Jak wygląda szczęśliwy dom? Zapytaliśmy o to Polaków!

10 września 2021

Autor Weronika Cholt

Jak wygląda szczęśliwy dom? Zapytaliśmy o to Polaków!

Dom to miejsce, do którego możemy wrócić, aby w każdej chwili schronić się przed światem. To nasze małe miejsce na ziemi, które należy tylko do nas i naszych bliskich. Właśnie dlatego chcemy, aby spełniał nasze marzenia, a w jego ścianach gościło szczęście. Jak więc wygląda szczęśliwy dom? 

Wymarzony dom dla każdego z nas będzie wyglądał trochę inaczej. Jedni, skupią się na praktycznych aspektach nieruchomości, drudzy natomiast wyobrażą sobie latającą chatkę niczym z bajki “Odlot”. I nieważne, jak szalona będzie to wizja, dom ten będzie przede wszystkim szczęśliwy. Czy istnieje jednak jakiś uniwersalny przepis na szczęśliwe miejsce zamieszkania?  Na podstawie naszego badania “Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków.” odkryliśmy, że kluczy do szczęśliwego domu jest wiele… ale istnieją  uniwersalne cechy idealnych domów. Wyobraźmy więc sobie razem dom marzeń dla każdego. 

Poranek w wymarzonym domu 

Poranek to ważna pora, ponieważ od niego zależy, jak będziemy czuli się przez całą resztę dnia. Zacznijmy go od gorącego kubka aromatycznej kawy. Do kuchni, wpadają delikatne promienie słońca, które dodają energii na cały dzień. 

Uchylając okno, by do domu wpadło trochę świeżego i czystego powietrza, możemy podziwiać piękny starodrzew rosnący przed domem. To coraz rzadszy widok, bo coraz częściej dorodne drzewa są wycinane, a na zamiast nich sadzone są trawniki i niewielkie klomby.

Prosto z kuchni kierujemy się do salonu, w którym udało się stworzyć kącik do aktywności fizycznej. Nie ma to, jak poranna joga, w towarzystwie ulubionych domowych roślin. Po cudownym poranku, pełnym energii można ruszyć do pracy. 

O takiej wizji poranka marzą osoby, które wzięły udział w naszym badaniu. 30% kobiet oraz 27% mężczyzn zadeklarowało, że ważny jest dla nich widok z okna. Duże znaczenie ma też nasłonecznienie, które wskazało ponad 24%  badanych. Zieleń za oknem i promienie słoneczne skutecznie redukują stres. Na popularności zyskały także możliwości prowadzenia zdrowego stylu życia.

Idealny home office 

Wielu z nas  ze względu na pandemię przeszło w tryb pracy zdalnej. Dlatego dojazd do biura zajmuje nam dosłownie kilka sekund. Miejscem pracy stały się nasze domy, co przy dobrej organizacji przestrzeni ma wiele zalet - unikamy choćby stania w korkach, walki o miejsca parkingowe i oszczędzamy mnóstwo czasu (i pieniędzy) na dojazdach

Wygodny dres ubrany, więc czas ruszyć do naszego domowego biura. Jego miejsce jest w cichym kącie lub pomieszczeniu, w którym możemy skupić się wyłącznie na pracy. Gdy przyjdzie moment zmęczenia, możemy ponownie wrócić do kuchni po kubek ulubionej kawy i pożywne śniadanie. 

Praca idzie płynnie, ponieważ pozwala nam na to szybki internet - jak się okazało, to jego znaczenie wzrosło najbardziej od czasu pojawienia się pandemii.  Swobodnie przechodzimy przez wszystkie spotkania biznesowe, nawet z ludźmi z końca świata. Nie ograniczają już nas kilometry. Jednak czasami, trzeba opuścić domowe biuro i przewietrzyć głowę po 8 godzinach spędzonych przed komputerem.

Jak ważna jest organizacja przestrzeni? Nasze badanie wykazało, że jedno miejsce do spania, jedzenia i pracy zwiększa stres. 29% osób zainteresowanych przeprowadzką zadeklarowało, że to ze względu na potrzebę dodatkowej przestrzeni, a 23% respondentów zdecydowało się w trakcie pandemii na remont. Na popularności zyskało także szybkie łącze internetowe, bo aż 52,4% badanych uznało, że ma znacznie większe znaczenie niż kiedyś. 

Praktyczna okolica 

Załatwienie wszystkich spraw poza domem zajęło nam dosłownie chwilę, ponieważ wszystko, co ważne znajduje się w najbliższej okolicy. Świetnie zorganizowane drogi z kilkoma pasami i gładką powierzchnią ułatwiają nam szybkie dotarcie do celu. Wychodząc z garażu, gdzie zostawiamy zawsze swój samochód, wpadamy na naszych najbliższych, którzy wracają do domu. 

Wrócili spacerkiem, ponieważ ich miejsce pracy lub szkoła są nieopodal. Czas zaoszczędzony na dojazdach, możemy spędzić wspólnie. Sercem domu jest salon, w którym znajduje się duży stół do wspólnych posiłków. Pracę zostawiamy za zamkniętymi drzwiami domowego biura. 

Jednym z najczęściej wskazywanych parametrów mieszkania marzeń jest właśnie odległość do pracy - wybierana przez 27% badanych. Z kolei dla 26% respondentów ważne jest miejsce parkingowe lub garaż, a 23% osób wskazało, że lubi mieć blisko do centrum miasta. 

Odpoczynek na świeżym powietrzu 

Po pracy warto zadbać o odpoczynek. Solidna porcja relaksu pozwala nam utrzymać równowagę w życiu i zwiększa naszą produktywność podczas pracy. Z odpoczynkiem nie ma problemu, ponieważ mieszkamy w cichej, spokojnej okolicy. Nie rozpraszają nas stukot tramwaju za oknem czy dźwięki klaksonu docierające z autostrady. 

Aby zagwarantować sobie dzienną dawkę ruchu i utrzymać zdrowy styl życia, przyszedł czas na spacer. Gdzie tym razem się wybierzemy? Opcji jest wiele! Możemy powędrować do pobliskiego lasu i urządzić w nim piknik z bliskimi lub pospacerować z psiakiem w parku nieopodal. Nieważne dokąd i z kim pójdziemy, zieleni mamy pod dostatkiem. 

Najczęściej wybieraną cechą “mieszkania marzeń” jest dostępność terenów zielonych (32% badanych). Na drugim miejscu znalazło się bezpieczeństwo okolicy, które ma znaczenie dla 31% respondentów. Dla 28%  osób istotna okazała się także jakość powietrza. Ponad 50% badanych przyznało, że przez pandemię wzrosła ich potrzeba kontaktu z naturą. 

Czym jest Szczęśliwy Dom? Zapytaliśmy ekipę stojącą za nowymi spotami Otodom!

Uporządkowane wnętrze 

Wieczorem każdy ma czas, by skupić się na sobie. W domu nie brakuje miejsca na to, aby wszyscy domownicy mieli kąt na realizację swoich zainteresowań - każdy ma swoje ulubione miejsce, gdzie może pobyć sam na sam ze sobą.. Może to być wygodny fotel do czytania książek, rabaty na tarasie, gdzie można spełniać się ogrodniczo, czy ta wnęka z lustrem do ćwiczenia tanecznych choreografii.

W całym domu panuje porządek i harmonia, a w powietrzu unosi się zapach domowej szarlotki. Konflikty i kłótnie o bałagan w kuchni? Nie tutaj! Podział obowiązków jest jasny i przejrzysty (być może wisi na lodówce?) i każdy wie, o jaką część domu musi zadbać... Dzięki temu naczynia są pozmywane, śmieci wyniesione, a domownicy unikają zbędnych nerwów. Dzięki temu dom wita wszystkich ciepłem i przytulną atmosferą. 

Relaks przerwa dzwonek do drzwi. To sąsiadka, która przyniosła kosz świeżych owoców ze swojego ogrodu w podziękowaniu za pomoc w opiece nad kotem. Gdy czegoś zabraknie, zawsze znajdzie się chętny w okolicy do pomocy. Ciche i sympatyczne sąsiedztwo jest na wagę złota. 

Zła wiadomość dla bałaganiarzy - nasze badanie wykazało, że bałagan zwiększa stres i zmniejsza poczucie szczęścia. 23% badanych przyznało, że ważnym aspektem jest dla nich porządek w ich otoczeniu. 15% respondentów zwraca także uwagę na sąsiedztwo. 

Przepis na szczęśliwy dom 

Taką wizję szczęśliwego domu pozwoliło wysnuć nam nasze badanie. W naszym raporcie znajdują się konkretne  dane, które potwierdzają, że, aby osiągnąć pełnię szczęścia w czterech ścianach, trzeba zadbać o wspomniane przez nas elementy. 

Wymarzeni właściciele 

Przeprowadzając badanie, udało nam się stworzyć kilka grup. Okazało się, że to, czego szukamy w szczęśliwym domu, zależy w dużej mierze od naszej osobowości. Czym charakteryzują się podane grupy i co jest dla nich ważne? 

  • Ugodowi - to osoby, które cenią życie rodzinne. Najważniejsza jest dla nich bezpieczna okolica, a także dostęp do takich miejsc jak placówki edukacyjne. 
  • Sumienni - to osoby, które zwracają uwagę na funkcjonalność przestrzeni wobec osób z niepełnosprawnością. Ważna jest jednak dla nich okolica, ogród i dostęp do rozrywki. Ich wymarzone miejsce, to dom jednorodzinny, ale blisko centrum miasta. 
  • Otwarci na doświadczenia - to osoby, które nie boją się różnorodności i są otwarci na świat. Co ciekawe, najważniejszym dla nich czynnikiem są budynki z ochroną. Najchętniej zamieszkaliby na nowoczesnym osiedlu na obrzeżach miasta, gdzie odetchną czystym powietrzem. 
  • Neurotycy - to osoby, które bardzo łatwo popadają w stres. Nie wskazują konkretnych preferencji i ciężko ocenić, jaki ma być ich wymarzony dom, jednak na pewno nie na wysokim piętrze, w hałaśliwej okolicy. 
  • Ekstrawertycy - to osoby, które chętnie przebywają w otoczeniu ludzi. Jednak najczęściej są właścicielami domów na obrzeżach. Wynika to z ich lepszej sytuacji finansowej. Nie boją się zmian i zobowiązań, dlatego często posiadają nieruchomości na własność, a także czworonogi. 

Niewielkie różnice można dostrzec między mężczyznami i kobietami. Panie o wiele częściej wymagają od wymarzonego domu ogrodu lub balkonu. Panowie natomiast wskazują na nowoczesne technologie np. Smart Home. 

Szczęśliwe domy istnieją

Czy istnieje zatem klucz do szczęśliwego domu? Tak, ale jest ich wiele i każdy prowadzi do innej nieruchomości. Przepisem na szczęście w czterech ścianach jest po prostu zrozumienie swoich potrzeb i wdrożenie ich w swoim wnętrzu. Dzięki Otodom domy znajdują wymarzonych właścicieli, a ludzie - wymarzone domy. 

Ale dom, to nie tylko piękny starodrzew za oknem i  ulubiony fotel. To także ludzie, którzy go tworzą. Zapytaliśmy o szczęśliwe domy ekipę, która pomagała tworzyć nam wyjątkową kampanię “Znajdź dom, który Ci odpowiada”. Dla wielu z nich, dom to coś więcej niż meble. To zapachy, wspomnienia, dźwięki... Posłuchajcie! 

Całość raportu możesz przeczytać tutaj: Szczęśliwy Dom. Badanie dobrostanu Polaków.

Czytaj również

Artykuł zaktualizowany: 13 września 2021

Udostępnij