Dzień Ojca: czego nauczył mnie tata? Ojcowskie rady od Otodom

22 czerwca 2022

Autor Marta Buzalska

Dzień Ojca: czego nauczył mnie tata? Ojcowskie rady od Otodom

Tata: władca skrzynki z narzędziami, ambitny majsterkowicz czy mistrz niedzielnej jajecznicy? Z okazji Dnia Ojca zespół Otodom podzielił się swoimi wspomnieniami i skojarzeniami z tatami. Jakie miejsce w domu nam się z nimi kojarzy? Czego nauczyli nas w zakresie napraw i remontów? Czym pachniało w domu, gdy to on rządził kuchnią? Oto nasze ojcowskie opowieści.

Domowe naprawy okiem taty

Są tatowie, których specjalnością są wszelkie naprawy i majsterkowanie - część z nich może pochwalić się imponującą precyzją i skutecznością, inni lubią działać w trybie slow, a remont z ich pomocą wydłuża się o tydzień czy dwa. Niezależnie od tego, do którego taty bliżej jest Twojemu, zapewne nie raz usłyszałeś radę dotyczącą domowych napraw i majsterkowania, np.: miej zawsze naładowaną wkrętarkę i dbaj o porządek w śrubkach i kablach. Niejeden tata nauczył też swoich pociech kreatywności w naprawach, dzięki czemu z jednego rozkręconego radia, udawało się złożyć dwa.

Większość tych rad warto wziąć sobie do serca, dlatego zebraliśmy ojcowskie must have w narzędziowni każdego majsterkowicza (amatora i profesjonalisty). Oto narzędzia, które każdy powinien mieć w domu:

1) śrubokręt, (a najlepiej kilka, krzyżowych i zwykłych), które szybko potrafią zapanować nad poluźnionymi śrubami czy skręcić proste elementy. Do tego warto zadbać o klucze nastawne;

2) wkrętarka - tam, gdzie nie da rady śrubokręt, przyda się wkrętarka lub wiertarko-wkrętarka;

3) młotek - niektórzy ojcowie mają dewizę "bez młota to nie robota";

4) miarka -czasem nie da się uniknąć mierzenia, szczególnie przy remoncie czy planowaniu nowych mebli, przydatny może okazać się także kątownik stolarski;

5) latarka - bo przy awarii nie zawsze wystarczy światło świec;

6) taśma izolacyjna - podstawowe narzędzie naprawcze;

7) kombinerki - ich uniwersalność nie zna granic.

Kuchnia, ogród czy garaż? Które pomieszczenie to ojcowskie królestwo?

Tutaj zdania w Otodom są podzielone: na prowadzenie w ojcowskim rankingu pomieszczeń o prym walczą garaż oraz ogród. Jedni stawiają na zapach smaru i samochodowe klimaty: "Zdecydowanie garaż, do tej pory nikt nie wie co on tam tak naprawdę robił. No może koledzy którzy go tam odwiedzali". Inni z kolei tatę kojarzą z dbaniem o klomby różane czy opiekę nad grillem w majówkę: "w rodzinnym domu mamy najpiękniejsze róże jakie widziałem, turyści (zwłaszcza turystki) spacerujący po Ciechocinku potrafią wtargnąć na nasz ogródek tylko po to, by zrobić sobie zdjęcie, wśród róż o które dba mój tata.". Od obu tych obozów: tatów ogrodowych i garażowych można usłyszeć oczywiście doskonałe porady.

Dla motomaniaków 3 zasady dobrego garażu to po pierwsze: zadbane i uporządkowane narzędzia (m.in. klucze i prostownik), po drugie kanał, a po trzecie miejsce, by można było odsapnąć po ciężko wykonanej pracy. Z kolei 3 wskazówkami dla domorosłych ogrodników, którzy marzą o krzewach obsypanych różami powinno być odpowiednie przycinanie na wiosnę, znalezienie idealnego stanowiska (z lekko kwaśną glebą i z dobrym dostępem do światła) , a do tego regularne nawożenie - bez tego nie ma co liczyć na piękne kwiaty.

Tata gotuje

Niektórzy ojcowie mają specjalizację w herbacie, inni mogą pochwalić się najlepszą na świecie jajecznicą na boczku, istnieje też silna ekipa tatów, których specjalizacją są ryby (często te złapane własnoręcznie) . Najlepsze są jednak te popisowe dania, przekazywane kolejnym pokoleniom - "Nasze ''Super Tatusiowe'' danie to bigos. Kiedy postanowiłem zrobić go samodzielnie, to tak długo wisiałem na telefonie z tatą, dzwoniłem dziesiątki razy z prośbą o wskazówki, że wyszedł mi idealny, nieskromnie powiem, że lepszy i teraz bigos może być moim popisowym daniem :)."

Co zatem można usłyszeć od taty, którego serce najsilniej bije w kuchni? Po pierwsze, że noże zawsze powinny być ostre - bez tego nie ma co nawet podchodzić do filetowania, czy nawet obrania ziemniaków. Co innego radzili nam ojcowie? By gotować w trybie slow - doskonały posiłek potrzebuje czasu, by dojrzeć. Kolejną prawdą jest to, że jajka od szczęśliwych kur smakują o niebo lepiej od tych z chowu klatkowego. Nie możemy zapominać także o całym dziale porad zdrowotnych: nalewka z pigwy czy porzeczek zawsze pomoże na odporność, podobnie jak odstana przez noc woda z miodem i cytryną.

Czytaj także:

Artykuł zaktualizowany: 22 czerwca 2022

Udostępnij