Raport z rynku najmu – sierpień 2023

Co oferowano do wynajęcia, jakie były średnie czynsze ofertowe oraz czego i za ile szukali najemcy w największych miastach Polski

  • liczba aktywnych ofert mieszkań na wynajem na koniec sierpnia wynosiła 22 tysiące
  • najszybciej ubywa mieszkań w Rzeszowie (-25% m/m)
  • o 7% m/m wzrosła liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem w serwisie Otodom
  • najsilniejszy 4% m/m wzrost cen miał miejsce w Krakowie, Lublinie i Rzeszowie
  • najwyższe średnie ceny najmu odnotowano w Warszawie (5,1 tys. zł), a najniższe w Kielcach (1,9 tys. zł)

W ciągu ostatnich trzech lat szczyt sezonu na rynku najmu w Polsce przypadał właśnie w sierpniu. Nie liczymy tu oczywiście wyjątkowego marca 2022 roku, kiedy zwyżka zainteresowania wynikała z migracji w rezultacie wybuchu wojny w Ukrainie. Sierpień 2023 roku był wprawdzie kolejnym miesiącem zwiększonego zainteresowania mieszkaniami na wynajem w Polsce. W przeciwieństwie do trendów z lat poprzednich liczba wyszukiwań wzrosła jednak w porównaniu do poprzedniego miesiąca mniej gwałtownie. Wyniosla tylko 7% m/m.

Jeśli po raz kolejny sierpień okaże się najlepszym miesiącem dla najmu, to tegoroczny sezon będzie można określić jako nieco chłodniejszy niż przed rokiem. Skupiony wokół poszukiwania bardziej korzystnych, ale też istotnie droższych ofert. 

W sierpniu br. co czwarte mieszkanie na wynajem oferowano w kwocie od 3 do 5 tysięcy złotych. Przed rokiem taką cenę ofertową miało co piąte. Tylko 28% oferowanych lokali wynająć można było w kwocie do 2 tysięcy złotych. Przed rokiem była to jedna trzecia całej oferty. Warto pamiętać przy tym, że rynek najmu w Polsce jest silnie skoncentrowany w dużych miastach (powyżej 100 tysięcy mieszkańców). To determinuje poziom cen ofertowych. 

Raport z rynku najmu Otodom to najaktualniejsze dane

Jest to analiza danych dotyczących czynszów najmu, podaży mieszkań na wynajem oraz preferencji osób poszukujących mieszkań do wynajęcia za pośrednictwem Otodom. Publikacja zawiera zestawienie analiz dotyczących rynku najmu w największych miastach Polski. Wśród nich znaleźć można dane o cenach najmu i dostępności ofert na poszczególnych rynkach. Gra podaży i popytu wyrażona jest aktywnością ogłoszeń w danym miesiącu. Statystyki opatrzone są komentarzem eksperckim Karoliny Klimaszewskiej, analityczki Otodom.

Publikacja zawiera także unikalną prezentację graficzą zainteresowania potencjalnych najemców. Patrzymy na nią przez pryzmat ceny, metrażu oraz liczby pokoi mieszkań w największych polskich miastach.

Zapraszamy do lektury!

Inne analizy i raporty Otodom:

Back to top button