Otodom jako najpopularniejszy serwis nieruchomości także nie uszedł uwadze przestępców. – W ostatnich dniach otrzymujemy sygnały, że zdarzają się naszym klientom próby wyłudzenia ich danych. Ostatni przekręt oszustów polega na tym, że wysyłają oni e-maile łudząco podobne do powiadomień z Otodom, które przekierowywać mają na stronę przypominającą oryginalną stronę logowania. To pułapka. Wpisując tam swój login i hasło dzielimy się nimi z przestępcami – ostrzega Katarzyna Katona z Otodom.

 

Jak odróżnić fałszywki od prawdziwych powiadomień?

Po pierwsze, prawdziwe wiadomości zawsze dotyczą konkretnego ogłoszenia. Jego tytuł jest zarówno w temacie jak i w treści wiadomości. Oszuści piszą natomiast: „czeka na ciebie wiadomość” nie odnosząc się do tego, którego ogłoszenia ona dotyczy.

Po drugie, prawdziwe wiadomości wysyłane są z adresu powiadomienia@otodom.pl. Przed kliknięciem jakiegokolwiek linku należy dokładnie sprawdzić, czy adres nadawcy jest właściwy.

Po trzecie, już po kliknięciu w link powinno się trafić na stronę rozpoczynającą się od https://www.otodom.pl a przy pasku adresu powinna znajdować się kłódka wskazująca na to, że to strona z certyfikatem bezpieczeństwa.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto sprawdzić centrum pomocy Otodom lub skontaktować się z zespołem obsługi serwisu. Lepiej poświęcić kilka minut na wyjaśnienie sprawy, niż stracić czas i nerwy po przejęciu konta przez oszustów. Ci potrafią przejęte konto wykorzystać do publikowania fałszywych ogłoszeń i wyłudzania zaliczek.

 

 

Powyższe zasady dotyczące zachowywania ostrożności dotyczą nie tylko powiadomień z Otodom, ale z każdego popularnego serwisu internetowego. Phishing jest metodą stosowaną na całym świecie, a pomysłowość oszustów nie zna granic. Wciąż zmieniają oni swoje szablony i metody, dlatego po odebraniu tego typu wiadomości warto uważnie się im przyglądać.

 

SPRAWDŹ TEŻ NA CO UWAŻAĆ ODBIERAJĄC SMS