Jak wynająć mieszkanie - poradnik dla studentów

07 września 2021

Autor Joanna Witczak

Jak wynająć mieszkanie - poradnik dla studentów

Koszulki z krótkim rękawkiem zamieniamy na bluzy z kapturem, za oknem pada deszcz, a uczniowie wracają do szkół, to zwiastuje jedno - nadchodzi jesień. A jak jesień, to i napływ studentów do miast oraz poszukiwania przez nich odpowiedniego lokum do wynajęcia. Wokół mieszkań wynajmowanych przez studentów narosło wiele legend i anegdot, z pozoru zabawnych, ale nikt nie chciałby się znaleźć na miejscu nieszczęsnych wynajmujących. Aby tego uniknąć wystarczy kierować się radami, które zawarte są w tym tekście.

Krok pierwszy - określ swoje możliwości finansowe

Oszacowanie budżetu jest podstawowym punktem do odhaczenia, zanim rozpocznie się poszukiwania. Niewielu studentów stać na wynajmowanie kilkupokojowego mieszkania i zazwyczaj ich możliwości finansowe ograniczają się do wynajęcia pokoju lub kawalerki. Nie ma co ukrywać - koszty związane z wynajmem w dużych miastach rosną z roku na roku, dlatego warto na chłodno przeanalizować swoją sytuację finansową. Zresztą comiesięczne koszty to nie tylko czynsz, ale także opłaty, które wzrastają w okresie grzewczym. Należy również uwzględnić koszt związany z kaucją: zazwyczaj właściciele żądają opłaty w wysokości jednego czynszu. To nie wszystko - może się okazać, że umknęła nam bardzo ważna kwestia, która generuje kolejne koszty, czyli np. poziom wyposażenia mieszkania. To, że lokum jest przeznaczone dla studentów, nie jest jednoznaczne z tym, że właściciel w pełni dostosował je do codziennego życia, dlatego warto zadać pytanie o obecność sprzętu kuchennego, odkurzacza, suszarki do prania itp.. Nierzadko też trzeba wyposażyć się we własne meble. Warto także zadać sobie pytanie o to, jaki metraż jest absolutnym minimum, by komfortowo funkcjonować w wynajętej przestrzeni. Pamiętaj, że to, co na zdjęciach wydaje się akceptowalne, na żywo często wygląda zupełnie inaczej - dlatego poza liczbami na papierze, trzeba także brać pod uwagę ustawność pokoju czy mieszkania i rozplanowanie przestrzeni.

Krok drugi - wybierz najlepsze lokalizacje 

Lokalizacja to aspekt, który jest niezwykle istotny, gdyż wpływa na cenę wynajmu oraz komfort życia. Na co powinno się zwrócić uwagę, gdy szukamy odpowiedniej lokalizacji?

  • dostępność komunikacji miejskiej - to, że interesujące Cię mieszkanie nie znajduje się w pobliżu uczelni, nie powinno być od razu powodem do rezygnacji. Wszystko rozbija się o dostępność komunikacji miejskiej i odległość od przystanków. Może się okazać, że droga na uczelnię, z pozornie oddalonego mieszkania, dzięki dobrej komunikacji przebiega zaskakująco szybko. Oprócz tego nie samymi studiami człowiek żyje. Warto więc sprawdzić, ile może trwać powrót z imprezy. 
  • infrastruktura - kolejna rzecz, która powinna zostać sprawdzona, to okolica wokół budynku. Należy zadać sobie pytanie: jakie mam upodobania? Czy cenisz sobie spokój i zieleń, czy może wolisz gwar miasta i bliskość lokali użytkowych? Najlepiej zapytać u źródła, czyli u mieszkańców danej dzielnicy, albo po prostu poszukać informacji w internecie. 
  • bezpieczeństwo - każde miasto posiada miejsca, które okryte są złą sławą. Warto dowiedzieć się, o jakich miejscach mowa, by później nie musieć nerwowo rozglądać się dookoła, gdy wraca się do mieszkania. 

Wiesz już jakim dysponujesz budżetem, jakie lokalizacje bierzesz pod uwagę oraz jesteś w stanie określić preferowany metraż? To znak, że czas zacząć poszukiwania. 

Krok trzeci - sprawdź ogłoszenia

W poszukiwaniach nieocenionym narzędziem jest internet. Istnieje wiele stron (w tym oczywiście najpopularniejszy w Polsce Otodom), gdzie znajdują się ogłoszenia dotyczące nieruchomości. Dobrze zbudowane ogłoszenie powinno zawierać informacje o: całkowitych kosztach, czyli cenie najmu plus szacowane opłaty oraz wysokość kaucji, metrażu, lokalizacji, od kiedy można się wprowadzić, jaki jest stan wyposażenia. Najlepiej skupić się na ogłoszeniach, które posiadają wyraźne zdjęcia (w przypadku szukania pokoju - również pomieszczeń dzielonych ze współlokatorami). Nie obawiaj się dopytywać o nurtujące Cię kwestie, szczególnie, jeżeli nie zostały one ujęte w ogłoszeniu. Optymistyczne założenie, że wszyscy właściciele są miłośnikami zwierząt i akceptują ich obecność w mieszkaniu, może przysporzyć wiele problemów. 

Krok czwarty - oglądanie mieszkania  

Przy wybieraniu mieszkania trudno zachować zimną krew, szczególnie, jeżeli będzie to pierwsza samodzielna przeprowadzka. Dlatego na oględziny warto wybrać się z osobą, która ostudzi emocje i utrzyma zdrowy rozsądek. Podczas oglądania mieszkania nie należy się spieszyć - usterki i rzeczy, które mogą być problematyczne, najczęściej są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Pleśń w pralce, nie działająca spłuczka, czy piekarnik pokryty grubą warstwą tłuszczu - takie rzeczy mogą nam z łatwością umknąć. Jeżeli właściciel mijał się z prawdą w ogłoszeniu lub zataił jakieś informacje, są wystarczające czerwone flagi, aby zrezygnować. Powinno się sygnalizować uwagi i proponować zmiany - może się okazać, że właściciel będzie skłonny wymienić za małą lodówkę lub pomalować ściany w kuchni.  

Krok piąty - dotarcie do celu, czyli podpisanie umowy najmu  

Podpisanie umowy najmu jest punktem obowiązkowym, chroni zarówno wynajmującego, jak i najemcę. Taka umowa określa prawa i obowiązki wynajmującego, treść umowy sporządzana jest przez właściciela nieruchomości. Kształt umowy musi być zgodny z ustawą o prawach lokatorów oraz z Kodeksem cywilnym. Podstawowymi kwestiami, zawartymi w umowie najmu, jest wysokość czynszu oraz opłat, w tym forma oraz termin płatności, koszt kaucji, okres trwania umowy - określony lub nieokreślony, warunki wypowiedzenia. Umowa powinna posiadać również informacje na temat tego, kto pokrywa koszty napraw lub wymiany sprzętów. 

Aby uchronić się przed problemami, kiedy nadejdzie czas oddania kaucji, należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy. Jest to dokument, który stanowi dokładny opis stanu ogólnego mieszkania, uwzględniający stan liczników: energii elektrycznej, gazu, wody oraz centralnego ogrzewania. Zawarte są zastane w mieszkaniu usterki, sprzęt AGD i RTV i ich stan, dodatkowe wyposażenie oraz ewentualne uszkodzenie ścian oraz podłóg. Warto uzupełnić protokół zdawczo-odbiorczy dokumentacją fotograficzną. Dlaczego protokół zdawczo-odbiorczy jest taki istotny? To forma zabezpieczenia dla obu stron, która pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i rozliczania się z każdej rysy.  

Dobra Rada: Najlepiej poznaj swoich nowych współlokatorów wcześniej i omów z nimi kwestie wspólnego mieszkania, na przykład ustal grafik sprzątania oraz określ zasady użytkowania wspólnych sprzętów.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 07 września 2021

Udostępnij