Powiedz mi w jakim wieku są Twoje dzieci – powiem Ci jakiej potrzebujesz nieruchomości

30 lipca 2020

Autor Jarosław Mikołaj Skoczeń

Powiedz mi w jakim wieku są Twoje dzieci – powiem Ci jakiej potrzebujesz nieruchomości

Każdy wiek ma swoje prawa. Każdy wiek ma również swoje preferencje mieszkaniowe. Osoby w różnym wieku szukają innych, nieraz skrajnie różnych nieruchomości. To, jakiego mieszkania potrzebujemy i poszukujemy, w dużym stopniu uzależnione jest od... dzieci.

Single stawiają na dobrą lokalizację

Preferencje mieszkaniowe singli nie są zaskoczeniem. Osoby bez rodziny zwykle poszukują niewielkich mieszkańkawalerek lub lokali 2-pokojowych. Mieszkania te muszą jednak mieć jedną zasadniczą cechę – dobrą lokalizację. Ewentualnie mogą cechować się dostępnością wygodnych połączeń komunikacyjnych.

Skąd taki nacisk na położenie nieruchomości? Jak tłumaczy Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom lokalizacja dla osób młodych, które dopiero co ukończyły studia i rozpoczynają karierę zawodową, umożliwia po prostu czerpanie pełną piersią z uroków miejskiego, również nocnego życia miasta.

Preferencje mieszkaniowe rodzin z małymi dziećmi

Osoby już bardziej ustabilizowane życiowo, posiadające małe dzieci, oczekują od mieszkania czegoś wręcz odmiennego. Młode rodziny poszukują mieszkań położonych nieco na uboczu, gdzie ruch będzie mniejszy. W otoczeniu terenów zielonych, gdzie można spokojnie spędzić czas z pociechami w weekend i w tygodniu, już po pracy.

Dla młodych rodziców ważna jest również bliskość żłobków, przedszkoli czy aptek. Takie rodziny często decydują się na mieszkania z tzw. segmentu popularnego tzn. 2- lub 3-pokojowe.

Oferty sprzedaży najtańszych mieszkań z rynku wtórnego w poszczególnych miastach:

Oferty sprzedaży najtańszych mieszkań z rynku wtórnego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu

Opracowanie: Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom.

Nastolatki mają swoje oczekiwania

Jeszcze inne preferencje mieszkaniowe mają rodziny ze starszymi dziećmi. Nastolatki mają już swoje indywidualne potrzeby, w tym również potrzebę posiadania własnego kąta, a najlepiej własnego pokoju. W tym przypadku zazwyczaj decyzja sprowadza się więc do wyboru między domem jednorodzinnym w większej odległości od centrum miasta, a dużym mieszkaniem w bloku w dobrej lokalizacji.

Warto dodać, że zakup takich nieruchomości wiąże się z dużo większym wydatkiem. Dotyczy to jednak głównie osób znajdujących się w wieku od 40 do 50 lat, posiadających zwykle już większą stabilizację finansową i siłę nabywczą.

Nie wszyscy seniorzy marzą o domu na wsi

Ostatni segment rynku stanowią seniorzy, czyli zwykle małżeństwa, których potomstwo już się usamodzielniło i na dobre opuściło dom rodzinny. Wiele z tych osób decyduje się na spełnienie młodzieńczych marzeń i kupno domu na terenach podmiejskich bądź na wsi.

Jest jednak także spora grupa seniorów, którzy postępują wręcz przeciwnie – sprzedają segment w szeregowcu czy dom jednorodzinny i przenoszą się bliżej centrum. Nierzadko taka decyzja wynika z faktu, że żadne z dzieci nie będzie chciało w nim zamieszkać. Poza tym chcą wreszcie mieć czas dla siebie i zacząć korzystać z uroków miejskiego życia, które dzisiaj zapewnia już wiele atrakcji także dla osób w trzecim wieku.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 30 lipca 2020

Udostępnij