Te technologie pomogą Ci wybrać mieszkanie

08 czerwca 2021

Autor Joanna Witczak

Te technologie pomogą Ci wybrać mieszkanie

Nowe technologie szturmują rynek nieruchomości. Usprawniają proces poszukiwania wymarzonego M oraz pozwalają zdobyć niezbędne informacje na temat inwestycji. Ale to nie wszystko: innowacyjne rozwiązania umożliwiają też śledzenie kolejnych etapów prac budowlanych, ułatwiają kontakt z deweloperem, przenoszą nabywcę na inny poziom wyobrażenia na temat inwestycji. Dowiedz się, jak technologia może Ci pomóc przy kupnie mieszkania.

Strona WWW

To absolutna podstawa. Strona WWW dewelopera jest podstawowym źródłem wiedzy na temat inwestycji oraz samej firmy deweloperskiej. Powinna posiadać kompleksowe informacje, jak na przykład: kontakt do firmy, dane na temat nieruchomości (metraż, liczba pokoi, ceny, lokalizacja), dostępne pakiety wykończeniowe (łącznie z użytymi materiałami) oraz zakres infrastruktury budynków (windy, balkony, tarasy, komórki lokatorskie).

Jednak prosta strona internetowa to dziś za mało. Najczęściej oferty inwestycji wzbogacone są o rzuty, rzuty 3D czy mniej lub bardziej zaawansowane wizualizacje. Ponadto strona WWW stanowi formę reprezentacji firmy, więc powinna zawierać informacje na temat wcześniejszych inwestycji, przynależności do organizacji lub otrzymanych nagród. Jedno jest pewne strony deweloperów uwypuklają atuty planowanej inwestycji i korzystają z języka reklamy, dlatego warto zweryfikować przytaczane informacje, na przykład na temat lokalizacji: deweloper napisze o bliskości terenów zielonych oraz panującym spokoju, ale nie uwzględni słabej komunikacji miejskiej.

Serwisy nieruchomości: Otodom

Serwisy nieruchomości to niezwykle przydatne narzędzie, przeznaczone nie tylko dla osób, które zamierzają kupić nieruchomość, ale również dla biur nieruchomości, prywatnych sprzedawców, czy deweloperów. Jednym z takich serwisów nieruchomości jest portal Otodom, w którym umieszczane są oferty mieszkań, domów, pokoi, działek, hali, magazynów, lokali użytkowych oraz garaży. Serwisy to baza zarówno dla osób, które interesują się nieruchomością z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Korzystanie z serwisów nieruchomości dla pośredników i deweloperów jest sprawdzoną formą wypromowania oferty i dotarcia do szerszego grona odbiorców. Z kolei dla przyszłych nabywców, jest wygodnym i prostym sposobem na znalezienie nieruchomości. Niezwykle pomocnym elementem, który usprawnia poszukiwania, jest opcja ustawienia filtrów w oparciu o własne preferencje, na przykład określając lokalizację lub metraż wymarzonego M.  

Zdalna obsługa klienta

Zdalna obsługa klienta jest alternatywą do spotkań na żywo, co jest szczególnie cenne w dobie pandemii. Deweloper może kontaktować się z kupującym za pośrednictwem platform wideokonferencyjnych, takich jak Zoom czy Teams, ponadto prowadzić konwersację mailową lub telefoniczną. Zdalna obsługa klienta łączy się z innymi możliwościami technologicznymi, deweloper może bowiem zaproponować wirtualny spacer, a nawet podpisanie umowy rezerwacyjnej przez internet. 

Wirtualny dziennik budowy

Na wykonawcach budowlanych spoczywa obowiązek dokumentowania kolejnych etapów przeprowadzanych prac, jest to usankcjonowane prawnie. Informacje zawarte w dzienniku budowy są integralną częścią dokumentacji powykonawczej. Zwolennicy wirtualnego dziennika budowy podkreślają, że tradycyjna, papierowa forma dziennika, wiąże się wolniejszym przepływem informacji oraz dużymi ograniczeniami.

Zdigitalizowane prowadzenie dziennika umożliwia dołączenie multimediów, takich jak filmy, zdjęcia, czy nagrania głosowe. Śledzenie postępu prac odbywa się na bieżąco, w sposób przejrzysty, a wypełnienie raportu jest prostsze za sprawą gotowych szablonów. Wykonawcy mogą natychmiastowo reagować na problemy, które pojawiły się w trakcie realizacji. Każda osoba, która jest zaangażowana w projekt, posiada dostęp do aktualnego zbioru informacji oraz może zgłaszać zadania. Co istotne, wirtualny dziennik budowlany działa na różnych urządzeniach mobilnych.

Wirtualne spacery, makiety 3D i wizualizacje

Wirtualne spacery po nieruchomości to interaktywna prezentacja, w której można poruszać się po pomieszczeniach w lokalu, zajrzeć w każdy kąt, posługując się jedynie myszką lub strzałkami klawiatury. W trakcie wirtualnego spaceru mamy także możliwość wpływania na to, co widzimy: przybliżając, oddalając oraz obracając obraz. Wirtualne spacery pomagają poczuć klimat mieszkania, realnie ocenić każdy detal, a wszystko to w komfortowych, domowych warunkach przed ekranem. To inny wymiar zapoznania się z nieruchomością, przewyższający zdjęcia 2D lub zwykłe rzuty.

Podobną formą jest interaktywna makieta 3D, która wiernie odwzorowuje wygląd inwestycji, daje możliwość podglądu na nią o różnej porze dnia, a także dzięki aktualnej mapie pozwala na zapoznanie się z okolicą. Wizualizację architektoniczną tworzy się na bazie planu zagospodarowania terenu oraz projektu budynku lub wnętrza. Wizualizacja daje możliwość zapoznania się z wyglądem obiektu, który znajduje się w fazie projektu, stanowi element folderu reklamowego. Podstawową cechą wizualizacji architektonicznej jest fotorealizm, wizualizacja może obejmować zewnętrzny oraz wewnętrzny podgląd budynku.

Podpis elektroniczny

Podpis elektroniczny jest narzędziem, który ułatwia uporać się z formalnościami, bez konieczności wychodzenia z domu. Warto zaznaczyć, że kwalifikowany podpis elektroniczny posiada tą samą moc prawną, co podpis w formie pisemnej możemy go użyć w każdym przypadku, w którym wymagany jest podpis własnoręczny.  Podpis elektroniczny jest w pełni bezpieczny i wiążący, jeżeli potwierdzony jest certyfikatem kwalifikowanym. Kwalifikowany podpis elektroniczny uzyskuje się odpłatnie u jednego z dostawców i musi on spełniać kilka warunków, takich jak: unikalne przyporządkowanie do podpisującego, możliwość ustalenia tożsamości podpisującego oraz powiązanie z danymi podpisanymi w taki sposób, że każda późniejsza zmiana danych jest rozpoznawalna. 

Kupno nowego domu lub mieszkania wcale nie musi być skomplikowane. Obejrzyj kolejny odcinek cyklu i sprawdź, co radzą nasi eksperci.Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 09 czerwca 2021

Udostępnij