Nakaz eksmisji – okres ochronny i prawa lokatora

Niektóre grupy osób są objęte ochroną przed eksmisją w okresie zimowym. Nie dotyczy to przypadków, w których powodem eksmisji z mieszkania jest stosowanie przemocy w rodzinie lub wykraczanie w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu. Komu przysługuje prawo do lokalu socjalnego? Ile trwa eksmisja z mieszkania? Zapoznaj się z artykułem i sprawdź, jak w praktyce przebiega postępowanie eksmisyjne.

Eksmisja z mieszkania

Kwestie związane z eksmisją regulują, między innymi, zapisy ustawy o ochronie praw lokatorów. W myśl przepisów w wyroku nakazującym eksmisję z mieszkania sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.

Jeżeli w wyroku orzeczono o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego 2 lub więcej osób, gmina musi zapewnić im co najmniej jeden lokal socjalny. Sąd wydaje postanowienie o prawie do lokalu socjalnego, biorąc pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania z mieszkania przez lokatorów oraz ich szczególną sytuację materialną i rodzinną.

Kogo nie można eksmitować na bruk?

Pewne grupy osób są szczególnie chronione przez przepisy prawa. Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec:

  • kobiety w ciąży,
  • małoletniego, niepełnosprawnego lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą,
  • obłożnie chorych,
  • emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,
  • osoby posiadającej status bezrobotnego,
  • osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały – chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.

Sąd może natomiast orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego, przede wszystkim, jeżeli nakazanie eksmisji następuje z powodów wykraczania w sposób rażący i uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku.

Nakaz opuszczenia lokalu

Wydając decyzję o prawie do lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. Zasady tej nie stosuje się do osób, które utraciły tytuł prawny do lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkaniowego. Wyjątkiem są osoby uprawnione do używania lokalu na podstawie stosunku prawnego nawiązanego ze spółdzielnią mieszkaniową albo z towarzystwem budownictwa społecznego.

Jeżeli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze do gminy.

Ochrona przed eksmisją w okresie zimowym

Sądowego nakazu eksmisji nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego włącznie, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie. Powyższej zasady nie stosuje się, gdy powodem opróżnienia lokalu jest stosowanie przemocy w rodzinie czy wykraczanie w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu. Również niewłaściwe zachowanie czyniące uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku albo zajęcie lokalu bez tytułu prawnego nie zapewnia ochrony w okresie zimowym.

Warto podkreślić, że przepisów dotyczących okresu ochronnego nie stosuje się w przypadku najmu okazjonalnego, w którym najemca w oświadczeniu złożonym w formie aktu notarialnego poddaje się egzekucji komorniczej w razie rozwiązania lub wypowiedzenia umowy najmu.

Ile trwa eksmisja z mieszkania?

Wykonując obowiązek eksmisji dłużnika bez prawa do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik usuwa dłużnika do innego lokalu lub pomieszczenia, do którego dłużnikowi przysługuje tytuł prawny i w którym może zamieszkać.

Jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina właściwa na wniosek komornika wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy. Po upływie tego terminu komornik usunie lokatora do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe wskazanej przez gminę. Komornik jest odpowiedzialny za powiadomienie gminy o potrzebie zapewnienia dłużnikowi tymczasowego pomieszczenia.

Źródło:

  • Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z 21 czerwca 2001 r. (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 1610)
  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U.2019.0.1145 t.j.) 

Przeczytaj również:

Back to top button