Kwartalnik Mieszkaniowy – I kwartał 2023

Raport o sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz najmu w Polsce

Raport Otodom i Polityki Insight o sytuacji na rynku mieszkaniowym w I kwartale 2023 roku

  • W I  kwartale 2023 r. wzrost  średnich ceny ofertowych sprzedaży liczony łącznie dla rynku pierwotnego i wtórnego wyniósł 1,7% kw/kw. To oznaczało powrót do wzrostów po pierwszym od lat spadku w IV kw. 2022 r.
  • W ujęciu rocznym wzrost cen wyniósł 6,6 %.
  • Najwięcej nowych ogłoszeń przybyło w kategorii rynek pierwotny i stanowiły 59% wszystkich dostępnych w serwisie.
  • Nowe wprowadzenia na rynku deweloperskim inwestycji droższych, o podwyższonym standardzie sprawiły, że ceny na rynku pierwotnym rosły szybciej niż wtórnym (2,1 % wobec 1,4 % kw/kw).
  • Mimo zwiększonego zainteresowania poszukujących, po raz kolejny wydłużył sie czas wyświetlania oferty sprzedaży. W I kw. 2023 r. Było to już 101 dni, czyli o 10 dni dłużej niż w końcówce minionego roku i aż o 38 dni więcej niż w I kw. 2022 r.
  • Na rynku najmu ustabilizowały się ceny, a w niektórych miastach nawet spadły, ale czas ekspozycji ogłoszenia pozostaje rekordowo krótki i wynosi nadal 21 dni.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym wydaniem Kwartalnika Mieszkaniowego. Jest to raport o rynku mieszkaniowym w Polsce, który powstaje przy współpracy ekspertów Otodom i Polityki Insight. Publikacja przygotowana jest na podstawie danych statystycznych z serwisu Otodom oraz z Otodom Analytics. Zawiera zestawienie analiz, które w ujęciu kwartalnym opisują rynek pierwotny i wtórny, a także rynek najmu. Wśród nich znaleźć można dane o cenach i dostępności ofert w podziale na szereg kategorii (m.in. wielkość nieruchomości, lokalizację, wiek). Wszystkie statystyki opatrzone są komentarzem eksperckim.

Dodatkowo publikacja zawiera prezentację graficzną geograficznego rozkładu cen ofertowych sprzedaży mieszkań w największych polskich miastach.

Temat specjalny wydania: Sytuacja na rynku mieszkaniowym w dzielnicach największych miast

Zapraszamy do lektury!

Kontakt dla mediów: Biuro Prasowe Otodom, otodom@linkleaders.pl


Zobacz również wcześniejsze raporty Otodom i Polityki Insight: PRZEGLĄDAJ

Back to top button