Rynek najmu w Toruniu jest dosyć szeroki, oferując mieszkania w różnych metrażach i cenach. Przeanalizujmy jednak jak wygląda sprawa wynajmu mieszkania 1 lub 2-pokojowego. Jest to typ mieszkań, który cieszy się największą popularnością wśród najemców. Jak dodaje Agata Polińska z serwisu Otodom, najczęściej zainteresowani takimi lokalami są ludzie młodzi, którzy jeszcze nie dorobili się własnego mieszkania lub studenci przeprowadzający się do miasta na okres nauki. Poszukują oni właśnie stosunkowo niewielkiego lokalu.

Mieszkania 1 lub 2-pokojowe stanowią przeszło 60% wszystkich mieszkań dostępnych do wynajęcia. Trzeba jednak zauważyć, że zdecydowaną większość stanowią lokale 2-pokojowe. W poniższej tabeli zaprezentowano średnie ceny oraz powierzchnie mieszkań aktualnie oferowanych na rynku. W przypadku cen warto jednak pamiętać, że do podanej ceny należy doliczyć jeszcze czynsz administracyjny, którego wartość podawana jest w ofertach osobno.

 

Średnia cena oraz powierzchnia mieszkań 1 i 2-pokojowych oferowanych na wynajem w Toruniu, luty 2018.

ilość pokoi

średnia

powierzchnia

średnia cena

1

33,1 mkw.

950 zł

2

46,3 mkw.

1 231 zł

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom

 

Oczywiście cena uzależniona jest od wielu czynników, spośród których jednym z najważniejszych jest lokalizacja. Inna będzie cena mieszkania w ścisłym centrum, inna na obrzeżach miasta. Najwięcej mieszkań na wynajem znajdziemy w takich częściach Torunia jak Chełmińskie Przedmieście, Mokre, Koniuchy, Bydgoskie Przedmieście, czy Stare Miasto. Zobaczmy, jak kształtują się średnie ceny najmu w zależności od lokalizacji.

 

Średnia cena oraz powierzchnia mieszkań 1 i 2-pokojowych oferowanych na wynajem w Toruniu, luty 2018

lokalizacja

1 -pokojowe

2-pokojowe

średnia cena

średnia powierzchnia

średnia cena

średnia powierzchnia

Chełmińskie Przedmieście

933 zł

34,7 mkw.

1 210 zł

46,8 mkw.

Mokre

857 zł

31,1 mkw.

1 116 zł

46,1 mkw.

Koniuchy

880 zł

33,9 mkw.

1 060 zł

45,5 mkw.

Stare Miasto

1 057 zł

35,8 mkw.

1 478 zł

50,8 mkw.

Bydgoskie Przedmieście

1 037 zł

31,9 mkw.

1 222 zł

47,9 mkw.

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom

 

Co nie może dziwić, najdrożej jest na Starym Mieście, gdzie za wynajem mieszkania zapłacimy przeciętnie 1 057 zł/miesiąc w przypadku kawalerki oraz 1 478 zł/miesiąc w przypadku mieszkania z dwoma pokojami. Spośród wymienionych lokalizacji najtaniej będzie w dzielnicy Koniuchy i na Mokrem, gdzie koszty najmu są poniżej przeciętnej dla całego miasta. Osoby studiujące powinny rozważyć najem na Bydgoskim lub Chełmińskim Przedmieściu. Ceny tam nie należą do najniższych, bliskość uczelni sprawia jednak, że jest to atrakcyjna lokalizacja.

 

ZNAJDŹ MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA W TORUNIU