Kurs na jakość i mobilność

Spotkanie, które odbyło się w środę 11 maja w Serocku, rozpoczęła Monika Rudnicka, general manager Otodom. – Na tym spotkaniu nie będziemy opowiadać o tym, że Otodom jest liderem rynku, ani o tym, że jest najskuteczniejszy. Właściwie w ogóle nie skupimy się na nieruchomościach. Ten temat z pewnością pojawi się w kuluarach, a ze sceny chcielibyśmy zarazić Was jedną z najważniejszych wartości naszej firmy. Jest nią inspiracja. Mamy nadzieję, że spotkanie z naszymi znakomitymi gośćmi będzie dla wszystkich okazją do owocnych przemyśleń i stanie się impulsem do nowych działań – zapowiedziała. Po krótkim przedstawieniu niemal całego zespołu Otodom, przedstawiła pierwszą tego dnia prelekcję zatytułowaną „Obierz z nami kurs na jakość”.

W wystąpieniu szczególnie zaakcentowana została gwałtownie rosnąca zarówno na świecie, jak i w Polsce, popularność aplikacji mobilnych. – Już dziś 30% ruchu w Otodom odbywa się ze smarfonów. Przewidujemy, że za rok będzie to 50%. Dlatego reagujemy na zmianę przyzwyczajeń i wprowadzamy nowe funkcjonalności do naszej aplikacji – mówiła Monika Rudnicka. Spore wrażenie zrobiła prezentacja dostępnej już opcji „rozszerzonej rzeczywistości” w aplikacji Otodom. – To nie jest melodia przyszłości. To rzeczywistość. A dla nas to nie fanaberia, a obowiązek. – dodała. Zebrani mieli okazję przekonać się także, jakie możliwości ma spółka-matka Otodom, Naspers, której serwisy mają globalnie więcej użytkowników niż popularny Twitter.

 

 

Niekonwencjonalne myślenie kluczem do sukcesu

Po krótkiej przerwie na scenie pojawił się Rafał Brzoska, założyciel InPost i twórca obecnych w 24 krajach świata Paczkomatów. Przedsiębiorca w prezentacji „Jak zbudować biznes z sukcesem” szczegółowo i ciekawie opowiedział nie tylko o kolejnych etapach rozwoju swojej firmy, ale i zdradził plany na przyszłość. Z dużym przejęciem opowiadał o zdobywających popularność nowinkach epoki smartfonów, w której żyjemy. Przez cały czas podkreślał rolę niekonwencjonalnego myślenia i decyzji podejmowanych „pod prąd”. Na końcu uczestnicy spotkania mogli zadawać pytania. – Jeśli uznać, że sukces paczkomatów wynikał z rezygnacji z kosztownej „ostatniej mili”, czyli czasochłonnym umawianiu się z odbiorcą przesyłek, czy przypadkiem my, jako pośrednicy nieruchomości, nie jesteśmy właśnie takim elementem ludzkim, który odchodzi do przeszłości? – padło pytanie, które wywołało wyraźny ferment. – Każda nieruchomość jest inna, więc roli człowieka nie będzie łatwo wykluczyć, choć nie twierdzę, że to niemożliwe. Intuicja podpowiada mi, że kluczem do przyszłości pośrednika będzie specjalizacja, skupienie się na konkretnej grupie klientów i obsługiwaniu ich na najwyższym poziomie – odpowiedział Rafał Brzoska.

 

 

Sztuka przemawiania i kopalnia cytatów

Po przerwie obiadowej uczestnicy Spotkania Liderów Nieruchomości mieli okazję spotkać jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, a zarazem reżysera, pedagoga i wieloletniego dyrektora Teatru Narodowego – Jana Englerta. Prezentację zatytułowaną „Co zrobić aby nas słuchali i za nami poszli?” rozpoczął kontrowersyjnym twierdzeniem: - Niestety, bycia dobrym mówcą nie da się po prostu nauczyć. Niektórzy się z tym rodzą i tylko poprawiają mankamenty, z innymi pracować trzeba bardzo długo. Aktor w fascynujący sposób zdradzał podstawowe tajniki wystąpień publicznych. Podczas wystąpienia stwierdził, że sztuki wystąpień publicznych nie można się nauczyć w krótkim czasie, co potwierdzają uczestnicy warsztatów organizowanych cyklicznie przez May Agency Speakers. Jednocześnie dodał że najważniejsze jest nie tylko wykorzystanie jego wskazówek i technik - ale i to, że aby być autentycznym trzeba akceptować samego siebie i wygłaszane treści. Nierzadko zbaczał z głównego tematu, dzieląc się wartościowymi przemyśleniami na temat zmian zachodzących w społeczeństwie. Także Jan Englert nawiązał do wszechobecnych smartfonów, choć z wyraźnie mniejszym entuzjazmem niż poprzednicy. – W czasach komórek przestajemy ze sobą rozmawiać, a zaczynamy się informować – stwierdził. Jego wykład był zresztą kopalnią inspirujących cytatów. – Dobry szef to taki, który umie odróżnić kompromis od konformizmu. Każda udana firma jest sumą dobrych kompromisów, a konformizm zwykle prowadzi do katastrofy. Trzeba uważać, bo granica między nimi jest bardzo cienka.

 

 

W drodze na szczyt czasem trzeba zawrócić

Ostatnią prelegentką Spotkania Liderów Nieruchomości była Kinga Baranowska, zdobywczyni 9 ośmiotysięczników. Spotkanie z himalaistką nie tylko pozwoliło uczestnikom poszerzyć wiedzę o tym ekstremalnym sporcie. Przy okazji oglądania fascynujących zdjęć i filmów z wypraw (znów te smartfony!) można było przenieść jej przemyślenia na własne życie. Kinga Baranowska zwracała uwagę na to, jak ważna jest praca w grupie i dlaczego w zespole trzeba o siebie dbać. Jej wystąpienie zatytułowane „Jak wejść na szczyt?” opowiadało nie tylko o wspinaczce w górę, ale też o tym, że czasem trzeba zawrócić, by w bardziej sprzyjających warunkach spróbować ponownie. Zwracała też uwagę na to, że należy skupiać się na najbliższym kroku, podkreślała rolę regeneracji sił i nagradzania się po każdym etapie w drodze do celu. Czyż analogie z biznesem nie nasuwają się same? – Czasem w górach tę samą sytuację dwie osoby mogą postrzegać zupełnie inaczej. To, co dostrzegamy zależy głównie od nas, od tego co chcemy widzieć i od naszych emocji – zakończyła Kinga Baranowska.

Przez cały dzień na terenie imprezy przeprowadzana była ankieta TNS dotycząca trendów na rynku nieruchomości, a wśród uczestników konferencji ekipa telewizji TVN szukała ekspertów do swojego nowego programu.

 

Na koniec - Brodka!

Po wieczornej kolacji przyszedł czas na koncert. Gwiazdą, której nazwisko trzymane było w tajemnicy do ostatniej chwili, okazała się, jedna z najciekawszych polskich wokalistek, BRODKA. Artystka po świetnie przyjętej płycie „Granda” i równie udanym minimalbumie „Lax” z hitami „Varsovie” i „Dancing Shoes” zaprezentowała dwa dni przed premierą m. in. materiał z najnowszej płyty „Clashes”.

Spotkanie z muzyką także mogło zainspirować niejednego gościa Spotkania Liderów Nieruchomości.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O WYDARZENIACH W OTODOM