Jak motywują pracowników doskonali liderzy?

Pracujemy z różnych powodów. Głównie jednak po to, by się utrzymać. Co zatem sprawia, że ludzie oddani są swojej profesji na tyle, by wykonywać ją z pasją i zaangażowaniem? Jak obudzić w pracownikach chęć podjęcia wyzwania, wolę osiągania doskonałych wyników i determinację, która będzie zarażać innych członków zespołu? Na czym polega skuteczna motywacja pracowników i co zrobić, by Twój zespół był zaangażowany w swoje obowiązki? W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak do zagadnienia motywacji powinni podchodzić prawdziwi liderzy.

Statystyki mówią, że tylko 13% ludzi na świecie jest prawdziwie zaangażowanych w swoją pracę. W Polsce blisko 52% osób nie czuje motywacji w pracy. Jakie są tego przyczyny? I co powinien zrobić w takiej sytuacji dobry manager?

Do efektywnego zarządzania możesz wykorzystać model FBM, czyli Fogg Behavioral Model. BJ Fogg założył, że w realizacji celów istotne są trzy aspekty: motywacja (motivation), umiejętności/zdolność do działania (ability) i wyzwalacze (prompts).

Zależność motywacji i umiejętności, stymulowana przez konkretne wyzwalacze, wpływa na tempo i zakres wykonania zadania.

Im prostszy poszczególny etap zadania, tym mniejsza motywacja jest niezbędna do realizacji tego etapu. Poziom motywacji rośnie wraz z nabytymi przez nas umiejętnościami i pozwala na realizację coraz trudniejszych etapów zadania. Wyzwalacze motywacji są różne: mogą być to oczekiwania społeczne, kwestie osobiste, kwestie finansowe, troska o innych ludzi i inne pobudki.

Twój cel jako lidera: obserwować i poznawać ludzi, którymi zarządzasz

Niezależnie od tego, jak duży masz zespół, każdy pracownik to indywiduum. Każdego CZŁOWIEKA w Twoim teamie różni nie tylko wiek, cechy charakteru, staż pracy, osobowość i zainteresowania, ale również temperament, styl pracy, doświadczenia, potrzeby i dążenia. Aby właściwie zarządzać takim zasobem ludzkim i motywować go do działania, powinieneś być wnikliwym obserwatorem, który będzie indywidualnie oddziaływał na każdego pracownika zgodnie z jego celami życiowymi i typem osobowości. Na podstawie teorii DISC, stworzonej przez Williama Moultona Marstona z Harvard University i przełożonej na grunt analizy behawioralnej przez Waltera Vernona Clarke’a, możemy wyróżnić cztery sylwetki:

  1. Osoba dominująca — działania wykonuje szybko, chce podejmować wyzwania, musi być doceniana przez namacalne nagrody.
  2. Osoba inspirująca — nie sprawdza się w pracy monotonnej i powtarzalnej, doskonale działa w grupie, powinna być nagradzana na forum.
  3. Osoba stabilna —  jest solidnym i lojalnym pracownikiem, chociaż nie wybija się ponad innych, dobrze wykonuje swoje obowiązki, liczy się dla niej bezpieczeństwo i takie  benefity jak pakiet medyczny, a także work-life balance.
  4. Osoba rozważna —najważniejsze są dla niej spokój i samodzielność, cechuje ją perfekcjonizm i chęć doskonalenia, dąży do wyznaczonego celu, najlepiej pracuje w pojedynkę, stawia na rozwój, istotna jest dla niej niezależność i praca zdalna.

Co motywuje Twoich pracowników?

Nie ma na to pytanie jednej słusznej odpowiedzi. Ludzi motywuje wiele czynników w bardzo różnym stopniu. Do najważniejszych zaliczyć można między innymi:

  • władzę w znaczeniu wpływania na sytuację i powodzenie projektu,
  • ciekawość i chęć nauki nowych rzeczy,
  • niezależność w pracy,
  • pieniądze,
  • osiąganie celów,
  • docenianie postępów i osiągnięć,
  • jasny i uporządkowany styl pracy,
  • akceptacja w środowisku zawodowym,
  • rozwój osobisty i zawodowy,
  • stabilne zatrudnienie i bezpieczeństwo,
  • work-life balance,
  • relacje.

Czy pozapracowe benefity do przeszłość? Są tacy, którzy uważają, że jedzenie i komplementy motywują najlepiej. Wbrew pozorom jednak to nie owocowe środy, karty sportowe i możliwość home office wpływają na motywację i zaangażowanie pracowników. Czy pieniądze motywują? Tak, bo są niezbędne do życia. Ale na pewnym poziomie dobre wynagrodzenie nie będzie wystarczającym bodźcem, gdy praca nie będzie dawała satysfakcji.

Jak skutecznie motywować pracowników

Kluczem do motywacji jest dobra komunikacja. Nie chodzi o wymianę e-maili, ale o codzienną rozmowę. Dobry lider tym różni się od szefa, że czuje się częścią zespołu i towarzyszy mu np. w przerwie na obiad czy kawę. Dzięki temu lepiej poznaje ludzi i wie, na czym im zależy w życiu i w pracy.  Biorąc pod uwagę obecną sytuację pandemiczną, można też skorzystać z technologii i odbyć spotkanie 1:1 np. za pomocą Zooma – platformy do wideokonferencji.  Ważne, aby nie zapomnieć o włączeniu kamerki, gdyż zobaczenie drugiej osoby skraca dystans, a komunikacja staje się efektywniejsza.

Kolejna kwestia to codzienne docenianie pracowników, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i grupowym. Feedback powinien odbywać się w czasie rzeczywistym, a nie wyłącznie podczas ocen końcowych. Chwal swoich pracowników, szczególnie przed zespołem, jeśli na to zasługują. Więcej o konstruktywnym feedbacku przeczytasz tutaj.

Stosuj nagrody, ale nie tylko materialne. Czasem ważniejszym niż premia czy wyjazd integracyjny jest większa wolność i autonomia w pracy. Zaufanie i samodzielność pracowników wpłynie pozytywnie na ich satysfakcję z pracy.

Zapewniaj pracownikom wyzwania. Stawiaj cele wysokie, ale możliwe do osiągnięcia. Motywuj dając zadania do rozwiązania, dzięki którym pracownicy będą zdobywać nowe kompetencje. Atrakcyjność takiego celu sprawi, że będą spełniać się zawodowo.

I najważniejsze: szukaj do swojego teamu osób, od których to Ty możesz się czegoś nauczyć. Jeśli chcesz mieć u siebie ludzi, którzy będą już na starcie zmotywowani do pracy, przemyśl strategię rekrutacyjną.

Nie ma sensu zatrudnianie mądrych ludzi i mówienie im, co mają robić. Zatrudniamy mądrych ludzi po to, aby mogli nam powiedzieć, co robić.

Steve Jobs

Back to top button