Dane Otodom 2021: Covid-19 namieszał z wynajmem na Śląsku

28 maja 2021

Autor Jarosław Mikołaj Skoczeń

Dane Otodom 2021: Covid-19 namieszał z wynajmem na Śląsku

Pandemia pojawiła się na rynku wynajmu mieszkań niczym tornado i całkowicie poprzestawiała panujący na nim do tej pory porządek. Efekt Covid-19 to przede wszystkim spadające stawki za wynajem w zdecydowanej większości dużych miast w Polsce. Towarzyszy im również obniżka rentowności. Jak to wszystko wpływa na rynek nieruchomości? Oto sytuacja na Śląsku.

Stawki czynszu spadają (prawie) wszędzie

Wybraliśmy jedenaście miast, które posłużyły nam do analizy sytuacji na rynku najmu na Śląsku. Wśród wybranych ośrodków przeciętne ofertowe stawki czynszu, między marcem 2020 roku i marcem 2021, wzrosły jedynie w Rudzie Śląskiej (+1,5%), Zabrzu (+5,2%) oraz w największym stopniu w Dąbrowie Górniczej (+17,6%). W pozostałych miastach koszty najmu lokali mieszkalnych się obniżyły. Największy spadek miał miejsce w Katowicach (-13,1%). Oto zestawienie kosztów w poszczególnych miastach.

Średnie ofertowe stawki czynszu najmu mieszkań w marcu 2020 roku i 2021 roku

Źródło: opracowanie własne na podstawie Danych Otodom.

Jakie są przyczyny spadków czynszu? Są trzy główne powody, które przybliża Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom:
-Studenci zamiast w salach wykładowych w trakcie zajęć spędzają dzisiaj czas przed monitorami komputerów. Nie musza więc najmować stancji na czas nauki. Ruch turystyczny na dobrą sprawę zamarł. Mobilność pracowników – wyjazdy służbowe, szkolenia, konferencje - również w pandemii się zmniejszyła, bowiem tego rodzaju eventy można znacznie taniej przeprowadzać zdalnie. Te czynniki determinują obecnie sytuację na rynku najmu lokali mieszkalnych w większości dużych miast w Polsce. 

Rentowność również w dół

Aby wyznaczyć dochodowość inwestycji w mieszkanie na wynajem posłużymy się wskaźnikiem ROI (Return on Investment) który jest wyznaczany, jako relacja średniego czynszu najmu do średniej ceny zakupu lokum. Gwoli ścisłości należy podkreślić, że ROI nie uwzględnia kosztów, takich jak podatki, koszty remontów, pustostanów itp. A więc czynników, które w zależności od ich wysokości w przypadku konkretnych mieszkań, mogą w większym lub mniejszym stopniu wpłynąć na ostateczny wynik finansowy netto z inwestycji.

W rozpatrywanym gronie śląskich miast rentowność wynajmu mieszkania, między marcem 2020 roku i marcem 2021, wzrosła jedynie w dwóch miastach i to w niewielkim stopniu: w Chorzowie (+0,02%) i Dąbrowie Górniczej (+0,22%). Największa obniżka odnotowana została w Tychach, gdzie opłacalność zakupu mieszkania z przeznaczaniem na wynajem obniżyła się o 1,48%. Na koniec pierwszego kwartału 2021 roku wynajem lokalu mieszkalnego był najbardziej opłacalny w Gliwicach. W tym mieście ROI wynosiło wówczas 6,90%.

Mieszkanie na wynajem ciągle atrakcyjne?

Inwestycja w mieszkanie na wynajem do momentu wybuchy pandemii mogła być stawiana jako wzór bezpiecznej i całkiem opłacalnej formy pomnażania kapitału. Zyski w takim rozwiązaniu generowane są z czynszu oraz ze wzrostu ceny mieszkań, które w długim terminie powinny zyskiwać na wartości. Atuty tej formy pomnażania oszczędności jednak znacznie zbladły, gdy do Polski dotarł Covid-19. W zdecydowanej większości dużych miast w Polsce od momentu pojawienia się koronawirusa ceny lokali mieszkalnych jednak rosły.

Problemem jest za to znalezienie chętnych na wynajem mieszkania. Nie oznacza to jednak wcale, że inwestycje w lokal mieszkalny na wynajem przestaną być dla Polaków opłacalne. Dzisiaj bowiem po prostu trudno jest wskazać alternatywę.
- Wysoka inflacja obniża realne zyski z funduszy rynku pieniężnego, czy obligacji. Lokaty nie bronią przed inflacją, przynoszą więc realne straty na kapitale. Giełda, w dobie pandemicznych zawirowań, wydaje się dobrym pomysłem, ale raczej dla osób posiadających odpowiednią wiedzę i czas niezbędny na analizę oraz pogłębianie tejże wiedzy”
wylicza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom . Z tej perspektywy inwestycje na rynku nieruchomości, nawet nieco mniej opłacalne, dla wielu z nas nadal jawią się, jako interesująca lokata środków finansowych.

Artykuł na podstawie Danych Otodom - narzędzia do śledzenia trendów na poszczególnych rynkach nieruchomości.


Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 28 maja 2021

Udostępnij