Jak pozbyć się kuny na strychu lub poddaszu? 4 skuteczne sposoby

Kuny domowe to pozornie miłe zwierzęta, jednak potrafią zrobić naprawdę spore spustoszenie w ociepleniu dachu oraz pod maską samochodu. Ich obecność w gospodarstwie domowym to nie tylko nieprzyjemne odgłosy niedające nam spać po nocach, ale także straty finansowe. Rozwiązanie problemu z kunami wcale nie musi oznaczać dużych kosztów. Jak więc w tani i skuteczny sposób pozbyć się ich z naszych domów? 

Uciążliwy problem – skąd kuny w naszych domach?

Kuna na poddaszu to odwieczny problem mieszkańców domów jednorodzinnych. Te małe szkodniki żyją wśród nas od wielu lat i charakteryzują się nocnym trybem życia. Dlatego też możemy być nieświadomi ich obecności, dopóki nie zaczną uprzykrzać nam codzienności. Co ciekawe, unikają człowieka oraz otwartych przestrzeni, a strych traktują jako idealne miejsce do stworzenia gniazda. Wchodzą na poddasze nawet najmniejszym prześwitem i urządzają tam swój „dom”, przy okazji przynosząc ze sobą upolowane ofiary. Skutki nie są korzystne dla właścicieli, bo w dużym skrócie oznacza to nocne hałasy, pogryzione kable, zniszczone instalacje czy nieprzyjemny zapach w domu. 

Kuna domowa w akcji

Na poddaszu najbardziej narażona na zniszczenia jest wełna mineralna, w której kuny drążą kanały komunikacyjne. Zwierzęta atakują także folię paroizolacyjną ulegającą przedziurawieniu na skutek nacisku łap z pazurami. W konsekwencji, poddasze traci swoje właściwości docieplające, a wymiana poszycia dachowegomoże wiązać się z kosztami rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kanały komunikacyjne służą kunom do przechodzenia między wydzielonymi strefami ich gniazda – sypialnią, kuchnią i toaletą. Ponadto, kuny domowe są często nosicielami świerzbowca. Wełnę mineralną wykorzystują do wyczesywania sierści w celu złagodzenia objawów występowania tego pasożyta. Uważać muszą także osoby, które zdecydowały się na założenie przydomowego kurnika.

Sposoby na pozbycie się kuny

Kuny są wyjątkowo przebiegłymi i inteligentnymi zwierzętami, a co za tym idzie – trudno się ich pozbyć. Lepiej w ogóle nie dopuścić do pojawienia się ich w naszym otoczeniu. Poniższe zabezpieczenia stanowią zestaw propozycji, które odpowiadają na pytanie o to, jak pozbyć się kuny ze strychu czy garażu.

1. Zapobieganie na etapie projektowania domu

Jedną z metod ochrony domu przed kunami jest stworzenie zabezpieczeń uniemożliwiających ich wtargnięcie. Najistotniejsza kwestia to zadbanie o brak jakichkolwiek miejsc, przez które kuna mogłaby się dostać na poddasze. Należy pamiętać, że kunie wystarczy minimalną ilość miejsca, aby przedostać się do środka. Pilnujmy wykonawców, bo znaczenie ma położenie każdej pojedynczej dachówki – niewielki luz i kuna poradzi sobie z jej sforsowaniem. Wbrew pozorom, jest to najtańszy sposób, bo zależy od naszej ostrożności i uwzględnienia ryzyka obecności kuny na etapie projektowania i wykonywania budowy.

2. Preparaty zapachowe i żywołowne pułapki

Kuna nie przepada za obcymi zapachami ze względu na swoją terytorialność. Na rynku istnieją różne preparaty zapachowe, które pomagają w odstraszaniu małych drapieżników. Tego rodzaju odstraszacze występują np. w aerozolu i są łatwo dostępne w wielu sklepach. Można także spotkać się z pułapakami żywołownymi w postaci klatek, które wabią kuny zapachem umieszczonego w środku jedzenia (jajko, chleb z miodem, mięso kurczaka). Kiedy kuna sięga po pokarm, klatka zostaje automatycznie zablokowana. Jest to humanitarna metoda odławiania zwierząt, dzięki której można przetransportować kuny w inne miejsce, odległe od zamieszkiwanego terenu. 

3. Odstraszacze ultradźwiękowe

Pomocą w zwalczaniu kun jest wyposażenie poddasza w urządzenia emitujące ultradźwięki, które w zależności od ceny oferują różny zakres funkcji. Bardziej zaawansowane cechują się większym obszarem ochronnym oraz wbudowanym oprogramowaniem sterującym dźwiękami. Niektóre odstraszacze posiadają także potencjometry, które odpowiadają za regulowanie częstotliwości nadawanych fal.

4. Inne domowe sposoby

Stosowanie sierści psa jako broni przeciwko kunom to znane od lat rozwiązanie, które ma swoich zwolenników. Zapach sierści wywołuje u kun stan niepokoju wskazujący na możliwość spotkania się z groźnym i większym przeciwnikiem. Zaleca się umieszczenie psiej sierści na poddaszu lub skorzystanie z gotowych produktów o podobnych właściwościach. 

Niektórzy uważają również, że wykorzystanie kostki toaletowej jest odpowiednim sposobem zwalczania kun. Silny zapach chemiczny może być czynnikiem, który w przypadku prewencyjnej ochrony sprawi, że kuna ominie miejsce objęte tym zapachem. Jednak specjaliści zajmujący się behawiorystyką zwierząt poddają w wątpliwość skuteczność rozwiązania, jakim jest kostka toaletowa, dlatego powinno się podchodzić do niego z rezerwą. 

Walka z kunami to walka, którą można wygrać

Jak doświadczenie pokazuje, kuna nie jest łatwym przeciwnikiem. To wyjątkowo sprytne i inteligentne zwierzę, które szuka w naszych domach miejsca do stworzenia własnego gniazda. Jej ładne umaszczenie i wygląd sprawiają, że osoby które nie miały z nią do czynienia, mogą darzyć ją sympatią. Nie oznacza to natomiast, że pozbycie się kun na poddaszu to sprawa niemożliwa, a metody na to jak pozbyć się kuny potrafią być skuteczne.

Co prawda zdarzają się gospodarstwa akceptujące towarzystwo kun, ponieważ są one świetnymi myśliwymi i odławiają różne szkodniki, takie jak myszy czy owady. Jednak osoby te mogą sobie nie zdawać sprawy, że sąsiad mieszkający kilka domów dalej przeżywa horror związany z jej obecnością. 

Back to top button