Zielone osiedla nadal w modzie - gdzie szukać ich w Poznaniu? 

29 września 2021

Autor Weronika Cholt

Zielone osiedla nadal w modzie - gdzie szukać ich w Poznaniu? 

Dla wielu z nas nie ma nic bardziej relaksującego, niż spacery na świeżym powietrzu. Jesień to ostatni dzwonek, aby skorzystać z miejskiej zieleni i nacieszyć oczy urodą okolicznych parków i skwerów. Podczas pandemii szczególnie mocno doceniliśmy bliskość natury - także w centrach miast.. Przedstawiamy, gdzie w Poznaniu szukać nieruchomości z dostępem do cennej zieleni.

Czas pandemii nauczył nas bardziej doceniać zieleń. Zamknięci w swoich domach zaczęliśmy tęsknić za beztroskimi spacerami wśród drzew. Lasy, parki i ogrody stanowiły dla nas ostoję i sposób na relaks. Dziś zieleń nadal ma dla nas ogromne znaczenie - badanie  “Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków.” bezsprzecznie potwierdziło tę tezę. Ponad 30% badanych wskazywało tereny zielone w okolicy, jako najważniejszy czynnik wpływający na szczęście w miejscu zamieszkania. Postanowiliśmy więc sprawdzić, gdzie najlepiej jej szukać w Poznaniu. 

Dla miłośników metropolii 

Dla tych, którym beton niestraszny najlepiej w Poznaniu sprawdzą się osiedla z wielkiej płyty, w których projektanci zadbali o dostęp do zieleni. Część osiedli została zaprojektowana tak, aby między blokami znajdowały się tereny zielone. Dzięki nim mieszkańcy mogą udać się na spacer alejkami wśród drzew i cieszyć się pięknym widokiem z okna oraz nierzadko placem zabaw dla dzieci. 

Takim przykładem mogą być osiedle Jana III Sobieskiego lub osiedle Bolesława Chrobrego na Piątkowie. Mimo betonowej zabudowy pomiędzy budynkami nie brakuje klombów i drzew, które zaspokoją niezbyt wymagających fanów natury. Podobnych terenów można szukać na Ratajach, np. w pobliżu osiedla Orła Białego. 

To dobre rozwiązanie dla tych, którym oprócz zieleni zależy na dobrej komunikacji miejskiej,. Takie osiedle ucieszy także rodziny z małymi dziećmi, ponieważ w okolicy nie brak szkół i placów zabaw. 

Dokąd z czworonogami? 

Życie z czworonogiem w mieście wcale nie musi być tak skomplikowane, jak się wydaje. Jeśli opiekunowie zwierzaka marzą o mieszkaniu w ścisłym centrum, nie muszą się martwić. Coraz więcej parków dopuszcza przebywanie na ich terenie psiaków bez smyczy. 

Do grona takich parków należy między innymi Park Cytadela, do którego blisko mają mieszkańcy Winograd. Czworonogi są mile widziane także w lasku dębickim, a nawet w ścisłym centrum, w parku Jana Pawła II, który znajduje się na krańcu Wildy. 

Zieleń na własność 

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest kupno domu z ogrodem. Wbrew pozorom to nie oznacza, że jesteśmy zmuszeni wyprowadzić się do mniejszych miejscowości pod Poznaniem. W mieście także znajdują się takie nieruchomości, musimy jednak liczyć się z tym, że za dom z ogrodem w Poznaniu trzeba będzie słono zapłacić. 

Domów z pięknymi ogrodami nie brakuje w dzielnicach, które trochę odbiegają od centrum. Sporo ofert dotyczy domów np. na Sołaczu, Ławicy, Podolanach czy Umultowie.

Plusami są oczywiście miłe sąsiedztwo, zieleń i zadbana okolica. Jednak obrzeża Poznania mają i swoje minusy. Przede wszystkim jest to cena - za dom z ogrodem trzeba nierzadko sporo zapłacić.

Po drugie, nie każda z tych dzielnic może pochwalić się świetną komunikacją miejską. Miasto próbuje jednak znaleźć na to rozwiązania. Jednym z nich są parkingi Park&Ride, które umożliwiają kierowcy dotarcie do pętli komunikacyjnej autem, pozostawienie go na parkingu i dotarcie do centrum komunikacją miejską.

Parki idealne na spacery 

Dla tych, którzy lubią wielkomiejski hałas, ale pragną mieć miejsce na spacery najlepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie w pobliżu parku. To świetna przestrzeń na poranny jogging, czy poczytanie ulubionej książki na ławce wśród drzew. 

Pełen terenów zielonych park w centrum znajdzie się na Wildzie, mowa o Parku Jana Pawła II,  z którego łatwo dojechać ścieżką rowerową do lasku dębina. Miłośnicy dużych parków szczęśliwi będą także w okolicy Parku Sołackiego, czy Parku Cytadela

Dla tych, którzy mają niewielkie oczekiwania, parki znajdą się nawet w ścisłym centrum. Warto przejrzeć okolicę parku w Starym Browarze, czy Parku Karola Marcinkowskiego. 

Miejskie lasy 

Prawdziwi miłośnicy zieleni także znajdą dla siebie miejsce w Poznaniu, chociaż znacznie dalej od centrum. Mowa o obrzeżach miasta, z których niedaleko do lasów. Niektóre z nich mogą nawet pochwalić się niezłym dostępem do komunikacji miejskiej. 

Sprawdzi się okolica lasku marcelińskiego, który mieści się między Grunwaldem, a Ławicą. Dostępem do zieleni cieszą się ponownie mieszkańcy Sołaczu, którzy mają żabi skok do lasu na Golęcinie. Poszukując mieszkania nieopodal rozbudowanych terenów zielonych warto także przejrzeć oferty na Morasku, czy Kobylimpolu

Miłośnikom przebywania wolnego czasu na świeżym powietrzu perfekcyjnie sprawdzą się też Podolany. Mieszkańcy tej dzielnicy mają szeroki wybór dostępu do zieleni. Nieopodal znajduje się sporo terenów zielonych i okolicznych lasów. Stamtąd bardzo blisko jest też nad jezioro strzeszyńskie, gdzie odbywają się liczne festiwale plenerowe.  

Gdzie jeszcze szukać zieleni? 

Dużo terenów zielonych znajduje się w okolicy Ronda Śródka, a to za sprawą kompleksu Malta, który oferuje nie tylko Jezioro Maltańskie i ścieżki pieszo - rowerowe, ale także całe Nowe Zoo i spacer w koronach drzew. 

Kawałkiem zieleni mogą nacieszyć się także mieszkańcy Jeżyc, którzy mieszkają niedaleko Starego Zoo, który spokojnie zastąpi park. Stamtąd niedaleko także do Parku Mickiewicza. 

Duże tereny zielone znajdują się na Szachtach, które oferują spacer przy pięknych zbiornikach wodnych. Dzięki gładkiej nawierzchni świetnie nadadzą się na wyprawę rowerową, czy rolki. Blisko mają mieszkańcy Fabianowa oraz Świerczewa. W okolicy znajdują się nie tylko osiedla, ale i szeroki wybór domów jednorodzinnych. 

Egzotyka w centrum miasta 

Dla roślinnych freaków zostawiliśmy coś specjalnego. Mowa oczywiście o Palmiarni Poznańskiej, która znajduje się na terenie Parku Wilsona. To wielka szklarnia, w której podziwiać można egzotyczne rośliny z całego świata. 

Do niej blisko będą mieli przede wszystkim mieszkańcy Łazarza oraz Jeżyc. Co prawda, bilet wstępu jest płatny, ale są to niewielkie kwoty. Obiekt podzielony jest na różne strefy klimatyczne, dzięki czemu możemy zwiedzić florę całego świata w jeden dzień. 

To idealny sposób na spędzenie wolnego czasu wśród zieleni. Warto tam zawitać nawet, jeśli mieszkamy gdzieś dalej! 

Intryguje Cię temat szczęścia w domach i mieszkaniach? Pobierz raport "Szczęśliwy Dom. Badanie dobrostanu Polaków".

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 29 września 2021

Udostępnij