Podsumowanie Otodom.Live #40: Mądry Polak przed szkodą – od czego warto ubezpieczyć dom i mieszkanie?

28 maja 2021

Autor otodom

Podsumowanie Otodom.Live #40: Mądry Polak przed szkodą – od czego warto ubezpieczyć dom i mieszkanie?

Ubezpieczenia domów i mieszkań stały się w Polsce standardem. Dane płynące z badania “Dom pod ochroną” pokazują, że niemal 80% Polaków woli zabezpieczyć swoje mienie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak: pożar, zalanie, kradzież, szkody spowodowane przez wichurę czy powódź. Zakres polis może być jednak znacznie szerszy i obejmować niemal wszystkie cenne dla nas przedmioty – zarówno te znajdujące się na terenie naszej nieruchomości, jak i te poza nią.

Ze względu na szeroki wachlarz możliwości wciąż aktualne pozostaje więc pytanie: co WARTO uwzględnić w swojej umowie z ubezpieczycielem, żeby spać spokojnie, a jednocześnie nie przepłacić? Cennych wskazówek na ten temat dostarczyli goście #40 odcinka z cyklu Otodom.Live: Dorota Rembiszewska – dyrektor filii franczyzowej Nationale-Nederlanden Polska, ekspert ubezpieczeniowo-finansowy oraz Karol Orzechowski – starszy ekspert ds. finansów w Notus Finanse S.A., specjalizujący się w kredytach hipotecznych. 

Ubezpieczenie nieruchomości – jak wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie?

Wczytywanie się w oferty polis ubezpieczeniowych czasem przyprawia o ból głowy. Możliwości jest mnóstwo: od popularnych ubezpieczeń chroniących nasze mienie przed zdarzeniami losowymi (pożar, zalanie, włamanie z kradzieżą, zniszczenia spowodowane przez wichurę czy przepięcie), poprzez nieco mniej popularne zabezpieczające elementy wyposażenia naszego wnętrza (np. meble, sprzęty elektroniczne czy ubrania), po home assistance czy OC chroniące nas przed skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim (np. sąsiadom). Zakresy polis bywają więc bardzo różne, dlatego warto  jak podpowiadają eksperci  rozważyć, na jakie szkody potencjalnie narażone jest nasze mienie, a co za tym idzie, od jakich zdarzeń powinniśmy się ubezpieczyć.

O tym, jak zrobić to z głową, a jednocześnie nie wydać na ten cel kroci, rozmawiali goście majowej debaty.

Podczas spotkania poruszyliśmy takie kwestie, jak:

 • Rodzaje ubezpieczeń jakie możliwości mamy do wyboru, decydując się na zabezpieczenie naszego mienia?
 • Dodatki do polis (OC i home assistance) – w jakich sytuacjach okazują się przydatne i czy warto uwzględniać je w swojej polisie?
 • Polisa “all risk” – czy to się opłaca?
 • Sekcja “wyłączenia” w polisie all risk oraz inne elementy, na które warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy z ubezpieczycielem.
 • Jakie mamy możliwości ochrony wartościowych dla nas przedmiotów w domu i poza nim?
 • Obowiązki osób ubezpieczonych – o czym należy pamiętać, żeby polisa skutecznie chroniła nasze mienie?
 • Wartość odtworzeniowa nieruchomości czy wartość rzeczywista – na czym polegają i na którą korzystniej jest się zdecydować?
 • Koszty polis – w jaki sposób można zaoszczędzić na składkach ubezpieczeniowych?

Dobre praktyki w ubezpieczeniach nieruchomości

Decyzję o wyborze ubezpieczyciela i zakresu polisy warto poprzedzić konsultacją z zaufanym doradcą, podczas której przeanalizujemy nasze potrzeby. Dorota Rembiszewska – ekspert ubezpieczeniowo-finansowy, radzi, by definiowanie potrzeb stanowiło punkt wyjścia, a zakres polisy realnie chronił wszystko to, co jest dla nas cenne.

Eksperci poruszyli wiele ważnych aspektów związanych z ubezpieczeniem nieruchomości. Oto kilka rad, którymi goście Otodom.Live podzielili się z widzami:

 • Polisa może chronić nieruchomość przed wieloma nieprzewidzianymi zdarzeniami. Ryzyko można nazwać i wymienić je w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Inną – rekomendowaną przez Dorotę Rembiszerską i Karola Orzechowskiego możliwością – jest ubezpieczenie domu lub mieszkania od wszelkiego ryzyka (również tych nienazwanych sytuacji) w ramach tzw. polisy “all risk”.

 • Polisę można rozbudować, włączając w jej zakres dodatkowe rozszerzenia, takie jak OC czy home assistance. OC ma służyć ochronie mienia osób trzecich, np. sąsiadów. Eksperci #40 Otodom.Live podpowiedzieli, że OC może okazać się szczególnie cenne dla rodzin z dziećmi, zabezpieczy bowiem cudze mienie przed ewentualnymi szkodami spowodowanymi przez nasze pociechy. Home assistance natomiast zapewni nam fachowe wsparcie w razie domowej awarii (np. przepalenie gniazdka), czy zepsucia się sprzętów (np. pralki).

 • Polisa OC w ubezpieczeniu nieruchomości może zabezpieczać nas przed szkodami spowodowanymi także poza domem (np. zarysowanie samochodu przez dziecko jadące na hulajnodze). 

 • Karol Orzechowski – specjalista ds. finansów – wskazał, że OC może zostać rozszerzone także na najemców posiadanej przez nas nieruchomości, chroniąc mienie właściciela przed ewentualnymi szkodami.

 • Eksperci zgodnie wskazali, że warto uważnie przyjrzeć się wszystkim wyłączeniom wskazanym w polisach “all risk” oraz porównać oferty różnych ubezpieczycieli pod tym kątem. Lista wyłączeń może być bowiem bardzo krótka i skutecznie chronić nieruchomość od wielu rodzajów ryzyka, może też zawierać długą listę wyłączeń, co w praktyce przełoży się na zmniejszenie szans wypłaty ubezpieczenia w wyszczególnionych w polisie sytuacjach.

 • Decydując się na ubezpieczenie domu, warto – zdaniem gości #40 Otodom.Live – rozważyć, czy chcemy uwzględnić w polisie wartość rzeczywistą, czy wartość odtworzeniową. Pierwszy wariant pozwoli ubezpieczonemu odtworzyć nieruchomość pomniejszoną o amortyzację, czyli elementy, które z upływem lat straciły na wartości (np. stary dach czy zniszczona przed szkodą elewacja).
  - Żeby spać spokojnie i mieć poczucie, że mamy ubezpieczoną nieruchomość jak należy, warto zabezpieczyć ją do wartości odtworzeniowej, czyli doprowadzenia nieruchomości do stanu sprzed szkody – wskazała Dorota Rembiszewska.

 • Oprócz praw osoba ubezpieczona ma także obowiązki. Eksperci wskazali, że warto sprawdzić, czego wymaga od nas towarzystwo ubezpieczeniowe (np. konieczność zabezpieczenia drzwi i okien, czy wymagana liczba zamków w drzwiach).

 • Karol Orzechowski polecił, by decydując się na ubezpieczenie własnej nieruchomości, nie kierować się wyłącznie wytycznymi banku. Warto wziąć pod uwagę rzeczywistą wartość domu czy mieszkania i od takiej kwoty ubezpieczyć nieruchomość.

 • Goście majowej debaty wskazali także możliwości zaoszczędzenia na polisie ubezpieczeniowej poprzez m.in.: stworzenie multipolisy (dla właścicieli większej liczby nieruchomości), skorzystanie z trzyletnich składek, uwzględnianie dodatków do polisy (OC, home assistance), dodatkowe zniżki przyznawane przez doradców najbardziej lojalnym klientom.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia domu i mieszkania? Serdecznie zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy #40 spotkania cyklu Otodom.Live:


Tym razem naszymi gośćmi byli:

Dorota Rembiszewska - Dyrektor filii franczyzowej Nationale-Nederlanden Polska. Ekspert ubezpieczeniowo-finansowy. Jedna z autorek kanału POLISA NA MIARĘ. Przeprowadza rozmowy dot. ubezpieczeń na życie. Doradca ubezpieczeniowy z ponad 16-letnim stażem.

Karol Orzechowski - Starszy ekspert ds. finansów w Notus Finanse S.A. Specjalizujący się w kredytach hipotecznych. Na rynku finansowym od 12 lat. 


Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 28 maja 2021

Udostępnij