Otodom pyta: co to znaczy szczęśliwy dom? Sprawdź wyniki sondy!

08 listopada 2021

Autor Marta Buzalska

Otodom pyta: co to znaczy szczęśliwy dom? Sprawdź wyniki sondy!

Z raportu Otodom "Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków" wynika, że wielu z nas uznaje widok z okna, domową roślinność czy porządek w mieszkaniu za jedne z głównych czynników domowego szczęścia. Postanowiliśmy skonfrontować wyniki naszych badań z konkretnymi historiami i...zapytaliśmy o szczęśliwy dom mieszkańców Poznania. Oto wyniki sondy!


Dom to najbliżsi

Poznaniacy zapytani o szczęśliwy dom potwierdzają wyniki badania, które przeprowadziliśmy z SWPS Innowacje: szczęście trudno osiągnąć indywidualnie. Przeświadczenie, że możemy je osiągnąć indywidualnie, nie oglądając się na innych, jest błędne. Zwyczajnie potrzebujemy ludzi i nie chodzi jedynie o pozostałych domowników. Wpływ na nasze szczęście w danej przestrzeni mają sąsiedzi, architekci, deweloperzy i wszyscy, którzy wpływają na jej ostateczny kształt. To ważna nauka: nawet najpiękniejszy pałac nie zapewni nam takiego szczęścia, jak wspólne dążenie do tego, by w danym miejscu wszystkim żyło się dobrze, a nasze cztery ściany były szczęśliwe.

Przestrzeń dla każdego

Okazuje się także, że metr metrowi nierówny. Nasi respondenci deklarowali, że poszukują przestrzeni, jednak podczas przeprowadzki często okazywało się, że nowe lokum ma zbliżony metraż do poprzedniego. Mimo to deklarowali, że są szczęśliwsi. Dlaczego? Bo percepcja przestrzeni ma bardzo subiektywny wymiar, a poczucie zadowolenia jest silnie związane z jej dobrą organizacją. Tak więc nie zawsze większy metraż mieszkania decyduje o większym wymiarze szczęścia – to sposób jego zaaranżowania jest kluczowy. Co to znaczy? Na przykład to, że jedno miejsce do pracy, relaksu i rodzinnego obiadu to błąd! Im więcej funkcji pełni to samo pomieszczenie czy miejsce, tym bardziej jesteśmy zestresowani. Dlatego tak ważne jest wydzielenie miejsc do każdej czynności, choćby kanapy do wieczornego relaksu i biurka do pracy.

Niech stanie się światłość!

Gdzie nie zagląda słońce, tam zagląda lekarz? Ta mądrość ludowa ma potwierdzenie w naszych badaniach. Im więcej światła słonecznego w naszych pomieszczeniach, tym większe zadowolenie i dobrostan. Nie bójmy się więc dużych okien, a przy kupnie i wynajmie patrzmy uważnie na strony świata. Nasze badania pokazały, że nasłonecznienie wnętrza ma znaczenie dla 26% kobiet i 21% mężczyzn.

Pokochaj porządek

Mamy złe wieści dla bałaganiarzy! Uporządkowana przestrzeń, poukładane rzeczy, harmonijne otoczenie – to czynniki obniżające stres i ładujące poczucie szczęścia. Jednocześnie bałagan, nieporządek i chaos to czynniki mające negatywny wpływ na dobrostan mieszkańców.

Sąsiad na wagę złota

Nie od dziś wiadomo, że relacje mogą być źródłem szczęścia, a przyjazne i satysfakcjonujące kontakty z sąsiadami przekładają się na nasze poczucie zadowolenia z miejsca w którym mieszkamy.

Obejrzyj sondę Otodom!


Całość raportu możesz przeczytać tutaj: Szczęśliwy Dom. Badanie dobrostanu Polaków.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 08 listopada 2021

Udostępnij