Co wpływa na czas budowy mieszkań? Nowoczesne technologie i tajniki projektowania mieszkań

Budowa mieszkań wymaga dużej dokładności, a przecież nie jest tajemnicą, że dokładność wymaga czasu, a czas to… pieniądz. Nic dziwnego, że każdy deweloper przywiązuje ogromną wagę do czasu trwania budowy. Według badań* 44% respondentów uważa, że największą wadą nieruchomości z rynku pierwotnego jest czas oczekiwania na dom lub mieszkanie. Co może wpływać na proces budowy mieszkań? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Poznaj średni czas budowy w Polsce

Według badań przeprowadzonych w 2019 roku przez GUS, średni czas budowy mieszkania od momentu rozpoczęcia budowy do oddania lokalu do użytku wynosi 23,3 miesiące*.  Co się dzieje w tym okresie? Pierwsza część to realizacja konstrukcji, a zajmuje ona około roku do 1,5 roku. Reszta czasu to wszystkie niezbędne prace wykończeniowe.

Co ciekawe, w każdym kolejnym roku średni czas budowy spada. Dzieje się tak dlatego, że coraz powszechniej wykorzystujemy nowe technologie, które pozwalają usmartowić i zautomatyzować cały proces.

Jakie czynniki mają wpływ na proces budowy?

Oto kilka z nich:

  • Postać materiałów do budowy – w hurtowniach dostępne są na przykład gotowe mieszanki zaprawy murarskiej. To od podmiotu budującego i ekipy wykonawczej zależy, czy zdecydują się na uproszczone rozwiązania, czy będą woleli samodzielnie przygotować mieszanki. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety: gotowa mieszanka skraca czas przygotowania, a ta zrobiona samodzielnie pozwala na większą kontrolę nad wykorzystanymi materiałami.
  • Rodzaj materiałów do budowy – jedne zaprawy mogą schnąć i tężeć szybciej, a inne dłużej. Z kolei przy wyborze naturalnych materiałów takich jak drewno, trzeba też brać pod uwagę czas konserwacji. Drewno musi zostać pokryte specjalnym lakierem czy olejo-woskiem lub bejcą. Dopiero po całkowitym wyschnięciu będzie odpowiednio zabezpieczone.
  • Koszty – przy omawianiu kosztów warto uwzględnić nowoczesne technologie. Większy budżet pozwala na wykorzystanie licznych rozwiązań technologicznych. Im bardziej zaawansowane technologie wykorzystane na miejscu budowy, tym bardziej można zautomatyzować wykonywane prace. W takim przypadku możemy liczyć na oszczędność środków, które standardowo są przeznaczane na zatrudnienie większej ekipy budowlanej. 
  • Ocieplenie klimatu choć sama pogoda jako czynnik atmosferyczny nie ma już tak znaczącego wpływu na czas budowy, jak kiedyś, należy brać pod uwagę ocieplenie klimatu. Harmonogram budowy może zmienić się na przykład w przypadku coraz częściej powtarzających się nawalnych opadów i burz.

Nowoczesne technologie w procesie budowania i projektowania

Nowatorskie rozwiązania technologiczne zwiększają nasze możliwości w zakresie projektowania i budowania. Pozwalają kompleksowo rozwiązywać problemy już na etapie planowania budowy. Oto kilka czynników, które coraz częściej bierzemy pod uwagę w projektowaniu i budowaniu mieszkań: 

  • Wykorzystanie nowych technologii na etapie projektu – coraz częściej wykorzystywana jest technologia projektowania w 3D, czyli Architektura 2.0. Projekty 3D pozwalają o wiele dokładniej zaplanować całość konstrukcji i modyfikować ją w razie potrzeby.
  • Dobór odpowiednich materiałów – na rynku dostępne są nowoczesne szybkoschnące produkty: od zapraw, poprzez lakiery, bejce, aż po farby wykończeniowe. Jednocześnie preparaty te są wysoce skoncentrowane, co pozwala na oszczędność kosztów.
  • Usmartowienie i automatyzację na budowie – często w postaci gotowych rozwiązań. Dzięki nowoczesnym technologiom, podmiot budujący nie musi wszystkiego przygotowywać samodzielnie i od zera, jak w przypadku gotowych konstrukcji szkieletowych.

Dobre planowanie, rozsądna realizacja i uważność pozwolą zwiększyć efektywność budowy w krótszym czasie.

*Raport Otodom na podstawie badań Kantar: https://blog.otodom.pl/2020/04/doswiadczenia-kupujacych-nieruchomosci-z-rynku-pierwotnego.html  

Back to top button