Otodom Live #31: Jak dobrze mieć sąsiada, czyli o wspólnotach osiedlowych i sąsiedzkich relacjach społecznych

30 października 2020

Autor Jarosław Krawczyk

Otodom Live #31: Jak dobrze mieć sąsiada, czyli o wspólnotach osiedlowych i sąsiedzkich relacjach społecznych

W czasie nakazu społecznej izolacji relacje sąsiedzkie są szczególnie ważne. Sieć takich kontaktów pozytywnie wpływa na nasze codzienne życie: to również dzięki niej wiemy, że mamy na kogo liczyć i z kim spędzać czas. W #31 Otodom Live porozmawialiśmy z Bogną Świątkowską z Fundacji Bęc Zmiana i Pawłem Głogowskim ze Stowarzyszenia Ulepsz Poznań o osiedlowych wspólnotach i o tym, dlaczego warto dbać o sąsiedzkie relacje.

Podczas live pytaliśmy:

 • Jaki wpływ ma izolacja społeczna i samotność na nasze zdrowie?
 • Jakie znaczenie ma wspólnota sąsiedzka w naszym codziennym życiu?
 • Czy Polacy dobrze znają swoich sąsiadów?
 • Czym są inicjatywy sąsiedzkie i dlaczego warto je organizować?
 • Jak funkcjonuje wspólnota osiedlowa w trakcie pandemii?
 • Czy sytuacje konfliktowe przeszkadzają w budowaniu więzi sąsiedzkich?
 • Co możemy zrobić, aby poprawić relacje we wspólnocie osiedlowej?
 • Jak stworzyć dobrą przestrzeń do sąsiedzkich inicjatyw?

Masz dodatkowe pytania? Jak co tydzień możesz zadać je ekspertom w trakcie trwania transmisji.  

Podobała Ci się transmisja #31 Otodom Live? Poznaj kilka najważniejszych refleksji, które podsunęli eksperci:

 • Rola sąsiadów w okresie pandemii może się zmienić. Dużo zależy od samej wspólnoty mieszkaniowej: kiedy sąsiedzi będą sobie pomagać poznają się lepiej, jednak rygorystyczne utrzymywanie dystansu społecznego może te więzi osłabić. Wszystko jest w rękach samych mieszkańców.
 • Długo trwająca izolacja może sprawić, że nasze samopoczucie będzie gorsze. Nawet kilkanaście minut rozmowy z inną osobą korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne! Dlatego warto budować dobre relacje z sąsiadami.
 • Więzi wspólnot osiedlowych powstają również wtedy, gdy jest do tego przestrzeń: na przykład miejsce do osiedlowej integracji z okazji świąt czy ogródek, o który mieszkańcy mogą razem dbać.
 • Bardzo pomocne są przestrzenie z zielenią miejską, która sprzyja higienie psychicznej i jednocześnie może być pretekstem do sąsiedzkiej integracji.
 • Ranking Dzielnic Otodom pokazał, że wiele osób przed zakupem czy najmem nieruchomości bardziej interesowało się kwestiami takimi jak metraż mieszkania czy dostępność miejsc parkingowych. Tymczasem relacje sąsiedzkie są równie istotne, mogą znacząco wpłynąć na poziom komfortu życia.
 • O jakość relacji mogą dbać nie tylko sami mieszkańcy. Ważną rolę odgrywają samorządy, które dofinansują kooperatywy i działania organizacji pozarządowych. Nie można też pominąć urbanistów i deweloperów, odpowiedzialnych za konkretne projektowanie przestrzeni. 

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz całość #31 Otodom Live:

Gośćmi Otodom Live #31 byli:

Bogna Świątkowska

Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia.

Paweł Głogowski

Paweł Głogowski – założyciel stowarzyszenia Ulepsz Poznań, od prawie 10 lat zajmującego się szeroko rozumianą partycypacją społeczną oraz tematami rozwoju miasta. Współzałożyciel inicjatywy Fyrtel, mającej na celu promocję lokalnych przedsiębiorstw. W ramach pracy doktorskiej bada partycypację społeczną na poziomie ponadnarodowym. 

Nie chcesz przegapić kolejnej transmisji? Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

Sprawdź poprzednią rozmowę Otodom Live!

Wolisz słuchać? Nie ma sprawy! Otodom Live dostępny jest także w formie podcastu:

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 10 listopada 2020

Udostępnij