Ranking zielonych dzielnic Otodom i Heksagonu

Pobierz Raport

O raporcie:

Rola zieleni w miejscu w którym żyjemy jest nieoceniona: zieleń w najbliższej okolicy pomaga w radzeniu sobie ze stresem, zadbaniu o zdrowie, zachęca do uprawiania sportu oraz stanowi przestrzeń do relaksu z bliskimi Co to jednak znaczy, że mieszkamy w zielonej okolicy? Czy świadczą o niej okoliczne parki? A może ilość trawników w przydomowych ogródkach lub ilość drzew na osiedlu? Otodom i specjaliści Heksagonu, instytucji zajmującej się m.in. geokonsultacjami i badaniami sektorowymi, wzięli pod lupę zieleń w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, by ustalić, gdzie powiedzenie “grać w zielone” nabiera nowego znaczenia.

Jako lider w branży nieruchomości, bierzemy pod lupę wszystko, co związane z domem i mieszkaniem: nie da się adresować marzeń, bez zrozumienia o czym właściwie marzą Polacy i co ich uszczęśliwia. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się polskim miastom i przekonać się gdzie znajdziemy najwięcej drzew i gdzie trawniki są najzieleńsze. Oto stan zieleni w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.

Kluczowe wnioski:

1) Natura honorowym mieszkańcem naszych miast

Miasta zaprojektowane tak, by w inteligentny sposób tworzyć przestrzenie dla natury, to nie tylko luksus, ale wręcz konieczność, by ich mieszkańcy żyli szczęśliwie. Roślinność wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie i odporność, ale też jest istotnym sprzymierzeńcem w walce ze zmianami klimatycznymi oraz… pozwala dbać o więzi społeczne i spajać lokalne społeczności.

2) Obecność to za mało. Natura ma być przede wszystkim dostępna

Poczucie, że wokół nas jest zielono, to za mało, by stwierdzić, że żyjemy w zielonych miastach. W końcu na to wrażenie mogą wpływać ogródki wokół czy łąki lub nieużytki do których dostęp, szczególnie dla mniej mobilnych, jak osoby starsze czy matki z dziećmi, może być utrudniony. Niezbędne są takie przestrzenie, które pozwalają na korzystanie z terenów zielonych: parki, skwery, plaże miejskie, ogrody botaniczne, etc.

3) Zaprośmy drzewa do centrów miast!

W polskich miastach problemem centrów jest brak drzew, a obrzeży brak parków i ogólnodostępnych terenów rekreacyjnych.

4) Najbardziej zielono jest w…

Najbardziej zielonymi dzielnicami w polskich miastach są: Wesoła w Warszawie, Antoninek-Zieliniec-Kobylepole w Poznaniu i Zwierzyniec w Krakowie.

5) Najmniej zielono jest w…

Najmniej zielonymi dzielnicami w polskich miastach są: Praga Północ w Warszawie, Jeżyce w Poznaniu i Stare Miasto w Krakowie.

Kontakt dla mediów: otodom@linkleaders.pl

Back to top button