Dziecko w domu. Jak Polacy przygotowują swoje domy na powiększenie rodziny?

01 czerwca 2022

Autor Agata Piechota

Dziecko w domu. Jak Polacy przygotowują swoje domy na powiększenie rodziny?

Montaż zabezpieczeń, zakup nowych mebli, a nawet przeprowadzka. Podczas oczekiwania na narodziny dziecka wraz z całym życiem zmieniamy także nasze mieszkania. Jak urządzamy przestrzeń dla młodych lokatorów? Sprawdziła to marka VOX w swoim nowym badaniu, w którym wzięło udział 1107 rodziców z całej Polski.

Z rodzicami czy osobno?

Decyzja o powiększeniu rodziny to wiele wyzwań, ale i radość urządzania nowej przestrzeni. Ponad połowa (55%) badanych przyznaje, że od razu urządziła osobny pokój dla malucha. Dla porównania, 43% rodziców zaaranżowało kącik dla niemowlaka w swojej sypialni. To wygodne rozwiązanie, szczególnie dla tych, którzy chcą mieć maluszka pod ręką w pierwszych miesiącach życia. W wielu przypadkach ciąża wiązała się ze zmianą lokum na większe, bo aż dla co czwartego ankietowanego pojawienie się dziecka oznaczało przeprowadzkę. Jedynie 3% osób postanowiło zamieszkać z dziadkami noworodka.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Aranżując przestrzeń dla dziecka, bierzemy pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo, funkcjonalność i komfort. Kluczowa jest dla nas także przytulność i dopasowanie wyposażenia do upodobań pociechy. Po przeciwnej stronie skali plasują się aktualne trendy, oryginalność czy nowoczesność. Jedynie 5% Polaków korzysta ze wsparcia architekta wnętrz.

Wraz z upływem czasu regularnie odświeżamy wystrój. Najczęściej szukamy nowych dodatków. Aż 56% rodziców kupuje dekoracje i ozdoby dla dzieci co kilka miesięcy lub częściej. Niemal równie chętnie wymieniamy tekstylia: pościel czy zasłony. Najrzadziej z kolei odświeżamy ściany i kupujemy nowe meble.

Im bardziej postępuje rozwój dziecka, tym większego znaczenia nabierają w jego pokoju te przedmioty, które pozwalają mu zmierzać „do góry” – piętrowe łóżka, krzesełka zamienione na fotele, prawdziwe biurka zamiast małych stoliczków, duże łóżka lub tapczany zamiast dziecięcych łóżeczek – komentuje Magdalena Sękowska z Uniwersytetu SWPS. – Im bardziej dziecko rozwija się w przestrzeni „w górę”, tym bardziej staje się silne, zdecydowane, oddzielone.

Co trzecie dziecko bez własnego pokoju

Swój pokój posiada dwie trzecie dzieci do 16. roku życia. Pozostałe osoby dzielą pokój z rodzeństwem (16%), mają własny kącik w sypialni rodziców (8%) lub innym pomieszczeniu (6%). Prywatnej przestrzeni najczęściej brakuje kilkulatkom. Zwykle wynika to z niesprzyjającej sytuacji mieszkaniowej – rodzice oszczędzają na zakup większego lokum.

Choć początkowo staramy się wydzielić osobną przestrzeń dla nowego członka rodziny, to finalnie obecność dzieci da się odczuć w każdym pomieszczeniu. Objawia się głównie rozrzuconymi zabawkami i nieporządkiem.

Zwierzak stałym towarzyszem dziecka

Aż 71% dzieci wychowuje się ze zwierzęciem, a niemal połowa (45%) zajmuje się ukochanym pupilem na co dzień. Dla porównania, wielopokoleniowy model rodziny odchodzi do przeszłości – seniorzy mieszkają z wnukami tylko w 13% przypadków. Większość badanych przyznaje jednak, że dzieci często spotykają się z dziadkami.

Raport powstał we współpracy z agencją Elephate. Przeprowadzone badanie jest częścią akcji „Dziecko w domu”, która będzie trwać w VOX przez cały czerwiec.

Na Facebooku i Instagramie marki będziemy dzielić się poradami i pomysłami na wystrój pokoi dziecięcych czy młodzieżowych. Pokażemy też, jak w przemyślany sposób zaaranżować wspólne przestrzenie, takie jak salon czy przedpokój. Dla wszystkich rodziców przygotowaliśmy też darmowy e-book, pełen inspiracji i wiedzy eksperckiej, także z zakresu psychologii. – mówi Natalia Całus, ekspertka i stylistka VOX.

Z pełną treścią raportu można zapoznać się na Vox.pl

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 01 czerwca 2022

Udostępnij