Okolica, a jakość życia w Krakowie

06 października 2021

Autor Jarosław Mikołaj Skoczeń

Okolica, a jakość życia w Krakowie

Chcemy mieszkać tam, gdzie życie będzie najprostsze. Gdzie będzie można szybko zrobić zakupy, dojechać do szkoły i lekarza, czy sprawnie załatwić sprawę urzędową. To wiadomo nie od dziś. W pandemii jednak zaczęliśmy przywiązywać większe znaczenie do … przyjemności. Wybierając miejsce życia, a więc miejsce, gdzie ma znajdować się nasz dom czy mieszkanie, coraz więcej uwagi zwracamy na dostępne lokalnie możliwości spędzania wolnego czasu i bliskość terenów zielonych. 

Autorzy raportu Otodom Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków, sformułowanego na podstawie badania SWPS Innowacje przeprowadzonego w sierpniu 2021 roku wskazują, że istotne jest nie tylko samo mieszkanie i jego cechy fizyczne. Gdy podejmujemy decyzję o zmianie miejsca zamieszkania, zwracamy baczną uwagę również na jego otoczenie.

Respondenci powyższego badania wskazywali np. że w dobie pandemii istotny stał się dla nich widok z okna. Mógł podnosić na duchu lub wręcz przeciwnie – przygnębiać. Ponadto więcej, niż połowa badanych, którzy szukali nowego M, wskazywała, że większe znaczenie w obecnej sytuacji zaczęła przywiązywać do terenów rekreacyjnych w okolicy, obecności ścieżek pieszych i rowerowych oraz możliwości załatwienia codziennych spraw lokalnie.

Stare Miasto … on top

Stare Miasto jest zdecydowanie najdroższą dzielnicą Krakowa. W tym rejonie grodu Kraka średnie ceny ofertowe mieszkań od dewelopera i tych z drugiej ręki są najwyższe. Podobnie jest z domami z rynku wtórnego.

Rynek i jego okolice nie dominują jedynie w przypadku nowych domów. A to z dość prozaicznego powodu - na Starym Mieście po prostu nowych domów nie ma - tłumaczy Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom. Ten rejon Krakowa jest intensywnie zabudowany. Jarosław Krawczyk dodaje, że miejsca na inwestycje jest tam niewiele. Jeśli takie miejsce się znajdzie, to jest ono wykorzystywane pod zabudowę komercyjną lub na budownictwo wielorodzinne. Mówiąc wprost, ziemia na Starym Mieście jest za droga, aby opłacało się tam budować domy jednorodzinne. Średnie stawki za mieszkanie w tym rejonie Krakowa na rynku wtórnym wynoszą 13 612 zł/mkw., a na rynku pierwotnym 14 156 zł/mkw.

Zwierzyniec i Grzegórzki zajmują drugie i trzecie miejsca, wymieniając się pozycjami w przypadku nowych i używanych lokali mieszkalnych. W tych dzielnicach przeciętny wydatek za M przekracza 13 tys. zł/mkw. i 12 tys. zł/mkw. Jeśli chodzi o rynek wtórny to na Podgórzu, Prądniku Czerwonym i Dębnikach trzeba się liczyć jeszcze z wydatkiem wyraźnie powyżej 11 tys. zł/mkw. Z kolei dla mieszkań deweloperskich średnie stawki na Krowodrzy przekraczają poziom 12 tys. zł/mkw., a na Dębnikach i Prądniku Czerwonym 11 tys. zł/mkw.

Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego w Krakowie i najdroższych jego dzielnicach, II kwartał 2021

Krakowskie domy jednorodzinne

W przypadku domów jednorodzinnych z rynku wtórnego średnie stawki powyżej 9 tys. zł za jeden mkw. odnotowano na Grzegórzkach oraz na Prądniku Czerwonym. Nieco mniej (8 952 zł/mkw.) trzeba przeciętnie wydać na Zwierzyńcu. Z kolei na Czyżynach i Bronowicach średnia cena znajduje się już poniżej pułapu 8 tys. zł/mkw.

Jeśli chodzi o domy kupowane bezpośrednio od dewelopera, to na pierwszy plan wysuwają się Grzegórzki, gdzie średni wydatek wynosił 9 892 zł/mkw. Około tysiąc złotych mniej na jednym mkw. powierzchni trzeba zapłacić na Łagiewnikach-Borku Fałęckim oraz Zwierzyńcu. Na Bronowicach i Prądniku Czerwonym średnia cena kształtowała się w II kwartale 2021 powyżej 7 tys. zł/mkw. Z kolei na Krowodrzy na dom z rynku pierwotnego wystarczyło zwykle niecałe 7 tys. zł/mkw.

Średnie ceny ofertowe domów z rynku wtórnego i pierwotnego w Krakowie i najdroższych jego dzielnicach, II kwartał 2021

Jaka opinia, taka cena

Średnia cena nieruchomości mieszkaniowych w danej części miasta odzwierciedla zapatrywania większości jego mieszkańców na jakość życia w tym konkretnym jego rejonie. Tam, gdzie życie jest łatwiejsze i przyjemniejsze, co do zasady, mieszkania i domy są droższe.

Walory Starego Miasta w Krakowie, w tym kontekście są dość oczywiste. Jest to ścisłe centrum miasta, gdzie można załatwić wszystko. Można korzystać z uroków nocnego życia, a przede wszystkim otaczającej z każdej strony historii, która w dużym stopniu zaklęta jest w murach tutejszych budynków.

Grzegórzki, ale również Prądnik Czerwony i Krowodrza, mają opinię lokalizacji oddalonych „o rzut kamieniem” od ścisłego centrum. Niewątpliwy atut tych dzielnic Krakowa stanowi sprawna komunikacja ze Starym Miastem, jak i z pozostałymi rejonami miasta. Te rejony zwykle wybierają ludzie młodzi, dopiero po studiach, rozpoczynający karierę zawodową, bądź młode rodziny.

Osoby, które osiągnęły w życiu pewną stabilizację, orientują się na inne dzielnice. Dobrym przykładem jest Zwierzyniec, z mnóstwem zieleni, kopcami Kościuszki i Piłsudskiego. Ta VII dzielnica Krakowa uchodzi za lokalizację dla osób dysponujących grubszym portfelem. Przez niektórych Krakusów utożsamianą nawet – chyba nieco na wyrost - ze swego rodzaju snobizmem. Z kolei Dębniki, Podgórze oraz Czyżyny to rejony, w których buduje się stosunkowo dużo, a ceny, standard i jakość lokalizacji znajdują się w pobliżu średniej dla całego miasta.

Artykuł powstał na podstawie Danych Otodom - narzędzia do śledzenia trendów cenowych w 5 największych miastach Polski.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 09 października 2021

Udostępnij