O okazję najłatwiej w przypadku, kiedy trafimy na sprzedającego, któremu z różnych powodów spieszy się ze sprzedażą mieszkania. Powody mogą być różnorodne: może to być małżeństwo, które się rozwodzi i któremu zależy na szybkim podziale majątku, może to być ktoś kto musi nagle wyjechać i potrzebuje pieniędzy, aby się urządzić w nowym miejscu. Osoby, którym zależy na szybkiej sprzedaży gotowe są bardziej zejść z ceny. Warto jednak uważać. Zdarzają się przypadki, gdzie pod pozorem pilnej sprzedaży właściciele ukrywają wady mieszkania. Dlatego w miarę możliwości warto poznać motywację sprzedającego oraz dokładnie zapoznać się z nieruchomością.

Kolejną okazją mogą być mieszkania do remontu. Szczególnie, jeśli zależy nam na mieszkaniu w dobrej lokalizacji np. blisko centrum miasta, gdzie nowe inwestycje albo nie powstają albo są bardzo drogie. Właściciele mieszkań np. w kamienicach często nie są  w stanie samodzielnie sfinansować generalnego remontu i dopiero wtedy wystawić nieruchomość na sprzedaż. Oczywiście przed takim zakupem warto skalkulować ile będzie kosztował nas potencjalny remont i zastanowić się czy ten wysiłek się nam opłaci. Należy także zapoznać się ze stanem technicznym budynku. Zapytać o odbyte i planowane remonty. Nowo wyremontowane mieszkanie w budynku z przeciekającym dachem lub wadliwą instalacją nie będzie bowiem atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. W poniższej tabeli zaprezentowano przykładowe oferty sprzedaży mieszkań wymagających remontu.

 

Przykładowe oferty sprzedaży mieszkań we Wrocławiu zamieszczone w serwisie Otodom, luty 2017.

Lokalizacja

powierzchnia

opis

cena za mkw.

Wrocław, Stare Miasto

117 mkw.

mieszkanie w odrestaurowanej kamienicy, okolica dworca PKP. Wymaga remontu/odświeżenia.

6 581 zł

Wrocław, Śródmieście

66 mkw.

mieszkanie do odnowienia.  2 km od rynku. Podwórze po rewitalizacji z nowoczesnym placem zabaw.

4 530 zł

Wrocław, Stare miasto

56 mkw.

lokal do remontu generalnego, kamienica z lat 50, 2-pokojowe

5 357 zł

Wrocław, Stare Miasto

90 mkw

mieszkanie do remontu,  wymieniona instalacja elektryczna, zlokalizowane w ścisłym centrum w kamienicy z 1930 r.

3 889 zł

Wrocław, Stare Miasto

68 mkw

mieszkanie wymagające remontu generalnego, położone w południowo-zachodniej części centrum Wrocławia

4 265 zł

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom

 

Możemy również przeglądnąć oferty mieszkań na poddaszu. Szczególnie, jeśli nie stać nas na większe mieszkanie, gratisowy metraż pod skosami może okazać się błogosławieństwem. Takie mieszkania nie odpowiadają każdemu, co sprawia, że możemy trafić na atrakcyjne oferty. Trzeba jednak pamiętać, że takie mieszkanie należy dobierać indywidualnie. Bowiem to co dla jednych będzie zaletą, dla innych będzie stanowić wadę.

Warto również spojrzeć na to, co oferuje nam rynek pierwotny. - Oczywiście trudniej o okazję wśród ludzi, których praca polega na budowie i sprzedaży mieszkań. Często jednak brakuje chętnych na mieszkania o większej powierzchni lub znajdujących się w najmniej atrakcyjnych częściach budynku. Sprzedaż takiego lokalu potrafi trwać czasami nawet kilka lat - dodaje Agata Polińska z serwisu Otodom. Deweloper chcąc zakończyć sprzedaż w danej inwestycji może zaproponować nam wtedy bardzo korzystne promocje.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W OTODOM