W większości polskich miast najatrakcyjniejsze są śródmiejskie dzielnice bądź ścisłe centra. Tam też ceny mieszkań są często najwyższe. W Gdańsku, oprócz centrum, najbardziej prestiżowe są lokalizacje sąsiadujące bezpośrednio z nabrzeżem. To w tych lokalizacjach znajdują się luksusowe hotele i apartamentowce. Centrum i nadmorska część Gdańska są również najczęściej odwiedzane przez turystów, co dla części mieszkańców może być uciążliwe.

Osoby poszukujące mieszkania w Gdańsku, najczęściej kierują się w stronę dwóch dzielnic: Wrzeszcz i Przymorze. Stosunkowo dużym zainteresowaniem cieszy się również Morena czy Oliwa. Dzielnice te znajdują się w środkowej części miasta, blisko centrum lub nabrzeża.

Wrzeszcz położony jest na północ od Śródmieścia. Obszar ten podzielony jest na dwie dzielnice: Wrzeszcz Dolny i Wrzeszcz Górny. Znajduje się tu jedna z trzech najważniejszych stacji kolejowych
w Gdańsku, na której zatrzymują się pociągi PKP, IC oraz trójmiejskiej SKM. Dzięki temu Wrzeszcz jest bardzo dobrze skomunikowany nie tylko z centrum i innymi dzielnicami Gdańska, ale również z Gdynią i Sopotem.

Bliskość centrum oraz bogata siatka połączeń komunikacyjnych sprawiają, że Wrzeszcz jest rozważany przez osoby szukające zarówno małych, jak i dużych mieszkań. Wśród wyszukiwań mieszkań za pośrednictwem serwisu Otodom.pl ta część Gdańska największym zainteresowaniem cieszy się wśród osób zainteresowanych zakupem minimum 3-pokojowego mieszkania. W przypadku mniejszych mieszkań Wrzeszcz jest drugą najczęściej wskazywaną lokalizacją.

Przymorze to nadmorski obszar położony w północnej części Gdańska. Dzieli się na dwie dzielnice: Przymorze Małe i Przymorze Wielkie. Są to jedne z najbardziej zaludnionych gdańskich dzielnic. W pierwszej dominuje niska i średnia zabudowa wielorodzinna oraz domy jednorodzinne. W Przymorzu Wielkim przeważają bloki wielorodzinne. Warto wspomnieć, że właśnie w tej części Gdańska znajduje się najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce mierzący około 800 m długości.

Bliskość morza, dobrze rozwinięta komunikacja oraz rozbudowana infrastruktura miejska przyciągają mieszkańców. Według danych serwisu Otodom, aż co trzecia osoba poszukująca kawalerki jako lokalizację w wyszukiwarce wskazuje właśnie Przymorze, a wśród osób zainteresowanych zakupem lokalu 2-pokojowego co czwarta. Obszar ten cieszy się nieco mniejszym zainteresowaniem wśród osób zamierzających kupić większy lokal. Jest to druga najczęściej wskazywana lokalizacja przez osoby poszukujące mieszkania 3-pokojowego, trzecia w przypadku lokali 4-pokojowych, a czwarta przy mieszkaniach 5-pokojowych.

Szczegółowe dane dotyczące zainteresowania danymi typami mieszkań w podziale na dzielnice przedstawia poniższa tabela.

 

Popularność danych typów mieszkań w podziale na osiedla – odsetek zapytań zgłoszonych w serwisie Otodom

1-pokojowe

2-pokojowe

3-pokojowe

4-pokojowe

5-pokojowe

Przymorze

34%

Przymorze

24%

Wrzeszcz

19%

Wrzeszcz

17%

Wrzeszcz

19%

Wrzeszcz

16%

Wrzeszcz

18%

Przymorze

17%

Morena

15%

Osowa

17%

Oliwa

7%

Morena

10%

Morena

12%

Przymorze

12%

Oliwa

13%

Śródmieście

7%

Zaspa

9%

Zaspa

10%

Osowa

9%

Przymorze

12%

Zaspa

5%

Oliwa

7%

Oliwa

8%

Oliwa

9%

Morena

8%

pozostałe

30%

pozostałe

33%

pozostałe

35%

pozostałe

39%

pozostałe

32%

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom

 

Wśród osób poszukujących mieszkania w Gdańsku, największym zainteresowaniem cieszą się nadmorskie i śródmiejskie lokalizacje. Jak zauważa Agata Polińska z serwisu Otodom, część nabywców na gdańskim rynku poszukuje mieszkania w celach inwestycyjnych. Inwestorzy szukają lokali w atrakcyjnych lokalizacjach, które przyciągają najemców. Do takich należą m.in. Przymorze, Wrzeszcz i Oliwa. W Gdańsku, na tle innych miast, szczególnie popularny jest najem krótkoterminowy,
w przypadku którego lokalizacja ma szczególne znaczenie.

 

ZNAJDŹ MIESZKANIA W GDAŃSKU W OTODOM