Szczęśliwy dom... czyli jaki? Badania Otodom i SWPS Innowacje.

31 sierpnia 2021

Autor Weronika Cholt

Szczęśliwy dom... czyli jaki? Badania Otodom i SWPS Innowacje.

Ostatnie miesiące przyniosły wiele zmian. Zaczęliśmy spędzać w naszych domach o wiele więcej czasu, niż dotychczas. Siłą rzeczy wyraźnie zmieniła się więc i rola mieszkania, i nasze oczekiwania wobec niego. Otodom postanowił sprawdzić jakie są one dzisiaj i jak wygląda szczęśliwy dom. Przedstawiamy raport Szczęśliwy Dom. Badanie dobrostanu Polaków.

2020 rok sprawił, że spojrzeliśmy na nasze domy i mieszkania zupełnie inaczej. Zatarły się granice między miejscem do odpoczynku i spędzania czasu z rodziną, a miejscem pracy. Stoły, przy których wcześniej jedliśmy obiady i leniwe śniadania, stały się także biurkami, służącymi do home office. Lockdown sprawił, że zaczęło nam brakować spędzania czasu na zewnątrz, wielu z nas zapraszało więc zieleń do domów i na balkony. Zmiany obserwowaliśmy także w statystykach Otodom. Nasi użytkownicy szukali większych powierzchni, balkonów i ogródków, wyraźnie wzrosło zainteresowanie działkami i domami. W tej nowej rzeczywistości zaczęliśmy odczuwać potrzebę zmian, by miejsce w którym żyjemy, stało się dla nas bezpiecznym azylem, w którym możemy poczuć się bezpiecznie. Otodom postanowił przeprowadzić badania, by pomóc Polakom znaleźć w swoich domach szczęście.

Droga do szczęścia - "Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków"

Badanie oraz raport “Szczęśliwy Dom. Badanie dobrostanu Polaków”, miało pomóc nam znaleźć przepis na szczęście w miejscu zamieszkania i odpowiedzieć na kilka nurtujących nas pytań: 

 • Jak wygląda szczęśliwy dom, osiedle i okolica? Które cechy wpływają na to, że dom jest szczęśliwy? 
 • W jaki sposób miejsce zamieszkania wpływa na nasze szczęście
 • Jak zmieniła się rola mieszkania i oczekiwań wobec niego w codziennym życiu? 
 • Co zrobić, by być osiągnąć szczęście w domu?
 • Czy miejsce zamieszkania może generować stres?
 • Jak zarządzać przestrzenią, aby redukować stres

Wkrótce podzielimy się z Wami szczegółowymi badaniami.
A już dziś, opowiemy Wam o naszym badaniu i przedstawiamy  12 głównych wniosków, które pomogą Wam zadbać o własne szczęście! 

Czym jest szczęście?

Definicja szczęścia dla każdego będzie brzmieć zupełnie inaczej. Mimo to chcieliśmy uchwycić istotę szczęśliwego domu. Można powiedzieć, że szczęścia w domu doświadczamy, gdy realizujemy w nim wszystkie swoje potrzeby. W badaniu pojęcie szczęścia używamy wymiennie z określeniem dobrostan, które bezpośrednio odnosi się do doświadczania przez człowieka pozytywnych emocji i wysokiego poziomu zadowolenia z życia. Zaliczamy do niego: pozytywne emocje, poczucie zaangażowania, posiadanie dobrych relacji z innymi ludźmi, poczucie znaczenia w życiu oraz poczucie sukcesu w osobistych celach. 

Dlaczego to, jak mieszkamy wpływa na nasz dobrostan i jakość życia? Dlatego, że nasze mieszkania  i domy mają zapewnić nam schronienie, bezpieczeństwo i prywatność. To nasza przestrzeń, w której możemy odpocząć od świata zewnętrznego. Dzięki niemu możemy się rozwijać i łatwiej nam pielęgnować kontakty społeczne. Dom pełni także funkcję praktyczną i stanowi miejsce życia, odpoczynku, nauki oraz pracy. Ludzie szczęśliwi będą traktować swój dom jako terapeutyczne miejsce dla ciała oraz umysłu. Ale jak to osiągnąć? 

Zbadaliśmy poczucie szczęścia w domu 

Aby znaleźć klucz do szczęśliwego domu postanowiliśmy przeprowadzić badanie. Aby raport był jak najbardziej rzetelny nawiązaliśmy współpracę z Uniwersytetem SWPS, który w dużej mierze odpowiedzialny był za przeprowadzenie badania. Składało się ono z trzech elementów: 

 • Desk research - sprawdziliśmy wspólnie, co na temat szczęśliwego domu mówią rzetelne źródła, jak artykuły naukowe dostępne w bazach EBSCO, ResearchGate, Google Scholar, artykuły prasowe, raporty i analizy GUS, a także dane z zasobów Otodom.
 • Badanie jakościowe - przeprowadziliśmy szczegółowe wywiady w  15 gospodarstwach domowych (14 w Warszawie i 1 w Łodzi), aby dowiedzieć się, co wpływa na szczęście w domu. 
 • Badanie ilościowe - zapytaliśmy o szczęście 1482 osoby w wieku od 18 do 96 lat o różnym statusie społecznym, zarobkach oraz miejscu zamieszkania, aby ustalić które elementy w domu budują pozytywne emocje.

12- składnikowy przepis na szczęśliwy dom

Dzięki przeprowadzonemu badaniu, mogliśmy sformułować 12 głównych wniosków.  Oto one:

 1. Radość z posiadania - wynajmowanie mieszkania silnie wiąże się ze stresem oraz niższym dobrostanem. Osoby posiadające nieruchomości osiągają wyższy poziom szczęścia od tych, które wynajmują. 
 2. Unikaj tłoku - okazuje się, że ciągłe przebywanie z kimś w jednym pomieszczeniu może wywoływać frustrację i poczucie stresu. Gdy ludzie tłoczą się w zbyt małej przestrzeni łatwiej ulegają konfliktom i nieporozumieniom, co nie buduje szczęścia w życiu.
 3. Grunt to mieć porządek - bałagan, nieporządek i chaos wbrew uczuciom niektórych bałaganiarzy negatywnie wpływają na dobrostan psychiczny człowieka. Na bycie szczęśliwym wpływa harmonijne wnętrze oraz porządek. Mają pozytywny wpływ na naszą energię i dobry nastrój.
 4. Miejsce na wszystko - odpoczynek i praca w tym samym miejscu nie idą w parze ze szczęściem. To wzbudza poczucie frustracji przez przebywanie ciągle w jednym pomieszczeniu. Szczęśliwi ludzie powinni zorganizować osobną przestrzeń pracy oraz relaksu. Taki podział ma ogromny wpływ na życie.
 5. Okno na świat - to jak czujemy się w miejscu zamieszkania zależy też od naszego widoku za oknem. Dzieje się tak, ponieważ w domu, możemy zadbać o wygląd wewnętrzny naszej przestrzeni. Jednak brak kontroli nad otaczającą nas rzeczywistością może być frustrujący i obniżać uczucie szczęścia.
 6. Okolica ma znaczenie - okolica ma ogromny wpływ na nasze emocje związane z miejscem zamieszkania. Jeśli nie spełnia naszych podstawowych wymagań, może być przyczyną stresu. Warto przyjrzeć się, które dzielnice i osiedla są szczęśliwe, a zadowolenie mieszkańców jest na wysokim poziomie.
 7. Akcja rekreacja - miejsca do rekreacji w okolicy są mile widziane. W końcu lubimy wyjść, aby się poruszać i odpocząć. A to sprawia, że poziom naszych hormonów szczęścia rośnie! 
 8. Kochaj sąsiada swego - czujemy się szczęśliwi, jeśli żyjemy w zgodzie z naszymi sąsiadami. Wieczne konflikty z sąsiadami mogą budować napięcie oraz stres. Dzieje się tak, ponieważ źródłem szczęścia są dobre relacje z ludźmi.
 9. Zadbaj o zdrowie - zbilansowana dieta i ruch to klucz do zdrowia. Dlatego dobrze znaleźć w domu przestrzeń na kącik do ćwiczeń lub wygodną do gotowania kuchnię. 
 10. Pieniądze szczęścia nie dają? - okazuje się, subiektywnie odbierana sytuacja finansowa ma wpływ na nasze poczucie szczęścia. Osoby, które uważają się za ubogie i żyjące skromnie bardziej się stresują i częściej są niezadowolone ze swojego życia. 
 11. Gdzie nie zagląda słońce, tam zagląda lekarz - ta mądrość ludowa ma potwierdzenie w naszych badaniach. To oznacza, że duże okna i strony świata są ważnym elementem w wyborze szczęśliwego miejsca zamieszkania! Światło słoneczne ma duży wpływ na nasze zdrowie. Ponadto zwiększają poziom uczucia radości, dodają energii i skutecznie poprawiają poczucie szczęścia.
 12. Zbawienna zieleń - nie od dziś wiadomo, że zieleń ma dobry wpływ na samopoczucie i skutecznie poprawia nastrój. Kontakt z naturą, to przepis na szczęście. Warto pomóc szczęściu i wybierając miejsce zamieszkania otaczajmy się parkami, lasami, ale zadbajmy także o zieleń we własnych ogrodach i na balkonach. Życie wśród zieleni pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Stres nie wyklucza szczęścia 

Nasze główne wnioski pokazują, na co zwrócić uwagę, by zwiększyć swoje szanse na szczęśliwy dom. Czy jednak ten termin wyklucza nam jakiekolwiek zmartwienia lub stres? 

Okazuje się, że człowiek nie jest zdolny do życia bez stresu, a jego doświadczenie jest normalnym zjawiskiem. Czynników, które są za niego odpowiedzialne jest zbyt wiele. Niestety nasze życie codzienne jest pełne powodów do frustracji. Czy to zatem oznacza, że nie jesteśmy w stanie osiągnąć pełni szczęścia? 

Nie! Stres nie wyklucza tego, abyśmy czuli się szczęśliwi. A z kolei szczęście, nie jest możliwe bez stresu. Pojawianie się różnych emocji wynika z naszej natury.

Szczęście zależy od zmian

Nie bójmy się jednak dokonywać zmian, które zmniejszają poczucie stresu, a zwiększają nasz dobrostan! Pandemia pozwoliła nam zrozumieć, że szczęście zależy od tego jak czujemy się w naszym domu. Lepiej rozumiemy nasze potrzeby i chcemy świadomie wpływać na nasze życie.

Badanie wykazało, że co trzeci respondent przeprowadził się w pandemii lub myśli o zmianie miejsca zamieszkania. Oprócz zmiany lokalu na popularności zyskały także remonty, które zwiększają funkcjonalność domów i mieszkań, dzięki czemu zwiększają zadowolenie.

Całość raportu możesz przeczytać tutaj: Szczęśliwy Dom. Badanie dobrostanu Polaków.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 29 października 2021

Udostępnij