalności 

Gdy już posiadasz działkę, znasz jej specyfikację i posiadasz MPZP lub warunki zabudowy musisz przygotować się do kolejnych formalności, które czekają Cię zanim jeszcze przystąpisz do budowy domu. Konieczne na tym etapie jest zgromadzenie wszelkich dokumentów, pozwoleń i zgód oraz określenie specyfikacji naszego wymarzonego domu. 

Możesz wybierać spośród projektów gotowych, które następnie zaadaptujesz lub zdecydować się na indywidualny projekt – szyty pod Twoje potrzeby. Projekt budowlany jest konieczny do ubiegania się o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia budowy. Do wniosku musisz dołączyć szereg dokumentów, m.in. decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu czy projekt techniczny. Odpowiedź powinna być wydana nie później niż do 65 dni od daty złożenia dokumentów. Czas na jej uprawomocnienie to 14 dni. 

Budowa domu – adaptacja projektu

W zależności od charakteru działki, możesz potrzebować też decyzji o wyłączeniu gruntu spod produkcji rolnej, opinii geotechnicznej, zgody na odstępstwo od przepisów czy zezwolenia na usunięcie drzew. Te formalności musisz uregulować zanim rozpoczną się roboty budowlane. Już na tym etapie warto zatrudnić kierownika budowy, który będzie czuwał nad całym projektem i ekipą budowlaną oraz prowadził dokumentacje, w tym dziennik budowy.

Stan zerowy – przygotowanie terenu pod budowę domu

Budowę swojego domu rozpoczynamy od ogrodzenia placu budowy. Ma to na celu nie tylko wyznaczenie miejsca robót budowlanych, ale też zabezpieczenie materiałów przed kradzieżą. Kolejno niezbędna będzie wizyta geodety, którego zadaniem będzie wytyczenie nieruchomości w terenie. Wówczas możesz już usunąć przeszkody, wyrównać działkę i przygotować fundamenty. Na tym etapie izolowana jest część podziemna. To również czas na rozprowadzenie elementów wodno-kanalizacyjnych oraz ułożenie podkładu betonowego.

Na ten etap należy przeznaczyć średnio 2-4 tygodnie. Warto pamiętać, że ewentualne błędy powstałe w stanie zerowym będą trudne i kosztowne do usunięcia w kolejnych etapach, dlatego podczas każdej z wykonywanych prac niezbędna jest skrupulatność i precyzja.

Stan surowy otwarty – budowanie ścian

Podczas tego etapu Twój dom zacznie „rosnąć”, pojawią się ściany, budynek nabierze kształtów. Stan surowy obejmuje m.in. postawienie wszystkich ścian zewnętrznych i działowych, wybudowanie kominów, wykonanie stropów czy schodów betonowych. To także moment na wykonanie więźby dachowej, pokrycia dachu oraz montaż rynien.

Stan surowy otwarty zajmuje najczęściej około 2-4 miesiące. Jeśli chcemy w tym momencie przerwać budowę i reaktywować ją wiosną, warto otwory okienne i drzwiowe zabić deskami.

Sprawdź też: Bez świadectwa energetycznego nie sprzedasz ani nie wynajmiesz mieszkania

Stan surowy zamknięty – wstawianie drzwi i okien

Stan surowy zamknięty to etap, podczas którego dosłownie zamykamy swój dom wstawiając, w przygotowane wcześniej otwory, wszystkie okna i drzwi zewnętrzne. Wówczas możemy też zamontować rolety zewnętrzne oraz bramę garażową. Inne prace w tym etapie to: wylanie posadzki, ocieplenie elewacji, montaż parapetów zewnętrznych oraz balustrad na balkonach. Po wykonaniu instalacji możesz przystąpić do wykonania wewnętrznych tynków oraz stałego ogrodzenia. 

Na wykonanie prac niezbędnych do ukończenia stanu surowego zamkniętego należy przeznaczyć około 5 miesięcy. Pamiętaj o wcześniejszej rezerwacji specjalistów niezbędnych do poszczególnych prac na tym etapie, tj. elektryka, instalatora gazowego i sanitarnego, monterów okien czy kominiarza. Pozwoli Ci to ograniczyć czas na ewentualne przestoje w pracach.

Budowa domu – stan surowy zamknięty

Wykończenie domu

Etapem, który przynosi z pewnością najwięcej satysfakcji jest wykończenie domu. Podczas tego etapu czeka na Ciebie:

  • montaż urządzeń grzewczych,
  • instalacja gniazd elektrycznych,
  • montaż wewnętrznych drzwi i parapetów,
  • szpachlowanie i malowanie ścian,
  • położenie płytek i paneli,
  • wykończenie kuchni, łazienki, poddasza i piwnicy,
  • inne prace wykończeniowe.

Nasze projekty, wizualizacje i wyobrażenia stają się faktem – wykańczamy poszczególne pomieszczenia, meblujemy i dekorujemy. Czas na ukończenie tego etapu jest ściśle uzależniony od naszych oczekiwań oraz tego, czy poszczególne prace wykonujemy samodzielnie. Zatrudnienie fachowców z pewnością skróci czas, natomiast samodzielne wykańczania pozwoli na minimalizacje kosztów.

Może Cię również zainteresować: Wiosenne porządki czy mały remont? Raport OLX i Fixly

Zakończenie budowy domu

Gdy Twój dom jest już gotowy i pragniesz się do niego wprowadzić musisz uregulować sprawy formalne oraz odebrać lokal. W tym może pomóc Ci kierownik budowy, którego obowiązkiem będzie: zgłoszenie inwestorowi budynku do odbioru, przekazania oświadczenia pisemnego o zgodności wykonania budynku zgodnie z prawem budowlanym, pozwoleniami na budowę, warunkami zabudowy i innymi przepisami. Kierownik powinien także złożyć oświadczenie o uporządkowaniu placu budowy oraz uczestniczyć w odbiorze budynku. Od kierownika budowy możesz oczekiwać gwarancji na usunięcie ewentualnych usterek.

Twój nowy dom

To już tylko ostatni krok. Oficjalne zakończenie budowy nastąpi, gdy złożysz zawiadomienie o zakończeniu budowy. W przypadku, gdy chcesz zamieszkać w jeszcze niedokończonym domu, możesz wnioskować o pozwolenie na użytkowanie. Kolejno musisz złożyć wniosek o nadanie numeru porządkowego Twojej nieruchomości oraz zameldować się.

W ciągu 21 dni od daty złożenia wniosku możesz w nim zamieszkać, jeśli nie otrzymasz żadnego pisma, które by to uniemożliwiało. 

Czas budowy domu jest silnie uzależniony od warunków pogodowych oraz płynności finansowej. Pamiętaj, by odpowiednio wcześniej znaleźć odpowiednią, sprawdzoną ekipę budowlaną i jeśli masz taką możliwość – zgromadzić materiały niezbędne do budowy.

Budowa domu – przeprowadzka

Budowa domu to czas, w którym będą kierować Tobą silne emocje, a każde opóźnienie, awaria czy usterka będą Twój stres jeszcze bardziej pogłębiać, dlatego warto zadbać o odpowiedni czas na tak duże przedsięwzięcie.

Przeczytaj również: Szczęśliwy Dom. Miasto dobre do życia – Poznaj najszczęśliwsze i najmniej szczęśliwe miasta w Polsce [ranking]

Back to top button